Kaupungin tarkastuslautakunnan arviointikertomus 2017 sivu 11!!!!!!!!
Esityslista löytyy täältä:
http://www.kauhava.fi/dynasty/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20182566-9
Vasen yläkulma liite Arviointikertomus 2017 sivu 11.
Investoinnit:
Kauhava 70,6M€
K.järvi 5,5M€
Ylihärmä 14,2M€
Alahärmä 3,9M€
Tasapuolistako???????
Nyt Härmä(t) irti kanta-Homeesta
Härnätä irti kanta-Homeesta
106
7483
Vastaukset
- siälki-looraset-kuivaa
Tästäki näkee jota koppaset tyhyjää looriinsa kaiki mitä irki saa. Mihinkän ei kanata liityä kun rapaajat vie kukkarosi jotta sivahtaa.
- Kantakauhavalta
Imekää hämyt sitä itseään
- HämärärälääsetNillittää
Härnätkää vaan hämärät sitä saa mitä tilaa...
- eteenpäin
Nyt Antti täysillä touhuamaan , että Ylihärmä saadaan irti liitoksesta! Itsenäinen Ylihärmä tulisi yksinkin toimeen ilman mitään liitoksia. Ja miten Alahärmä? Tuumista toimiin nyt!
- ImimmeKuiviin
He he Härmän rahat on jo pumpattu tyhjiin jouratte mennä ei teistä enää oo mitään hyötyä.
- Ylihärmän_varoilla
eteenpäin kirjoitti:
Nyt Antti täysillä touhuamaan , että Ylihärmä saadaan irti liitoksesta! Itsenäinen Ylihärmä tulisi yksinkin toimeen ilman mitään liitoksia. Ja miten Alahärmä? Tuumista toimiin nyt!
Ei saa ylläpidettyä muita palveluita kun ilmaista ulkohuussia.
- oikeitatietoja
Taitaa aloittajan investointitiedoissa olla virheitä. Aloittajan mukaan Kauhavan investoinnit 2017 olisivat olleet 94,2 miljoonaa. Muistelen kuulleeni, että Kauhavan todellinen kyky investoida olisi
5 miljoonaa, määrää on kyllä ylitetty, mutta tuskin 20 kertaisesti.
Nuo taitaa olla niitä Suoli24 tason tietoja!- Ahne
Tutustu tomppeli paremmin, kaupungin takaamat yhtiötkin mukaan.
- Hönötsaatana
Käys nyt narkki lukemassa ensin tarkastuslautakunnan arviointikertomus. Siinä sanotaan että investoinnit kuntaliitos aikana!!!
- JoopValiVali
Aloittaja on ulkona pahemmin kuin lumiukko, eikä kaikki lepakot oo tapulis ei jatkoon.
- hyväksytulevaisuus
Mitä sä täällä vauhkoot??!! Meinaakko et suoli24 auttaa sua. Yleensä ne investoinnit tehdään sinne missä asuu väkeä. Ei kukaan nuori jää Härmiin koska työpaikoille on niin pitkä matka. Sitten kun te vanhat valittavat kurpat ootta nurmihongella niin loppuu kaikki viimeisimmätkin palvelut.
Hyväksy tulevaisuus tai muuta ihmisten ilmoille- lopunalkua
Miksi kantisessa väki vähenee,koska työpaikat ovat Härmissä.Nyt mätnee tämäkin kaupungintalo,erdellinen on jo purettu.Mikä seuraavaksi,mätä hotelli?Näyttää olevan se Olvavi kerrostalokin savolaisittain alottamatta vaille valmis!
- AlarähmäPässit
Alarähmässä väki vähenee vielä enemmän.
- jokutolkkunyt
Jaa,onko nyt menossa joku kilpailu missä kunnan osassa väki vähenee eniten,tämähän on taattua tavaraa kymppi uutisten loppukevennykseen.
- jajunamenijo
jokutolkkunyt kirjoitti:
Jaa,onko nyt menossa joku kilpailu missä kunnan osassa väki vähenee eniten,tämähän on taattua tavaraa kymppi uutisten loppukevennykseen.
Pelkkä ääliön aloitus on kevennystä, aattelin lisätä kevennystä kun yks niin tosissaan paasaa, vaikkei ymmärrä mistään mitään.
Annetaan se hänelle anteeksi, meitä on moneen junaan. - MitäsLäksitte
lopunalkua kirjoitti:
Miksi kantisessa väki vähenee,koska työpaikat ovat Härmissä.Nyt mätnee tämäkin kaupungintalo,erdellinen on jo purettu.Mikä seuraavaksi,mätä hotelli?Näyttää olevan se Olvavi kerrostalokin savolaisittain alottamatta vaille valmis!
Kanta-Kauhavalla on kaupungin omistamat kiinteistöt tutkittu. Vähänkin homeiset kiinteistöt on purettu ja uutta rakennettu/rakennetaan tilalle. Muissa kaupunginosissa ei rakennusten kuntoa ole vielä tutkittu, sittemmin kun tutkimukset on suoritettu todetaan niiden olevan Kanta-Kauhavan kanssa samassa surkeassa jamassa. Valitettavasti tällöin kaupungin kassa on tyhjä ja velat tapissa, jolloin keskitetään kantiksen uusiin ja remontoituihin kiinteistöihin.
- Oraakkeli
Seuraavaksi Alahärmän lukio lakkautetaan. Syynä surkeat YO- tulokset, valtion säästötoimet, sekä vanhentunut rakennus.
- KepunJohdollaTehty
Päätökset on tehty laillisesti valtuuston hyväksymänä. Valtuusto on puhunut ja pulinat pois. ( kannattaa miettiä ketä äänestää esim. Kepu on ryhmäkuria harrastava puolue.)
- Narkki_valittaa_kauhaval
Totuus on kiinteistövälittäjän mukaan, niin että kanta-Homeessa ei talot mene kaupan. Härmissä sen sijaan kauppa käy!!
- HönötAlaRähmä
Alarähmässä ei käy kauppa vaan kuppa.
- Narkkia-vitutttaa
Ei kanta-Homeen kerroshometalo Olaviinkaan saatu ennakkomyynnissä mahdollisia kauppoja aikaan kuin pari kolme, tavoite liki 20. Ei liiku asunnot ei kanta- homeessa. Onneksi kaupunki vuokratalo yhtiöiden on press niin ei tuu houkutus tekohengitystä homepesää.
- nenänvalkaisuviikot
Narkkia-vitutttaa kirjoitti:
Ei kanta-Homeen kerroshometalo Olaviinkaan saatu ennakkomyynnissä mahdollisia kauppoja aikaan kuin pari kolme, tavoite liki 20. Ei liiku asunnot ei kanta- homeessa. Onneksi kaupunki vuokratalo yhtiöiden on press niin ei tuu houkutus tekohengitystä homepesää.
Tässä ketjussa on tämän narkin viestejä 90 pros. sitä ne huumeet teettää.
- krisu06
reippa parikymmentä vuotta sit sain puhelun härmästä, kun olin muuttanut hesaan, välitätkö/tuotko satsin. kieltäydyin tyystin asiasta, sen koommin ei olla oltu ku päivää kavereita. t. entinen härmäläänen, nykyynen kauhavalaanen.
- Tyioop
Härmä olis tyhjä aukko ilman lillpakkaa
- Vituttako_hahahaha
Ja kaljua exnarkkia vituttaa kun Powerpark on Härmässä !!!! Samoin kaikkia muitakin ja juoppoja ja päättäjiä.
- Lapsellistavämmäämistä
Alunperin Powerpark oli tulossa Kauhavalle,mutta sitten se tyytyi Härmään kun lupaa ei heti annettu. Härmä oli kakkonen ja on
- Peelot
Ei mitään TYYTYI. Kauas näköisenä Jokke tajusi ettei painuvalle ja routivalle savimaalle kannata rakentaa. Samoin ihmiset nyt on huomanneet että kanta-Homeeseen ei kannata rakentaa. Eikä sieltä kannata ostaa. (=Voi olla luottamus henkilön rakentama ja virheitä täynnä).
- huvinsakullakin
Peelot kirjoitti:
Ei mitään TYYTYI. Kauas näköisenä Jokke tajusi ettei painuvalle ja routivalle savimaalle kannata rakentaa. Samoin ihmiset nyt on huomanneet että kanta-Homeeseen ei kannata rakentaa. Eikä sieltä kannata ostaa. (=Voi olla luottamus henkilön rakentama ja virheitä täynnä).
Kyllä siinä ei keriitty ihmettelemään maaperää kun se meni jo kakkoseen.
Se on hyvä, jos oot käynyt tutkimassa sitä maaperää mihin se alunperin piti laittaa. - krisu06
eiköhän huumeita veretty est härmään, tietoo on (:
- TiätäkääTämä
Jaa että työpaikat muka Härmässä. Aika harhainen käsitys. Joo, halpatyövoima teollisuustyöpaikkoja on, muttei muuta. Fakta on se, että ns "paremman väen" työpaikat on Seinäjoella. Ja toinen fakta on se, että Kantakauhavalta on lyhyempi matka kulkea Seinäjoella, vrt Härmät.
Härmiin jää vain amikset, jotka tekevät huonolla palkalla jotain hikipajahommia.
Seinäjoelle muutetaan parempien työpaikkojen perässä, ja Kantakauhavalta voi vielä jollain tapaa autoilla Seinäjoelle, muttei yhtään kauempaa. Alahärmästä jos ajaa Seinäjoelle, niin hermot menee kun matka ei lopu koskaan. Kantakauhavakin on siinä rajoilla, mutta juuri ja juuri siitä voi ajella. Sen takia Kantakauhavalla vielä jollain tapaa voi asustella, vaikka työpaikka Seinäjoella olisikin. Toki moni muuttaa siitä huolimatta Seinäjoelle.
Joten, kun puhutaan työpaikoista, täytyy osata erottaa ns halpatyöpaikat, ja sitten nämä paremmat työpaikat, johon normaalit koulutetut ihmiset hakeutuu. Ei metallipajoihin hakeudu kuin pohjasakka. Niistä Härmien metallipajoista ei kannata paljoa tehdä johtopäätöksiä, koska niissä käy vain huonosti koulussa pärjänneet ja halpatyöväki. Normaali-ihmiset hakeutuu parempien työpaikkojen perään, ja niitä ei löydy Härmästä eikä koko Kauhavalta.- Jotain_löytyy_kauhavalta
Onhan täällä jotain sentään,esim tämä Sofor,uraa uurtava it-alan huippuyritys.
Se ei ole mikään hikipaja. - TiätäkääTämä
Jotain_löytyy_kauhavalta kirjoitti:
Onhan täällä jotain sentään,esim tämä Sofor,uraa uurtava it-alan huippuyritys.
Se ei ole mikään hikipaja.Nojoo, on toki, mutta sekin vähä on Kantakauhavalla eikä missään Härmän perällä.
- pientärajaanyt
Olipas outo kommentti.Luokkayhteiskunnan pystyssäpitäjä parhaimmillaan,rehellistä tehdastyötä tekävät jotka tuottavat vientituotteita jolla nämäkin paremman väen eläminen maksetaan nimitetään roskasakiksi.Usein nämä "paremmat" työpaikat ovat pelkkää puuhastelua,ei tuoteta muuta kuin pino A4:sia joita kukaan ei lue.Työ on työtä kohdistuu se mihin alaan hyvänsä.Miksi sitten nostettiin suunnaton älämöly kantiksien hikipajan lähdettyä Seinäjoelle.
Mitä tulee tuohon Sofooriin,kantiksien lempilapseen,kaupunki on tukenut kiinteistöllä sitä koko sen olemassaolon ajan.Mitä suurta siellä on syntynyt,pelkkää perusohjelmistojen tekoa,sellaista joihin pystyy jokainen teini perusnörtti. - Sellainenhuippuyksilö
Jotain_löytyy_kauhavalta kirjoitti:
Onhan täällä jotain sentään,esim tämä Sofor,uraa uurtava it-alan huippuyritys.
Se ei ole mikään hikipaja.Sofor nyt ei ole pystynyt edes vuokria kunnolla maksamaan. Kiinteistöyhtiö kaatuu veronmaksajien hoidettavaksi!
- Tasangon_Taylor
Tulee hommia yrkkäripudokkaille ja maattomille härmäläisille. Näin Ilkka 23. toukokuuta 2017:
”Härkis-tuotteistaan ja Verso Granoloista tunnettu Verso Food Oy perustaa Kauhavalle tehtaan ja yhteisyrityksen Härkis Oy:n.
Investoinnin kokonaisarvo nousee noin 10 miljoonaan euroon, joka jakautuu puoliksi Kauhavan kaupungin ja Härkis Oy:n välillä.”
Pian voimme toivottaa sekä yrkkäripudokkaat että maattomat härmäläiset ahkeroimaan kanta-Kauhavan liukuhihnojen ääreen. - Konkka_odottaa
Nimimerkistä päätellen perseaukinen yhtiöherrahan se taas äänes.
- aliarvostettu
pientärajaanyt kirjoitti:
Olipas outo kommentti.Luokkayhteiskunnan pystyssäpitäjä parhaimmillaan,rehellistä tehdastyötä tekävät jotka tuottavat vientituotteita jolla nämäkin paremman väen eläminen maksetaan nimitetään roskasakiksi.Usein nämä "paremmat" työpaikat ovat pelkkää puuhastelua,ei tuoteta muuta kuin pino A4:sia joita kukaan ei lue.Työ on työtä kohdistuu se mihin alaan hyvänsä.Miksi sitten nostettiin suunnaton älämöly kantiksien hikipajan lähdettyä Seinäjoelle.
Mitä tulee tuohon Sofooriin,kantiksien lempilapseen,kaupunki on tukenut kiinteistöllä sitä koko sen olemassaolon ajan.Mitä suurta siellä on syntynyt,pelkkää perusohjelmistojen tekoa,sellaista joihin pystyy jokainen teini perusnörtti.Totta tuokin.
Itse olen ns. työkkärin pakottamana mennyt Härmään töihin, ei ole unelma ammatti ja huonosti palkattu.
Olen ajatellut, että kouluttaudun esim.toimisto rotaksi, mutta ei siinä kauaa mee kun tulostuskoneen äärelläkään ei tarvii olla tyhjän toimittajia. - Tasangon_Taylor
Tasangon_Taylor kirjoitti:
Tulee hommia yrkkäripudokkaille ja maattomille härmäläisille. Näin Ilkka 23. toukokuuta 2017:
”Härkis-tuotteistaan ja Verso Granoloista tunnettu Verso Food Oy perustaa Kauhavalle tehtaan ja yhteisyrityksen Härkis Oy:n.
Investoinnin kokonaisarvo nousee noin 10 miljoonaan euroon, joka jakautuu puoliksi Kauhavan kaupungin ja Härkis Oy:n välillä.”
Pian voimme toivottaa sekä yrkkäripudokkaat että maattomat härmäläiset ahkeroimaan kanta-Kauhavan liukuhihnojen ääreen.Lisään vielä tuohon, että nykyaikaisella konepajalla ja nimimerkin TiätäkääTämä mielipiteellä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Hän kirjoitti:
"Ei metallipajoihin hakeudu kuin pohjasakka. Niistä Härmien metallipajoista ei kannata paljoa tehdä johtopäätöksiä, koska niissä käy vain huonosti koulussa pärjänneet ja halpatyöväki. "
Voi helvetti.
- Yhtä_lailla
Rjunkkarin vehkeitä ja muovihärpäkkeitä pystyy jokainen räkänokka tekemään
- Plösöä_ottaa_aivoon
Niinhän pässi luulet. Ne vaan on kuitenkin maailman parhaimpia ohjaamoja joita MSK valmistaa. Toista kuin Soforin C ohjelmakieli jota osaa lapsetkin.
- tyioop
Härmälääsis firmois saa huippupalkaa: 9.5 e tunti :)))
- Plösö
Eipä taida olla ihan niin. Kauhavalla ei saa yhtään, koska työt on muualla.
- Huohhuoh
Uskomatonta paskanjauhantaa koko ketju. Käyttäkää tuo energia johonkin positiiviseen, niin voisitta itekkin siitä jotain hyötyä.
- Plösöä_vituttaa
Eihän oo!!! Kyse oli ja on edelleen epätasaisesti rahan jakautumisesta investoinneissa! Tämän kanta-Homelaiset saavat tuta nahoissaan kun menettävät sotekeskuksen!!! Ja mitäs eräs luottamusmies meni sanomaan : hämäläiset surkimukset! se muistetaan!!
- kaistapäidenkeskitys
Ei missään ole sanottu, että Sotekeskus tulisi Kantakauhavalle!
Puhutaan pohjoisen osan Sote keskuksesta, joka tulisi Kauhavalle. Tämä käsittääkseni tarkoittaa myös Härmiä. Aivan hyvin Sotekeskus voisi tulla Härmän kuntokeskuksen yhteyteen.
Mutta nyt taitaa käydä niin, että lääkärien vastaanottojen keskittäminen Kantakauhavalle aiheuttaa sen, että Lappajärvi, Evijärvi ja osa Härmää on lipeämässä muualle eli eivät tulisi käyttämään Kantakauhavan sotekeskusta. Väestöpohja jää Kantakauhavalla näin aivan liian pieneksi minkään suuremman sotekeskittymän rakentamiseksi.
Etelä-Pohjanmaalla ei ole missään muualla samanlaista keskittämistä tehty sote valmistelujen aikana. On jääty odottamaan, mitä tuleman pitää. Eikä keskittäminen ole Etelä-Pohjanmaan sotevalmistelijoiden "siunaamaa". Mutta minkäs voit, jos kaistapäät tekee omapäisiä ratkaisuja. Siitä tulee vaan kärsimään monet ihmiset. Perkkalainen ei ole kuulemma kuntien kanssa halunnut edes neuvotella. - hoitoasaa
Plösöä_vituttaa kirjoitti:
Eihän oo!!! Kyse oli ja on edelleen epätasaisesti rahan jakautumisesta investoinneissa! Tämän kanta-Homelaiset saavat tuta nahoissaan kun menettävät sotekeskuksen!!! Ja mitäs eräs luottamusmies meni sanomaan : hämäläiset surkimukset! se muistetaan!!
Lopeta narkki jo. Mee hoitoon.
kaistapäidenkeskitys kirjoitti:
Ei missään ole sanottu, että Sotekeskus tulisi Kantakauhavalle!
Puhutaan pohjoisen osan Sote keskuksesta, joka tulisi Kauhavalle. Tämä käsittääkseni tarkoittaa myös Härmiä. Aivan hyvin Sotekeskus voisi tulla Härmän kuntokeskuksen yhteyteen.
Mutta nyt taitaa käydä niin, että lääkärien vastaanottojen keskittäminen Kantakauhavalle aiheuttaa sen, että Lappajärvi, Evijärvi ja osa Härmää on lipeämässä muualle eli eivät tulisi käyttämään Kantakauhavan sotekeskusta. Väestöpohja jää Kantakauhavalla näin aivan liian pieneksi minkään suuremman sotekeskittymän rakentamiseksi.
Etelä-Pohjanmaalla ei ole missään muualla samanlaista keskittämistä tehty sote valmistelujen aikana. On jääty odottamaan, mitä tuleman pitää. Eikä keskittäminen ole Etelä-Pohjanmaan sotevalmistelijoiden "siunaamaa". Mutta minkäs voit, jos kaistapäät tekee omapäisiä ratkaisuja. Siitä tulee vaan kärsimään monet ihmiset. Perkkalainen ei ole kuulemma kuntien kanssa halunnut edes neuvotella.Tässä aika tuore lausunto kokouksen kulusta lapualaisen Kai Pöntisen suulla:
Yhteinen Etelä-Pohjanmaan maakunta sai tänään merkittävän buustin.
Väliaikaisen valmistelutoimielimen rakenneverkkoesitys sekä Sote-liikelaitoksen että Sote-keskusten sijaintipaikoiksi Sote-Maku johtoryhmälle on voimakkaasti ajamani malli 1 7. Muutettuna kasiksi sisältäen vuodeosastot seuraavilla paikkakunnilla Alajärvi, Alavus, Ilmajoki, Kauhajoki, Kauhava, Kurikka, Lapua ja Seinäjoki.
Harvoin on voinut lähteä kokouksesta yhtä tyytyväisenä kuin tänään.
Kiitos kollegat, valmistelijat ja kaikki mukana olleet! Tästä on hyvä jatkaa!✌️❤️👍🇫🇮- palvelujentehokkuus
Siis kahdeksan vuodeosastoa, kahdeksan sotekeskusta??? Kaksi vuotta istuttu ja tuo on tulos. Ei mitään uutta. Millähän maksetaan klo 8-22 pyörivät terveyskeskukset laboratorioineen ja rtg palveluineen ja sosiaalipäivystyksineen?
Päättäjät maakuntavaaleihin valmistautumassa? - Antitoxin
Huohhohuoh on poikkeusyksilö, kun kirjoittaa tuollaista eli täyttä totta yhtenä harvoista.
Kerrataanpa Kauhavasta pari jatkuvaa, tuoretta ja pian toteutuvaa asiaa:
1. Eräs suurimmista työnantajista pystyy sinnittelemään vain, koska raastupa kuittasi sen velat velkojien (ja viime kädessä kilpailijoiden) lompsasta.
2. Ehkä maineikkain teollisuusyritys pakkaa tavaransa ja häipyy.
3. Maatalous on ikuisessa ahdingossa.
4. Verkkokauppa kaataa vanhoja myymälöitä ja uudet jäävät lyhytaikaisiksi kokeiluiksi.
5. Koko maan rakennemuutos jatkuu vahvana.
Koska useimpien tällekin saitille kirjoittavien ainoa anti on kakaramainen vi####lu, eikä edes fiksuilla poliitikoilla voi olla muuta tarjottavaa kuin perusteettomat utopiat, mitä mahdollisuuksia tällaisella jengillä ja riitaisella ”kaupungilla” voisi olla?
Jos asut täällä, muuta pois. Itse olen liian vanha lähtemään. - Harmi_ettei
Känisijöillä ole varaa muuttaa pois.
Ehkä näille urpoille pitäisi kerätä joku kolehti. - NegatiivistaAjattelua
Antitoxin kirjoitti:
Huohhohuoh on poikkeusyksilö, kun kirjoittaa tuollaista eli täyttä totta yhtenä harvoista.
Kerrataanpa Kauhavasta pari jatkuvaa, tuoretta ja pian toteutuvaa asiaa:
1. Eräs suurimmista työnantajista pystyy sinnittelemään vain, koska raastupa kuittasi sen velat velkojien (ja viime kädessä kilpailijoiden) lompsasta.
2. Ehkä maineikkain teollisuusyritys pakkaa tavaransa ja häipyy.
3. Maatalous on ikuisessa ahdingossa.
4. Verkkokauppa kaataa vanhoja myymälöitä ja uudet jäävät lyhytaikaisiksi kokeiluiksi.
5. Koko maan rakennemuutos jatkuu vahvana.
Koska useimpien tällekin saitille kirjoittavien ainoa anti on kakaramainen vi####lu, eikä edes fiksuilla poliitikoilla voi olla muuta tarjottavaa kuin perusteettomat utopiat, mitä mahdollisuuksia tällaisella jengillä ja riitaisella ”kaupungilla” voisi olla?
Jos asut täällä, muuta pois. Itse olen liian vanha lähtemään.Suurin osa kauhavalaisista ei omaa tuollaista luovuttamis mentaliteettia.
Yrityksiä ja ihmisiä tulee ja menee,on aina tullut ja mennyt ja niistä on täysin turhaa vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä. - yksityisetintressit
nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:
Tässä aika tuore lausunto kokouksen kulusta lapualaisen Kai Pöntisen suulla:
Yhteinen Etelä-Pohjanmaan maakunta sai tänään merkittävän buustin.
Väliaikaisen valmistelutoimielimen rakenneverkkoesitys sekä Sote-liikelaitoksen että Sote-keskusten sijaintipaikoiksi Sote-Maku johtoryhmälle on voimakkaasti ajamani malli 1 7. Muutettuna kasiksi sisältäen vuodeosastot seuraavilla paikkakunnilla Alajärvi, Alavus, Ilmajoki, Kauhajoki, Kauhava, Kurikka, Lapua ja Seinäjoki.
Harvoin on voinut lähteä kokouksesta yhtä tyytyväisenä kuin tänään.
Kiitos kollegat, valmistelijat ja kaikki mukana olleet! Tästä on hyvä jatkaa!✌️❤️👍🇫🇮Kyllä Pöntinen tietää! Helppo alkaa yksityistämään kahdeksaa sotekeskusta vuodeosastoineen. Paljon vaikeampaa olisi ollut, jos niitä olisi tullut vain 3-4.
- mistämiljoonat
palvelujentehokkuus kirjoitti:
Siis kahdeksan vuodeosastoa, kahdeksan sotekeskusta??? Kaksi vuotta istuttu ja tuo on tulos. Ei mitään uutta. Millähän maksetaan klo 8-22 pyörivät terveyskeskukset laboratorioineen ja rtg palveluineen ja sosiaalipäivystyksineen?
Päättäjät maakuntavaaleihin valmistautumassa?Etelä-Pohjanmaalle kahdeksan (8) Sotekeskusta tietää sitä, että entistä pienemmillä hoitajamitoituksilla joudutaan potilaita hoitamaan . Jostakin pitää säästää, jos tuollaiseen päädytään, että kahdeksan sotekeskusta vuodeosastoineen jäisi Etelä-Pohjanmaalle.
Pohjanmaalla suunnitellaan tuntuvaa vuodeosastojen vähennystä. Suurimmat perusterveydenhuollon vuodeosastot tulevat Vaasan keskussairaalan yhteyteen, samoin Keski-Pohjanmaalla Kokkolan keskussairaalan yhteyteen. Pohjois-Pohjanmaan suunnitelmissa on lakkauttaa puolet toiminnassa olevista vuodeosastoista.
Onhan se ollut jo nähtävissä, että sekundaa tulee Etelä-Pohjanmaan sotesta.
- KepuRyhmäkuriPuree
Kellelle annoit äänesi! Onko valittu ehdokkaanne nahjus käskytettävä?
(siltä vaikuttaa)- NäinSeVaanMenee
Taitaa olla asia hieman monimutkaisempi. Kanta Kauhavan valtuutetut ja lautakuntien jäsenet ajaa omaa asiaansa yli puoluerajojen. Tähän ryhmään on klikissä Ylihärmän Keskustalaiset. Keskustassa taas Kauhava ja Ylihärmä painaa vahvasti asioita omaan pussiin. Siihen kun lisää sen, että Alahärmän ja suurinosa Kortesjärven edustajista tekee niinkuin Antti määrä niin riistopolitiikka on valmis. Ja jos ei meinaa tehdä niin Antti hieman sättii, parin muun Uunon säestämänä.
- Letkuletkeäx
Ohhoh. Totuus tuli tässä!!! Kiitos.
- KonkurssiKypsäAhärmä
Kyllä ärsyttää alahähärmäisten kommentit.
Alahärmän kunnan tila oli liitosneuvottelujen aikaan katastrofaalinen kuntaliitos pelasti.
Ylihärmällä sitä vastoin meni todella hyvin.
Kauhava taisteli liitoksesta tasaväkisesti Lapuan kanssa lopullinen "voitto" tuli rakennettavan Ämpin sillan myötä.
Kortesjärvi tajusi tilanteensa itse, vaikka liittymishetkellä tallous oli lähes hyvällä Ylihärmän tasolla.
Eli alähärmän pelastusrenkaalle heitetylle viestini on,: PITÄKÄÄ MÖLYT MAHASSANNE!- KonkurssiKypsäKauhava
Kanta-Homeella kun kaikki rakennukset on niin homeessa, että kohta koko Kauhava (Suom. home) on niin veloissa että Seinäjoki-Lapua-HomeKauhava pakkoliitos on väistämätön.
- Härmistykää
KonkurssiKypsäKauhava kirjoitti:
Kanta-Homeella kun kaikki rakennukset on niin homeessa, että kohta koko Kauhava (Suom. home) on niin veloissa että Seinäjoki-Lapua-HomeKauhava pakkoliitos on väistämätön.
Juu härmä on homeen synonyymi. Saattaapi entisen kunnan nimi olla osuva.
- Siinätotuus
Ylihärmän talous!!!! Milli ylijäämää? Mitä.sillä olisi saanut? Ei kaukolämpöä, ei päiväkotia, eikä mitään muuta suurempaa. Pikku Moskovan olis saanut pintaremonttiin. Kanta Kauhavalla vastaavasti 40 miljoonaa kotjausvelkaa piilotettuna. Kanta Paska ei olisi milloinkaan selvinnyt ilman pikku kuntia.
- KiittämättömätAhämyt
Siinätotuus kirjoitti:
Ylihärmän talous!!!! Milli ylijäämää? Mitä.sillä olisi saanut? Ei kaukolämpöä, ei päiväkotia, eikä mitään muuta suurempaa. Pikku Moskovan olis saanut pintaremonttiin. Kanta Kauhavalla vastaavasti 40 miljoonaa kotjausvelkaa piilotettuna. Kanta Paska ei olisi milloinkaan selvinnyt ilman pikku kuntia.
Alahärmä oli täysi konkurssipesä alijäämineen. Ja nyt nämä persaukiset säälistä pelastetut kukkoilee.
- HomeKauhava
Härmistykää kirjoitti:
Juu härmä on homeen synonyymi. Saattaapi entisen kunnan nimi olla osuva.
Kauhava=home. Härmät kortesjärvi=maksaa homeisista rakennuksista aiheutuvat kustannukset.
- Santerivaari
Älkää nyt hyvät ihmiset parjatko vanhaa Kauhavaa! Siellä on paljon hyvää. Hyvät tiet joita pitkin pääsee nopasti ohi. Paljon työpaikkoja rakennusalan ihmisille homekorjausten takia. Kansainvälistä meininkiä lentokentän ansiosta. Nähtävyynenä vielä lentokokeakvaario, matonpesupaikka ja tuleva abc-käymälän paikka. Lsäksi voi netin keskustelupalstoilta löytää heistä tyhmimmän 10%. Ovat siellä opettelemasaa sosiaalisia taitoja, samalla avohoidossa ja poissa pahanteosta.
- klasitjääs
pitää ottaa jääkrapa joukhon jos meinaa akvaariosta lentokonehen nähärä. on niiski niin kostia ilima,että pian ovet homhes.
- Miksitehty
klasitjääs kirjoitti:
pitää ottaa jääkrapa joukhon jos meinaa akvaariosta lentokonehen nähärä. on niiski niin kostia ilima,että pian ovet homhes.
Typerät iglut
- Lapualliike
Älkää ny Kauhavaa haukkuko. Siälä sentähän valamistettihin puukkoja ja puntareita.
- HomeKauhava
Ja nykyään sielä valmistetaan homeisia rakennuksia, jota korjataan velkarahalla jotka maksaa liitoskunnat.
- Lanki
HomeKauhava kirjoitti:
Ja nykyään sielä valmistetaan homeisia rakennuksia, jota korjataan velkarahalla jotka maksaa liitoskunnat.
Kuka grynderi sinulle on sanonut, että ne talot ovat homeessa? Helppo ostaa halvalla, kun tyhmät uskoo.
- hvgyhmlpöl
Ja tämä yks ei jaksa muuta ku kirjoittaa homeesta. Eikö mitään muuta keksi vai onko kenties omassa kodissa saanu noin kovan homealtistuksen, että on jo ihan sairastunut sisäilmasta? Siitä paranoo kun lähtee kattomaan kuinka asiat on muualla paljon paremmin.
- Samaa_mieltä
Kun tuo edellinen.
Oliskohan tuon homejankkaajan syytä vaihtaa uusi levy?
Antaa suoraan sanoen aika yksinkertaisen kuvan tyypistä. - NYT-SAATANA
HÄRMÄT HELEVETTIHIN KAUHAVASTA JA LAPUA TILALLE! EI MULLA MUUTA.
- Irtivaan
Ja Lapua huolii kanta-Homeen??? Ei tasan huoli. Kauhava sitäpaitsi joutuisi maksaa Härmille vähän helvetisti 😀😀😀😀 oo silti huoletta, Härmäläiset on jo selvittänyt osakuntaliitosta!
- kysynpä-vaan
Mihin suuntaan??
- Jhgghjkbghh
Irtivaan kirjoitti:
Ja Lapua huolii kanta-Homeen??? Ei tasan huoli. Kauhava sitäpaitsi joutuisi maksaa Härmille vähän helvetisti 😀😀😀😀 oo silti huoletta, Härmäläiset on jo selvittänyt osakuntaliitosta!
Voi sitä ilon ja onnen päivää kun se toteutuu!!!!!! Siinäpä sille yhdelle homesairaalle positiivista puhdetta!
- Alirähmän_juna_meni_jo
Irtivaan kirjoitti:
Ja Lapua huolii kanta-Homeen??? Ei tasan huoli. Kauhava sitäpaitsi joutuisi maksaa Härmille vähän helvetisti 😀😀😀😀 oo silti huoletta, Härmäläiset on jo selvittänyt osakuntaliitosta!
Joo Nyykaappi vois alirähmän huoliakkin, josko kalutusta luusta vielä irtois jotain. Lihat on jo menny parempiin suihin.
- Säämies7
Usein iso sääraja muodostuu Lapuan ja Kauhavan välimaastoon. Kesällä se tarkoittaa että Kauhavalla on pilvistä tai sateista, kun taas Lapualla ja siitä etelään päin on aurinkoista ja lämmintä. Talvella monesti sään nollaraja menee Kauhavan eteläpuolella. Kun Lapualla sataa marraskuussa vettä, niin Kauhavalla se tulee jo räntänä, Härmässä maahan jää jo tuolloin ihan valkoista härmää. Siitä se Härmän nimikin juontaa juurensa. Siitä pohjoiseen päin alkaa lumisuomi, etelämpänä maa on usein musta.
Kauhavalla ja Härmissä kun asuu, niin tulee jotenkin alakuloisemmaksi. Johtuu siitä että kesällä hyvät kelit jää usein tulematta. Ja talvisin joutuu painia lumen kanssa reilu kuukauden enemmän, vrt Lapuan eteläpuolella. Talvi tulee Härmään usein jo marraskuussa, kun Seinäjoelle vasta joulun tietämillä. Säärajalla on iso vaikutus, niin kesällä kuin talvella.
Myös viljojen kasvukausi on Härmässä kuukauden lyhyempi, vrt esim Seinäjoki Lapua välillä. Noinkin lyhyellä matkalla, sääraja vaikuttaa paljon.
Kauhavan sää on enemmänkin lähempänä Pohjoissuomen säätilaa. Kun taas Lapualla säätyyppi on usein samaa mitä Eteläsuomessa.- usein-vieraissa
Tuo on totta. Voltissa vilu kapajaa.
- 45546677
Kyllä härmään on tullu lumet viimevuosina joulun aikoihin, kauhavalle tulee sen sijaan jotain aivan muuta.
- tähänontultu
Koska eroneuvottelut aloitetaan?
- TulevaKriisiKuntaKAUHAVA
Vaikka heti, kauhava saa maksaa härmille miljoonia erorahana ja painua lapuan elätiksi kun rahat ei riitä uuden monitoimitalon ja muiden tulevien rakennusten korjauksesta aiheutuvien velkojen maksuun.
- Tyhmät_alihämärät
TulevaKriisiKuntaKAUHAVA kirjoitti:
Vaikka heti, kauhava saa maksaa härmille miljoonia erorahana ja painua lapuan elätiksi kun rahat ei riitä uuden monitoimitalon ja muiden tulevien rakennusten korjauksesta aiheutuvien velkojen maksuun.
Monitoimitalo valtuustossa demokraattisesti päätetty, josta on vastuussa nykyinen Kauhava. Erotkaa vaan saatte liitoksen aikana syntyneet velat mukaanne.
- TulevaKriisiKuntaKAUHAVA
Tyhmät_alihämärät kirjoitti:
Monitoimitalo valtuustossa demokraattisesti päätetty, josta on vastuussa nykyinen Kauhava. Erotkaa vaan saatte liitoksen aikana syntyneet velat mukaanne.
Ne maksaa velat jotka pitää monitoimitalon, eli konkurssikypsä kanta-kauhava.
- Eroneuvottelut
Alkaa Voltin käytöstä poistetulla maitolaiturilla 1.4.2019.
Joukolla kaikki mukaan. - Tyhmät_alihämärät
TulevaKriisiKuntaKAUHAVA kirjoitti:
Ne maksaa velat jotka pitää monitoimitalon, eli konkurssikypsä kanta-kauhava.
Ei se niin mene. Monitoimitalon maksusta on vastuussa perustettu uusi suur-Kauhava, eli entinen Kauhava, Alahärmä, Ylihärmä ja Kortesjärvi. Tällä koaliitiolla on päätetty monimihalli rakentaa. Vastuuta ei pääse pakoon...
- Pelle_
Tuliko mikalla kakka housuihin?
Se itseasiassa menee niin. Erotilanteessa otetaan huomioon investoinnit kuntarajojen mukaan, mutta myös myynnit kuntarajojen mukaan. Eli käytännössä se "entinen kunta" jonka omaisuutta on esim myyty, saa sen summan mitä myytäessä on saatu. Ja vastaavasti investoinnit otetaan myös huomioon. Kantis kaatuu, tai se kaadetaan.- Missä_hemmetin
Erotilanteessa?
Kuntaliitoksia ei voi purkaa,ei ole mitään oikeudellista tietä.
Tuon sonnan jauhamisen voisi pikkuhiljaa lopettaa. - Osakuntaliitos
Höpö höpö. Lainsäädäntö lähtee siitä, että kuntien määrän tulee pysyä samana. Itse uudelle osakuntaliitokselle ei ole estettä. Suomesta puuttuu tosin ennakkotapaus, mutta don't You worry... Se tulee kyllä! Ruotsissa niitä on tehty! Ja tätä on todella jo selvitetty, että mika-boy..... Vaihda housut.
- biojroirjrojri
Osakuntaliitos kirjoitti:
Höpö höpö. Lainsäädäntö lähtee siitä, että kuntien määrän tulee pysyä samana. Itse uudelle osakuntaliitokselle ei ole estettä. Suomesta puuttuu tosin ennakkotapaus, mutta don't You worry... Se tulee kyllä! Ruotsissa niitä on tehty! Ja tätä on todella jo selvitetty, että mika-boy..... Vaihda housut.
Mikä tämä "mika" on ja mitenkä se liittyy tähän?
- Hämyjen_kuolon_korinoita
Osakuntaliitos kirjoitti:
Höpö höpö. Lainsäädäntö lähtee siitä, että kuntien määrän tulee pysyä samana. Itse uudelle osakuntaliitokselle ei ole estettä. Suomesta puuttuu tosin ennakkotapaus, mutta don't You worry... Se tulee kyllä! Ruotsissa niitä on tehty! Ja tätä on todella jo selvitetty, että mika-boy..... Vaihda housut.
Joopa joo tuuli heiluttelee hämyjen huulia. Seuraavaksi teiltä viedään lukio ettäkä voi muuta kuin nillittää.
- Mika_ps
Höpö höpö. Härmät tekee osakuntaliitoksen. Kauhavan monihometalo jätetään kesken ja oppilaat suuntaa Lapualle.
- Kommunistit
biojroirjrojri kirjoitti:
Mikä tämä "mika" on ja mitenkä se liittyy tähän?
Se on se kommari kyläpoliitikko.
- NiinNiinn
Kommunistit kirjoitti:
Se on se kommari kyläpoliitikko.
Mutta miksi kiusaatte yhtä kyläpoliitikkoa kun ei yksi henkilö vaikuta asioihin juuta eikä jaata.
Mikä on tämän kiusaamisen logiikka ja tarkoitus? - jhfbufdhudh
NiinNiinn kirjoitti:
Mutta miksi kiusaatte yhtä kyläpoliitikkoa kun ei yksi henkilö vaikuta asioihin juuta eikä jaata.
Mikä on tämän kiusaamisen logiikka ja tarkoitus?Onko tämä nettikiusaaja mahdollisesti se taija tukala?
- HämynJuttuLampaanpäästä
Mika_ps kirjoitti:
Höpö höpö. Härmät tekee osakuntaliitoksen. Kauhavan monihometalo jätetään kesken ja oppilaat suuntaa Lapualle.
Mee nukkumaan ja lopeta ryyppääminen. Kyllä katkeruudellakin jokin raja pitää olla. Koirat ulvoo mutta karavaani kulkee.
- TheTruthOnly
Mika_ps kirjoitti:
Höpö höpö. Härmät tekee osakuntaliitoksen. Kauhavan monihometalo jätetään kesken ja oppilaat suuntaa Lapualle.
Mee nyt nukkumaan utopiasi kanssa. Älä ota huomenna ja herää todellisuuteen. Uusi uljas monitoimitalo rakentuu mieleltään sairaiden mielipiteistä huolimatta.
- Näinskulaa
Syytätte väärää. Jokainen vähänkään poliitikasta perillä oleva tietää miten homma pyörii Kauhavalla. Piiri pieni pyörii kera äänekkäiden. Kyse ei ole mistään kiusaamisesta. Nyt pitää nostaa epäkohdat esiin.
- nikkariporukka
Kantiksen edustajat vedättää jatkuvasti, kantiksen rakennustoimikunnista /suunnitteluporukoista löytyy suurimmat mestaroijat.Nyt kerma on koolla tämän niinsanotun monitoimitalon rakennusporukkana.Mulle kaikki heti,vaikka ei olisi rahaakaan.
- PanSio
Lapuaa ei jotku hikiset Härmät kiinnosta. Lapua liittyy ennemmin tai myöhemmin Seinäjokeen. Härmät ja Kauhava on siinä kuviossa täysin sivuseikka.
Lapua on tehnyt suuria investointeja. Velkaa on niin paljon, että puhutaan jo asukasmäärään nähden varmaan Suomen ennätyksestä. Tämä kaikki kaatuu aikanaan Seinäjoen syliin, isomman asukasmäärän maksettavaksi.
Taisi Lapua pelata investoinneilla asiat niin, että KUN Seinäjoki-liitos tulee, niin onpahan ainakin valmiiksi kaikki koulujen uusimiset ja liikerakennukset tehty. Itsenäisenä noita investointeja ei voida takaisin maksaa, ja toisaalta Seinäjoki-liitoksen jälkeen tuon suuruusluokan investointeja on turha kuvitella. Lapua teki jo peliliikkeen, seuraavana tulee sitten se liitos, aikanaan.
Lapua sinetöi noilla investoinneilla kohtalonsa, joutua Seinäjoen sivukyläksi. Lapua teki kuitenkin viisaasti, ja otti investointirahat Seinäjoelta jo etukäteen. Toisaalta, ei se Seinäjoelle mikään isompi ongelma tule olemaan. Enemmänkin Lapua teki viisaan "ryöstön" ennenaikaisesti. Lapua on tavallaan jo hyväksynyt kohtalonsa. Nyt vain tehtiin tulevaisuus hieman valoisammaksi, kun langat oli vielä omissa käsissä. Se on tavallaan Seinäjoelle hinta siitä, että se saa liitettyä Lapuan itseensä. Mutta myös Seinäjoella on ajateltu, että se maksaa itsensä jollain tapaa kuitenkin takaisin, vaikka hinta onkin yhtäkkiä kova.
Näin ollen Kauhava jää kauas periferiaan, ja liitokset Lapuan kanssa voi täten unohtaa kokonaan. Se juna meni, ei edes perävalot enää näy. Kauhava saa jatkossakin riidellä Härmiensä kanssa, ja tehkööt keskenään mitä tehkööt. Mikään taajama ei pärjää Kauhavalla omillaan. Mitkään osakuntaliitokset ei pelasta. Eikä Seinäjoki edes välttämättä huoli Härmien tapaisia peräkyliä itseensä, joissa verotulot huonot, ja investoinnit huutaa rahaa.
Lapua on jo kuitenkin valmistellut tien Seinäjoki-liitokseen, molemmat voittaa omalla tavallaan. Se joka saa riesakseen Härmät tai Kauhavan, ei voita mitään. Näin ollen Kauhava Härmineen voidaan valtion toimesta ainoastaan pakkoliittää Seinäjokeen. Seinäjokikaan ei tätä halua, mutta valtio voi siihen pakottaa.
Fakta on se, että peräkyliä ei kukaan halua riesakseen. Ei Vaasa, ei Pietarsaari, ei Seinäjoki. Paras vaihtoehto olisi sammuttaa valot koko peräkylistä, ja keskittää asukkaat lähemmäs maakuntakeskuksia, joissa hommat toimii eikä joka leivänmurusta tarvi riidellä.Lapua vielä miettii toista puolta kouluista ja se tunnetusti kestää Lapualla. Kannattaisi laskea, että paljonko kustantaisi lasten kuljettaminen Kauhavan uuteen koulukeskukseen. Matka ei ole sen pidempi mitä Lapuan syrjäkylistä keskustaan. Vielä ehtisi saada samaan pakettiin mahdollisesti tarvittava laajennusosa.
Seinäjoki ei tarvitse, eikä huoli muutenkin jo velkaantunutta Lapuaa kuin korkeintaan Ruhan alueen osakuntaliitoksena.
Kauhava on edelleen liian pieni, joten jos valtio on viisas, niin se pakottaa Lapuan lähes kymmenen kilometriä lähempänä sijaitsevaan Kauhavaan.
Taannoisessa selvityksessään lapualaiset itsekin näkivät Seinäjoen viimeisenä vaihtoehtona.- Seinäjoki_
Ei todellakaan ota velkaista Lapuaa riesakseen kun on itsekin jo kurkkuaan myöten veloissa.
Seinäjoki ei tee enää mitään sellaista mistä ei itse hyödy,joku muu vaihtoehto olisi järjetön.
Kyllä Lapuan on selvittävä veloistaan itse,ensimäisenä reippaat veron korotukset. - montamonitaloa
Laskevan asukasluvun Kauhava kilpailee velkaantumisen kanssa Lapuan tai minkä hyvänsä Suomen kunnan kanssa.Millähän nämä keksijät meinaa ne maksaa,ei Seinäjoki kaikkia konkurssipesiä hoitaakseen pysty ottamaan.
Oliskohan tosiaan hämyjen viisasta suunnata osakuntaliitosta etunojassa Seinäjoen suuntaan,pistetään lusikat jakoon,jääköön loppusakki neuvottelemaan Lapuan kanssa kuinkapäin velat hoidetaan siinä koaliitiossa. montamonitaloa kirjoitti:
Laskevan asukasluvun Kauhava kilpailee velkaantumisen kanssa Lapuan tai minkä hyvänsä Suomen kunnan kanssa.Millähän nämä keksijät meinaa ne maksaa,ei Seinäjoki kaikkia konkurssipesiä hoitaakseen pysty ottamaan.
Oliskohan tosiaan hämyjen viisasta suunnata osakuntaliitosta etunojassa Seinäjoen suuntaan,pistetään lusikat jakoon,jääköön loppusakki neuvottelemaan Lapuan kanssa kuinkapäin velat hoidetaan siinä koaliitiossa.Lapuan ja Kauhavan olisi syytä ottaa lusikka kauniiseen käteen ja yhdistää aluksi koulutoiminnot. Lapua tekee lukion ja Kauhava voi huolehtia ala-asteet. Sama bussi voisi viedä lukiolaiset Lapualle ja tuoda palatessaan ala-asteen oppilaat.
Koulumatka ei tuosta pitene kuin reilun vartin.
Lapuan TK lienee täysin homeeton ja tilaakin on ja sitä voi tarvittaessa tehdä lisää. Miksi rakentaa vähenevälle väestölle turhia seiniä? Voihan ne tehdä sitten jos systeemi ei toimi, mutta toimiihan se, jos vain halutaan.- ei-mee-heti-läpi
Justiinkin näin, mutta kun sä sitä ehdotat, nii joku juoni siinä on.
- Joo_näin_tehdään
Niin tai k.järvi ja Härmät yhteen.. Kauhava lapuaan.. näin toiimmiis. Kauhavan koulut kiinni ja Lapualle. Kauhava ei muutenkaan ole vetovoimainen.
- Härregu
Joo ja härmät on työntövoimainen. Ei muuta kun liitos Nyykaappihi ja ruattia pänttäämähä se on nimittäin pakko jos bätrefolken kans lyö hynttyyt yhtehe.
Jo narahti jos luulet että Lapua huolii Kauhavan! Ylihärmästä yritettiin aikanaan saada edes Kankaankylä, mutta huonommasta Härmästä kotoisin oleva Salo onnistui torppaamaan kyläläisten toiveet.
Voi hitto kuinka lyhytnäköisiä nuo poliitikot voivat olla. Valitettavasti Lapuallakin.
Kun nyt ei tekisi sitä virhettä, että alkaisivat Kauhavan kanssa vehkeilemään. Härmät ja Kortesjärvi voidaan ottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1233067EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351445- 1041309
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621037Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351037Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661027- 60957
- 41767
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22743Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta120730