YLE:n toimittajan otsikointi...SUCKS!!!

banaani_beduiini

Yle uutisoi tämänpäiväisestä Turun terroristisesta puukotuksesta annetusta tuomiosta hieman kyseenalaisin otsikoin. Kaisu Jansson otsikoi vuodatuksensa "Kansa sai mitä halusi". Todella järkyttävää luettavaa moinen. Kansa tuskin halusi teurastettavan viattomia Kanta-Suomalaisia naisia, eli ei todellakaan halunnut. En tunne ensimmäistäkään Suomalaista henkilöä, joka olisi millään tapaa "halunnut" kyseisen teurastuksen tapahtuvan, saati sympatisoinut iskun tehnyttä Marokkolaista sairasta ja täysiveristä paskiaista. Hyvin epäselväksi jää kyseisestä kirjoituksesta, yrittääkö Ylen "kesäjournalisti" neutralisoida terrori-iskua ja sen brutaalisuutta.

Lue itse ja analysoi:

https://yle.fi/uutiset/3-10258161

4

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirsi

      No kyllä samaa mieltä ja tänään myös yle uutisissa oli siitä englannissa pidätetystä niin sanotusta suomalaisesta terroristista niin voisko saada myös kuvan onko todellakin suomalainen vai kansalaisuuden saanut suomalainen.Tuntui kyllä oudolta kun uutisissa sanottiin suomalainen terrori,epäillä tuota soppii että jos suomalaiset suunnittelevat terrori iskua.

    • keskustahaisee

      Sipilä taisi olla maahankutsujana tälle turun muslimiterroristille, ottaisi nyt sipilä kotiinsa poloisen kärsimään tuomiotaan.

    • öööhörrrrps

      Valtamedian linja on arkipäiväistä tietoa. Se on valjastettu propagoimaan tiettyjä aiheita vastaan, kuten isänmaallisuus ja EU-vastaisuus ja tukemaan EU-myönteistä rintamaa. Esim. kun uutisoidaan, että "maahanmuuttajien avulla Suomen hyvinvointi kasvaa", niin millaisessa johdossa tuollainen valehtelu sallitaan?

    • okkigaam

      Voisiko joku kertoa mikä on se uuden Seelannin terroristin tekemä valkoisenylivallan käsimerkki, jotta tietäisin sitä varoa.
      Kun missään siitä ei kerrota.
      Maagikko

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7572
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5199
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2318
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      70
      2092
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2065
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1097
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      67
      1079
    Aihe