Kepun kristillisyys

Järjestön tapana on tehdä ihmiset köyhiksi ottamalla heiltä tulot pois maksuilla joita tehdään eduskunnassa. Tämän jälkeen Sipilä puhuu köyhien verotuksen pienentämisestä ikäänkuin he maksaisivat nyt jotain veroja köyhyydestään. Tosin tämäkin on monille mahdollista. Puhuuhan Kepukin mielellään negatiivisesta verotuksesta. Uskovaisilla on ihmeellinen kirja josta löytää kaikki mahdolliset keinot muuttaa totuus nurinpäin ja rikastua rosvouksella. Nyt näyttää siltä että on kova kiire rikastua kun koko maailmantalous päättyy romahdukseen. Millään ei ole väliä kun puhutaan rahasta. Joudutte itse viimeiselle tuomiolle vaikka juuri te olette sitä hokeneet meille pakanille.
12176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllähän Bibliasta löytyy itse kunkin näkemyksille soveliaita lauseita ja niitten tulkintojen tekemiseen järjestyy tilaisuus saman tien. Tässä nyt on vastustamaton houkutus poimia esille Suomen hallituksen linjeeraus, jonka mukaan köyhien pitää osoittaa vastkkeellisuutta heille suunnatusta avusta. Esillähän on ollut mm. työttömyysavusten saamisen kytky vastikkeellisuuteen. Niin se Raamattu. Sehän lienee tiettävästi edelleen kristillisyyden peruskirja. Vaikka en olekaan kovin hyvä kristillisyyden asiantuntija, niin käsittääkseni eräs Jeesus Nasaretilainen kehoitti rikasta miestä antamaan yhden monista ihokkaistaan köyhälle, jolla ei ollut paitaa laisinkaan eikä köyhän paidattoman miehen tarvinnut osoittaa asiassa vastikkeellisuutta ainakaan taloudellisessa materiaalisessa muodossa. Nykyisin muodikkaan kielenkäytön mukaisesti vaihtoehdotonta faktaa lienee se, että Sipilän hallitus julistautunee pääministeri etunenässä arvoiltaan kristilliseksi ja sitten kuitenkin samalla hallitus edellyttää köyhiltä työttömiltä vastikkeellisuutta, jos heitä avustetaan.

Äänestä
  • Köyhät kyllä maksavat osansa vastikkeellisesti koska Kepu ja sipilä velvoittavat heidät maksamaan korotettuja palvelumaksuja enemmän kuin ennen. Mm sairaanhoidon maksut nousseet moninkertaisiksi. Siispä ryhdytään rikkaiksi ja käännetään kepulaisilta rahat niinkuin hekin ovat tehneet.Vallataan edeskunta ja tehdään lakeja rikkaiden verottamiseksi urakalla. Eikä suostuta antamaan markkaakaan tukiaisrahaa noille turhille yrityksille jotka nyt rikastuvat sipiän kupeella ja korruptiolla.

    Äänestä

  • pillit-pussiin kirjoitti:

    Köyhät kyllä maksavat osansa vastikkeellisesti koska Kepu ja sipilä velvoittavat heidät maksamaan korotettuja palvelumaksuja enemmän kuin ennen. Mm sairaanhoidon maksut nousseet moninkertaisiksi. Siispä ryhdytään rikkaiksi ja käännetään kepulaisilta rahat niinkuin hekin ovat tehneet.Vallataan edeskunta ja tehdään lakeja rikkaiden verottamiseksi urakalla. Eikä suostuta antamaan markkaakaan tukiaisrahaa noille turhille yrityksille jotka nyt rikastuvat sipiän kupeella ja korruptiolla.

    Miksi tamperelainen demari verottaisi Huittisissa asuvaa maataloustuilla elävää isäänsä. Tehdäänkö oikein sukuselvitykset ketkä asuivat nettomaksaja-alueilla ennen 50-lukua. Päätalo muutti Tampereelle Taivalkoskelta asti. Nettomaksajia ovat toki ainoastaan Kymenlaakso, Uusimaa ja Lounais-Suomen rannikko.

    Äänestä

Jos gallupissa kysyttäisiin, niin mitä mielipidettä väki mahtaisi olla seuraavanlaisesta:
- Mitkä puolueet edustavat eniten farisealaisuutta?
Siihen sitten kysymyksen yhteyteen lista puolueista ja merkkausta rasti ruutuun menetelmällä. Ehkä vastausasteikkona: Täysin, Runsaasti, Melkoisesti, Vähän, Ei laisinkaan.

Äänestä

Tässä nykyisessä parlamenttarismia sinipiikahallituksellaan halveeraavassa vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevän lestakepulipuolueessa on kristillisyyttä yhtä paljon kuin vasemman jalan lantasaappaassa...

Äänestä
  • Tsadilaisen viisasta tekstiä MunakarvaVanhukselta.

    Äänestä

  • MaissAnussAUSexJombeJOHT kirjoitti:

    Tsadilaisen viisasta tekstiä MunakarvaVanhukselta.

    Kannattaa rukoilla, että suomen kansa saisi jumalan mielen mukaiset johtajat.
    Rukoilkaa viherpunikit!

    Äänestä

  • nyt.onhyvä kirjoitti:

    Kannattaa rukoilla, että suomen kansa saisi jumalan mielen mukaiset johtajat.
    Rukoilkaa viherpunikit!

    Kepulin usko horjuu jo....

    Äänestä

Sipilän hallitus härnää työväkeä.

Äänestä
  • Niin, kun aikansa härnää koiraa, saa sen kimppuunsa.

    Äänestä

Vanha kommusniti yhä tuo oppejaan.
Eikö ne opit ole jo haudattu kymmeniävuosia sitten.

Mitä sinä enään niissä niin hyvää näet, kun tolitat niiden puolesta jatkuvasti, ja
vielä keskustan palstalla, kun kommunsiteilla on omakin palsta.

Äänestä

Töyryn Kallekin oli vielä kristillinen mies orja Uunon viedessä sitä saunan taakse. Taivalkosken isännät pitivät Herkko Päätaloa saatanan riivaamana ja lähettivät sen lopulta Pelsoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mites-käy kirjoitti:

Järjestön tapana on tehdä ihmiset köyhiksi ottamalla heiltä tulot pois maksuilla joita tehdään eduskunnassa. Tämän jälkeen Sipilä puhuu köyhien verotuksen pienentämisestä ikäänkuin he maksaisivat nyt jotain veroja köyhyydestään. Tosin tämäkin on monille mahdollista. Puhuuhan Kepukin mielellään negatiivisesta verotuksesta. Uskovaisilla on ihmeellinen kirja josta löytää kaikki mahdolliset keinot muuttaa totuus nurinpäin ja rikastua rosvouksella. Nyt näyttää siltä että on kova kiire rikastua kun koko maailmantalous päättyy romahdukseen. Millään ei ole väliä kun puhutaan rahasta. Joudutte itse viimeiselle tuomiolle vaikka juuri te olette sitä hokeneet meille pakanille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu