(Club)Swan 36

Swaania

19

1822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entäs club Swan 125? Onko siitä jo enemmän kuvia?

    • Oldsailor

      Mitähän mahtaisivat hrat Sparkman ja Stephens tuumata, kun näkisivät moisen verkkonaaran?

      • Hehän piirsivät omana aikanaan nopeita ja nykyaikaisia veneitä. Varmasti he innostuisivat tuosta.


      • elämänkierto

        Tuumaisivat, että kaunis. Tai herra Sparkmanista en tiedä, mutta juuri herra Stephens oli se, joka sanoi: "Anything that crosses the line first, is utterly beautiful". Hänen Doradeaan kun aikalaiset pitivät rumana, kuten näköjään Oldsailor nyt uutta Swania.


      • Eijämähtänyt

        Jos herrat eläisivät vielä, ja heiltä tilattaisiin suunnittelu mahdollisimman nopeaan yksityppiveneeseen, niin varmasti vene olisi tuon kaltainen.


      • Hiukan kyllä ihmetyttää tuo kannen sukellusvenemäinen muotoilu. Purjehduksesta tulee tosi märkää ja gastit on täysin suojattomia.


      • huonous

        Se on kaikista huonoin matkapurjevene ainakin


      • Seglare2
        Bossu kirjoitti:

        Hiukan kyllä ihmetyttää tuo kannen sukellusvenemäinen muotoilu. Purjehduksesta tulee tosi märkää ja gastit on täysin suojattomia.

        Kannen muotoilusta; nythän haetaan mahdollisimman hyvää suorituskykyä! Tuo ketka "väärinpäin" tuo rajusti lisää jäykkyyttä eteen/taakse suunnassa mahdollistaen kevyemmän rakenteen. Ja nuo keulakannen reunojen sisäänvedot vähentävät ilmanvastusta sekä tuovat kallistuneessa veneessä vähemmän häiriintyneen virtauksen fokan alaosaan. Sitäpaitasi nämä jutut on nyt muotia...

        Märkähän tuo toki on, mutta varmaan ajetaan lähinnä ratakisoja, jolloin pääsee illaksi lämpimään suihkuun....


    • kaori11

      Upean näköinen, tuollainen yönmustana ninjana vielä.

      • risukeppipalikka

        Katiskan ja silitysraudan yhdistelmältä se näyttää


    • 159
      • Fifkfkfk

      • go5

        Tuossahan on purjelaudan puomi, se on katettu purjelauta


    • gjjkgf

      Alkutietojen mukaan veneen valmistaa TBS eikä Nautor, eli nyt ei puhuta suomalaisvalmisteisesta purresta...

      • Joakim1

        Jo Club Swan 42 rakennettiin Virossa, mutta ilmeisesti tällä 36:lla on vielä paljon vähäisempi yhteys Nautoriin. 42:ssa kuitenkin yleensä veistämöksi sanottiin Nautor eikä alihankkija (mikä oli se virolainen veistämö?).


      • rfjrfj

        36:ssahan ei ole muuta kuin kuoret. 42:ssa on sisustusta, eipä pajon jää Naurorille jos kuidusta tehdyt on valmistanut TBS.


      • Joakim1
        rfjrfj kirjoitti:

        36:ssahan ei ole muuta kuin kuoret. 42:ssa on sisustusta, eipä pajon jää Naurorille jos kuidusta tehdyt on valmistanut TBS.

        Oliko 42:n sisustus sitten Nautorilla tehty?


      • jliyvi

        Riippuu siitä, miten tehdyn määrittelee.


      • purjelauta

        Varmaan sen henki oli Nautorilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      58
      3969
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      14
      2793
    3. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      54
      1994
    4. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1436
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      202
      1418
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1290
    7. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1091
    8. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1089
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      55
      904
    10. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      896
    Aihe