Mikä on Jerusalemin temppelin oikea sijainti?

deeeeeeeedeeeeeeee

Puolesta tai vastaan. Oliko temppelivuorella koko roomalainen varuskunta n. 10 000 miestä vai vain pieni päämaja?
Missä oli Salomonin temppeli? Daavidin kaupungissa?
Tuhottiinko koko Jerusalem viimeistä kiveä myöten ja roomalaiset rakensivat oman kaupunkinsa sen tilalle.

11

416

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henkka.Wanderlust

      Ei ole mielipidekysymys.

    • ffffffffrrrrrrrrrrf

      Onhan se mielipidekysymys koska ei olla varmoja oikeasta paikasta , koska roomalaiset hajoittivat kokoJerusalemin ja rakensivat oman kaupunkinsa tilalle. Ns. Temppelivuorella oli varuskunta myös ennen ensimäistä juutalaiskapinaa.Kiistellään lähinnä oliko sielä vain päämaja joka olisi ollut pienempi vai koko varuskunta 10 000 miestä joten juutalaisten temppeli ei olisi mahtunut sinne ollenkaan.

      Kaikki muurit ovat roomalaisten tai muslimien rakentamia ja muutkin rauniot paikalla.
      Daavidin kaupungissa jota kaivetaan esiin on juutalaisten rakentamia rakennuksia tosin vain raunioita.

      • Temppeli oli aikoinaan samalla kukkulalla missä on nyt muslimien epäjumalan paikat


      • mistäsTiedäEttei

        sinunkin jumalasi ole epäjumala...?


      • kellotsoivat
        mistäsTiedäEttei kirjoitti:

        sinunkin jumalasi ole epäjumala...?

        Hyvä kysymys. Ei minua oikein vakuuta se ,että juutalainen lahkosaarnaaja olisi jumalan poika tai edes jumalallinen osajumala.Hengeesä saattoi olla niin kuin monet muutkin. Näitä samanlaisia on pakanamaailma pullollaan.


      • deeeeeeeeee
        totuusonvoittaja kirjoitti:

        Temppeli oli aikoinaan samalla kukkulalla missä on nyt muslimien epäjumalan paikat

        Varuskunta-asia? Solomonin temppelin sijainti? Tiesitkö edes ,että koko kaupunki tuhottiin ja rakennettiin uudestaan?


      • Samaa_mieltä
        kellotsoivat kirjoitti:

        Hyvä kysymys. Ei minua oikein vakuuta se ,että juutalainen lahkosaarnaaja olisi jumalan poika tai edes jumalallinen osajumala.Hengeesä saattoi olla niin kuin monet muutkin. Näitä samanlaisia on pakanamaailma pullollaan.

        Jerusalemissa on rinta rinnan monia uskontoja. Puhutaan siis vaan jumalista tuomitsematta osa niistä epäsellaisiksi.


      • Samaa_mieltä kirjoitti:

        Jerusalemissa on rinta rinnan monia uskontoja. Puhutaan siis vaan jumalista tuomitsematta osa niistä epäsellaisiksi.

        Jumalten kokous Jerusalemissa.


      • kkkkkkkkkoko
        fari.g kirjoitti:

        Jumalten kokous Jerusalemissa.

        Jumalan kokous on ainakin Toorassa ja sielä käyskenteli myös Saatana, joka onkin kristinuskossa nostettu Jumalan vastustajaksi asti. Kovin näytti olevan tervetullut kokoukseenkin, vai?
        Eedenin käärmekin sai vapaasti luikerella paratiisissa ja puhua järkeä Adamille ja Hewalle. Muuten oltaisiin vieläkin alasti ja vailla omaatuntoa. Sekin taisi kuulua Jumalan suunnitelmiin, niin kuin kaikki m ikä tapahtuu universumissa.
        Valitse hyvä älä tee pahaa.


    • Mico_Ben_Gachyola

      Roomalaisten varuskunta on historiallisen tutkinnon kohde, ei mielipide asia.

      • herraonhyvävaan

        Totta sekin, tutkitaan ensin missä asiat ovat sijainneet : varuskunta, Solomonin temppeli,Kyyroksen temppeli , Herodeksen temppeli ja vielä neljännen tulevan temppelin paikka. Parempi tutkia ennen kuin tulee niin pitkä ja kauhea sota että kaikki tuhoutuu.
        Tuntuu siltä ,että asiasta ei edes keskustella vaan heti päätetään ilman tutkimuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      988
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      279
      844
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      607
    Aihe