Tänään kirjoitetaan Suomessa uusiutuvien energioiden historiaa. Aurinkosähkön tuotanto ylittää tuulisähkön tuotannon, vieläpä yli tuplasti. Tosin se johtuu tuulisähkön vähäisyydestä, vain 15 MW., eli 0,7 MW nimelliskapasiteetista.
Historiallinen päivä!
5
912
Vastaukset
- Taustatietoa
Tämä aika on aurinkoenergian parasta aikaa. Kauniit säät ja kesäpäivän seisaus lähestyy. Täydellinen tammikuun vastakohta, vaikka juuri silloin kaikkea energiaa eniten tarvittaisiin.
- uusiutuva.maakaasu
Myös vesivoimaa on käytettävissä paljon mutta ei näillä näkyvin kauan. Bioenergia ja tulkinnallinen maakaasu ovat mukana tilastoissa.
- mammuttiagrilliin
Esihistoriallisia päiviä oli kun aurinkoenergia sulatti mannerjään.
Vai johtuiko se neandertalilaisten ihmisten nuotioiden hiilidioksidipäästöjen aiheuttamasta ilmastomuutoksesta? - ElämäEnsin
Ovat muuten elämän energioita molemmat
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15309344/elaman-ja-kuoleman-energiat- NoinhanSeOn
https://www.express.co.uk/news/uk/127938/Worker-is-killed-in-wind-farm-horror
Britanniassa tuulivoima on aiheuttanut noin 60 ihmisen kuoleman. Energiayksikköä kohti tuulivoima on selvästi vaarallisempaa kuin ydinvoima.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit435329Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4134613Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483849KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1643170Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182098Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512022- 1251950
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241479