Vanha sanonta "Minkäs tuuli kivelle mahtaa" joutaa jo roskakoriin:
"Wärtsilän tyly laskelma: Ei kannata rakentaa Fennovoimaa vaan tuulivoimaa"
https://www.talouselama.fi/uutiset/wartsilan-tyly-laskelma-ei-kannata-rakentaa-fennovoimaa-vaan-tuulivoimaa/708d5693-a736-3dc8-92bb-3a5b533040b2
Onhan tuo nyt jokaiselle pikkuisenkaan taloudesta ja luonnon hyvinvoinnista ymmärtävälle selvää, että kun luonto tarjoaa ilmaista 'polttoainetta' paikan päälle tuotuna, on tyhmää jättää se tarjous käyttämättä vain sillä perusteella, että ruskean energian /1/ hyödyntäminen tuottaa enemmän rahaa.
/1/ https://keskustelu.suomi24.fi/t/15309344/elaman-ja-kuoleman-energiat
Minkäs tuuli kivelle mahtaa
13
1839
Vastaukset
- Jokin.sairausko
Miksi massapostitat samaa viestiä usealle palstalle?
"Suomalainen tuulivoima-ala tavoittelee 30 TWh vuosituotantoa vuoteen 2030 mennessä – tuotannolla katettaisiin 30 prosenttia sähköntuotannosta."
https://www.verkkouutiset.fi/tuulivoima-ala-30-prosenttia-sahkosta-tuulella-2030/
Huomatakaa, että tuo tuulivoiman tuottajien tavoite.
Onhan tuokin jotain, mutta Suomessahan tuulivoiman tuotanto on ihan "perinteisesti" vähän monia muita maita jäljessä.- niin-tyypillistä
Viime vuonna tuulella tuotettiin vajaat 5 TWh. 30 TWh tarkottaisi kapsiteetin kuusinkertaistamista. Ja varavoiman pykäämistä samassa suhteessa.
Kyllä totisesti tuumyllymiehillä on pää pilvissä ja jalat tukevasti ilmassa. - SattuvastiTodettu
Osuva kommentti;
https://www.verkkouutiset.fi/tuulivoima-ala-30-prosenttia-sahkosta-tuulella-2030/
Juhani Putkinen · Varkaus (kaupunki)
"Tuulivoiman kaikenlainen tukeminen on lopetettava kokonaan. Tuulivoima on haitallista sattumavoimaa. Suomeen on rakennettu tuulivoimaa jo yli 1500 MW nimellisteholtaan, kuitenkin esimerkiksi eilen 17.6.2018 kello 10.28 kaikki Suomen tuulivoimalat tuottivat yhteensä sähköä teholla 15 MW. Siten tuulivoiman hyötysuhde oli alle 1%."
- se-vain-että
"Wärtsilällä on tietysti kysymyksessä omakin bisnes. Yhtiö rakentaa omaa liiketoimintaansa vahvasti uusiutuvan energian varaan. Yhtiön kaasuvoimalaita ja akustoja tarvitaan säätövoimaksi, kun uusiutuvaa energiaa lisätään."
"Halvan" tuulivoiman tueksi tarvitaan myös kallista säätövoimaa.
Säätövoiman kulut pitäisikin ottaa huomioon tuulivoiman kokonaiskustannuksissa.
Jostain syystä tämä seikka vaan tuppaa unohtumaan tuulilobbareilta . - NoinhanSeOn
Kaasuvoima on tuulivoiman petikumppani. Yhdessä tuottavat hiilidioksia 10 kertaa enemmän kuin ydinvoima.
- NoinhanSeOn
Kun tuulivoima lisääntyy, on pakkokysyntäjousto tulossa. Esim. viime helmikuun pakkasilla 17-23 pnä oli tuulivoimaa alle 10 % nimellistehosta. Jos tuulivoimaa olisi keskimäärin 30 % sähköntuotannosta, syntyisi tuollaisena pakkaskautena noin 4 GW vaje. Merkitsee sitä, että sähköä jouduttaisiin säännöstelemään. Kyllä aggregaatit kävisivät kaupaksi!
- Humpuukia
Wärtsilän moottorikauppiaan laskelma.
Kuulostaa niin hyvältä, että kauppias itsekin varmaan uskoo laskelmaansa, mutta kaikki asiantuntijat ovat tuon tyrmänneet virheellisiin oletuksiin perustuvana.
Vaan mitäpä nuo kauppamiehet eivät tekisi oman tavaransa myynnin edistämiseksi.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss986248Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243627- 1792289
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2382149Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1821848Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2901644Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91295- 691134
Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1201080Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211080