Tänään kirjoitetaan Suomessa uusiutuvien energioiden historiaa. Aurinkosähkön tuotanto ylittää tuulisähkön tuotannon, vieläpä yli tuplasti. Tosin se johtuu tuulisähkön vähäisyydestä, vain 15 MW., eli 0,7 MW nimelliskapasiteetista.
Historiallinen päivä!
5
908
Vastaukset
- Taustatietoa
Tämä aika on aurinkoenergian parasta aikaa. Kauniit säät ja kesäpäivän seisaus lähestyy. Täydellinen tammikuun vastakohta, vaikka juuri silloin kaikkea energiaa eniten tarvittaisiin.
- uusiutuva.maakaasu
Myös vesivoimaa on käytettävissä paljon mutta ei näillä näkyvin kauan. Bioenergia ja tulkinnallinen maakaasu ovat mukana tilastoissa.
- mammuttiagrilliin
Esihistoriallisia päiviä oli kun aurinkoenergia sulatti mannerjään.
Vai johtuiko se neandertalilaisten ihmisten nuotioiden hiilidioksidipäästöjen aiheuttamasta ilmastomuutoksesta? - ElämäEnsin
Ovat muuten elämän energioita molemmat
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15309344/elaman-ja-kuoleman-energiat- NoinhanSeOn
https://www.express.co.uk/news/uk/127938/Worker-is-killed-in-wind-farm-horror
Britanniassa tuulivoima on aiheuttanut noin 60 ihmisen kuoleman. Energiayksikköä kohti tuulivoima on selvästi vaarallisempaa kuin ydinvoima.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437417
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543693Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473556- 623308
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/523030- 513004
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342819Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302484IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931881- 471551