Onko Tämä perustelu erota EU:sta ? ? ?

Miettikää ja katsokaa tätäkin kirjoitusta ?
ONKO TÄMÄ PERUSTELU EROTA EU:sta ? ? ?
Tämän on Tehnyt pikku pomo Persuista . . . ONKO TÄMÄ PERUSTELU EROTA EU:sta ? ? ?

FIXitNOW
24.6.2018 1:49

Euroopan parlamentin oikeudellisten asioiden valiokunta äänesti tänään suurista muutoksista eurooppalaiseen tekijänoikeuslainsäädäntöön. Muutokset voivat asiantuntijoiden mukaan muuttaa koko internetin luonteen, BBC uutisoi.

Vaaliokunta hyväksyi äänin 15-10 kiistanalaisen artikla 13, joka kriitikoiden mukaan tekisi lopun meemeistä, uudelleenmiksauksista ja monesta muusta käyttäjien osittain luomasta sisällöstä, kuten Suomen Uutiset kertoi aiemmin.

Valiokunta hyväksyi äänin 13-12 artiklan 11, joka velvoittaa julkaisijoita maksamaan, jos ne linkittävät uutissisältöön.

Euroopan parlamentti äänestää direktiivistä heinäkuussa.

Suomen Uutiset kertoi viime viikolla, että Tim Berners-Lee ja joukko muita internetin pioneereja julkaisi avoimen kirjeen direktiiviä vastaan.

Vastustajat kutsuvat artiklaa 11 linkkiveroksi. Sen ideana on rajoittaa internetjättien, kuten Googlen ja Facebookin valtaa uutisjulkaisijoihin nähden vaatimalla heitä maksamaan linkistä uutissisältöön.

Tämän pitäisi teoriassa auttaa pienempiä uutisjulkaisijoita ja vetää käyttäjiä heidän kotisivuilleen sen sijaan, että hakukoneet ohjaavat käyttäjät suoraan heidän uutissivulleen, BBC kertoo.

Kriitikoiden mukaan direktiivissä ei kuitenkaan ole täsmällistä määritelmää siitä, mikä on linkki. Heidän mukaansa hallitukset voivat hyödyntää säädöstä sananvapautta rajoittavalla tavalla.

Suomen Uutiset

<<EN LAITA LINKKIÄ KOSKA LINKKIVEROA EN MAKSA>>

Eu on TYRANNIA.
Taistelkaa vastaan!

2

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JärkiKäteenNyt

      Olin itse yhteydessä Euroopan parlamentin suomalaisjäseniin tämän asian tiimoilta. Avoimuudesta kertoo se, että suomalaisista europarlamentaarikoista Sirpa Pietikäinen vastasi asiallisesti sähköpostiini. Se kertoo myös siitä, että parlamentaarikot eivät ole liian kaukana äänestäjistä. Artikloista äänestettiin ja direktiivin voimaansaattamisesta äänestetään. Ihminen, joka kuvittelee tätä tyranniaksi, ei ymmärrä politiikan alkeitakaan.

      Vastustan artikloita 11 & 13 voimakkaasti. Ne vaikuttavat luultavasti omiin verkkosivuihini tavalla tai toisella. Demokratia ja avoimuus toteutuivat lainsäädännössä, joten, vaikka ole vittuuntunut tilanteesta, en sitä väitä epädemokraattiseksi. Näin nyt haluttiin tehdä. Mielestäni se on virhe, mutta virheet voidaan korjata. Eikä ole sellaista asiaa kuin ehdoton "totuus". Tosiasiat ovat relatiivisia - suhteessa johonkin. Toisia tämä hyödyttää ja toisia ei. Jos haluat muutosta, aktivoidu, äänestä europarlamenttivaaleissa, ole yhteydessä ehdokkaisiin.

      Asioilla on tapana järjestyä. Muutokset avaavat uusia tilaisuuksia, uusia tekniikoita jne. Ei tämä mikään maailmanloppu ole. Se edellyttää vain sopoutumista. Jos nämä artiklat osoittautuvat huonoiksi, silloin demokraattinen järjestelmä pyrkii ne korjaamaan. Sitä paitsi on mahdollista, että parlamentin äänestyksessä direktiivit hylätään; sotiihan artikloihin sisältyvä sensuurin mahdollisuus EU:n perussopimuksia vastaan. Ei hätäillä.

    • Avaus-on-pötyä

      EU-parlamentin jonkin valiokunnan joku äänestyspäätös ei muuta EU:ssa mitään oleellista.
      Jos joku hölmö haluaa sen perusteella erota EU:sta, niin sen kun haluaa.
      Entä sitten? Kyllä maailmaann hölmöjä haluja mahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      140
      1745
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1658
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1410
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1154
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      277
      1107
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      958
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe