Tuota mieltä on energiaprofessori Peter Lund
"Uusiutuvan energiatuotannon professori Peter Lundin mukaan onnistunut Iin investointi voi tarkoittaa sitä, että tuulivoimasta tulee Suomessa yksi raskaan sarjan energiamuodoista puupolttoaineiden, maakaasun ja ydinvoiman rinnalle."
"TuuliWatti lupaa tuottaa tuulisähkönsä alle 30 eurolla megawattitunti. Professori Lundin mukaan luvattu hinta on kolmanneksen halvempi, mitä Suomessa on aikaisemmin arvioitu. TuuliWatin tuotantohinnalla tuulivoima syrjäyttää pohjoismaisilta sähkömarkkinoilla kokonaan kivihiilen ja vaikuttaa lyödessään läpi kaasun ja ydinvoiman asemaan markkinoilla. "
Tuuli on elämän energiaa!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15309344/elaman-ja-kuoleman-energiat
Tuulivoima siirtymässä raskaaseen sarjaan
7
690
Vastaukset
Peter Lund on menettänyt uskottavuutensa esittämällä subjektiivisiä mielipiteitään tutkimustuloksiksi naamioituneina. Mutta toki tuulivoimaloiden yksikkökustannukset ovat tulleet alaspäin kehityksen myötä.
- SavionSälli
Ei malta ukko olla hiljaa eläkkeellä. Varmaan ketuttaa joutua saneeraatetuksi ensimmäisten joukossa. Pakkohan sieltä oli rönsyt karsia ensimmäisenä kun määrärahat väheni.
- NoinhanSeOn
Maakaasu on uusiutuvien täydellinen petikumppani. Näin mainostavat kaasufirmat Euroopassa. Ja Joukkoon liittyi Wärtsilä, joka mainosti pari päivää sitten, miten ihanasti sen kaasuvoimakoneet täydentävät tuulivoimaa. CO2-päästöt tosin kymmenkertaiset ydinvoimaan verrattuna.
Noinhan se on, Wärtsilän huikea kaasumoottorilobbausyritys on kyllä lukemisen arvoinen! Se muuten osoittaa, että hyviä ja halpoja sähköntuotantovaihtoehtoja ei enää ole.
Nyt voi vapaasti irrotella. Voidaan vaikkapa esittää, että yhteistuotantokivihiili pitäisi vaihtaa erillistuotantomaakaasuun, ja kehitetyllä kalliilla sähköllä tulisi tehdä kaukolämpöä lämpöpumpuilla!
- kalliill
83,50 euroa megawattia on tuetun tuulisähkön hinta, eikä 30 euroa.
- maksajan-paikalla
Tuulivoima on jo raskaassa sarjassa veronmaksajille.
- SavionSälli
Hänen ansioluetteloonsa on aina hyvä lisätä surullisen kuuluisa Keravan Saviolla tapahtunut ns. aurinkokyläskandaali, jonka tämä proffa suunnitteli. Asukkaat palelivat järkyttävästi kun homma ei toiminut ja lopulta kohde liitettiin pikavauhtia kaukolämmön piiriin. Se "susi" kokeilu lienee jäänyt hänen ainoakseen käytännön projektiksi kansalaisten onneksi. Tämä totuuden tieto ei miellytä kaikkia ja kohta jokin narisee "omasta ketjusta". Kun aloitus kuitenkin koskee hänen sonomisiaan ja tekojaan, niin kuuluu todellakin ottaa mukaan, jotta luotettavuus hänen osaamiseensa tulee kaikille esille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662218Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381843Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711450Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211434Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771094Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.731079Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211074Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1031036En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9902- 75888