Mitenkäs se edistyy se rukoilevaisten jalkapallon MM-kisa? Säännöthän olivat selvät. Pallo keskelle kenttää ja kaksi 45 minuutin erää. Pelaajat eivät saa mennä pelialueelle vaan palloa on liikuteltava rukoilemalla kentän laidalla. Useamman maalin tehnyt joukkue voittaa. Tasapelin tullessa voittajajoukkueen arpoo kulttuurievoluutio.
Tänäiltana tulee kuulemma Subilta elokuva Ukko Nooasta. Lienee ajankohtainen filmi siellä tuulista ja sateista Juhannusta viettävässä Suomessa.
Rukoilevaisten jalkapallon MM
6
195
Vastaukset
- rukouksen-voimalla
Kohta alkaa Saksa-Ruotsi matsi. Rukoilin Pelsebuubilta matsista tasuria koska en soisi kummankaan voittavan. Uskon että rukoukseeni vastataan.
- Onkivatietää
Ei auttanut ateistia Saatanan rukoilu saksa voitti
Onkivatietää kirjoitti:
Ei auttanut ateistia Saatanan rukoilu saksa voitti
Etkö osaa tulkita rukousvastauksia? Oleellista ei ole se mitä tapahtuu, vaan miten tapahtuneen voi selitellä rukousvastaukseksi. Esimerkiksi tässä tapauksessa kunnon uskovainen selittäisi, että koska peli oli vastoin ennakko-odotuksia tasan kun 90 minuuttia eli varsinainen peliaika oli pelattu niin Pelsebuub selvästi oli kuullut palvalijansa rukouksen.
Eiköhän jalkapallo ole syntiä, ainakin telkkarista katseltuna?
Jalkapallo-ottelun voi nähdä metaforana yhdynnästä, joten syntiähän se. Ja hyvin homoseksuaalista sellaista.
No sitten on koko elämä syntiä, koska vanhan italialaisen sanonnan mukaanhan elämä on osa jalkapalloa. Kroatia-Belgia-finaalia odotellessa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202091
- 1571984
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h281946Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue141202- 51997
- 85946
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23875- 114834
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell50811Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon33789