Kuopiossa pidettävien Valtakunnallisten lähetysjuhlien ohjelmaan kuuluu hyväntekeväisyysjuoksutapahtuma, jonka lipputulot lahjoitetaan lasten oikeuksia tarkkailevalle Defence for Children International – Palestine (DCI-P) -järjestölle.
HYVÄ!
Kristityt seisovat Palestiinan rinnalla! HYVÄ!
7
109
Vastaukset
- maailmanmeno
Kristittyjä vainotaan monessa muslimimaassa. Kirkko ei sano mitään. Egyptissä hyökkäillään koptikirkkoihin, Afrikassa ja Indonesiassa kristityt joutuvat pitämään pään matalalla, mutta Suomen kirkosta ei kuulu ääntä. Palestiinalaisista on jostakin syystä tullut lemmikki jo arkkipiispa Paarman aikana, Mäkisestä puhumattakaan. Arkkipiispoilla on ollut halu politikoida, kristittyjen puolustamisesta ei ole kyse.
- maailmanmeno
Kristittyjä vainotaan muslimimaissa. Egyptissä hyökkäillään koptikirkkoihin, Afrikan muslimimaissa samoin, Indonesiassa kristityt joutuvat pitämään pään alhaalla. Suomen kirkko ei sano mitään. Palestiinalaiset ovat lemmikki, olivat jo arkkipiispa Paarman aikaan, Mäkisestä puhumattakaan. Kirkko politikoi, kristittyjen puolustamisesta ei ole kyse.
Mitä tekemistä palestiinalaisilla on Egyptin, Afrikan tai Aasian muslimimaiden kiistojen kanssa?
Mitä tulee kristittyihin, palestiinalaisista osa on heitäkin. Arkkipiispana Munib Younan. Suomen ev.lut. kirkon suuri ystävä ja helluntaialaisen Gospel Raiders -ryhmän kunniajäsen!
- maailmanmeno
Sorry toistosta. Vastaus häipyi ja uusi vastauskin häipyi. Luulin jo, että mielipiteeni on väärä ja poistuu siksi jo ennen lähetystä. Tuliko kenties second opinion -sensori paikalle?
- thisisrape
Mielipiteesi ei ollut väärä. Vaan täysin oikeansuuntainen. Terv. Mode
- kerttkkl
Vainoavvat kristittyjä Palestiinassakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk51284Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1681193Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1021045Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470997- 131894
Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt271889Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.71884Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47792Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.64786Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää395753
