Miettikää ja katsokaa tätäkin kirjoitusta ?
ONKO TÄMÄ PERUSTELU EROTA EU:sta ? ? ?
Tämän on Tehnyt pikku pomo Persuista . . . ONKO TÄMÄ PERUSTELU EROTA EU:sta ? ? ?
FIXitNOW
24.6.2018 1:49
Euroopan parlamentin oikeudellisten asioiden valiokunta äänesti tänään suurista muutoksista eurooppalaiseen tekijänoikeuslainsäädäntöön. Muutokset voivat asiantuntijoiden mukaan muuttaa koko internetin luonteen, BBC uutisoi.
Vaaliokunta hyväksyi äänin 15-10 kiistanalaisen artikla 13, joka kriitikoiden mukaan tekisi lopun meemeistä, uudelleenmiksauksista ja monesta muusta käyttäjien osittain luomasta sisällöstä, kuten Suomen Uutiset kertoi aiemmin.
Valiokunta hyväksyi äänin 13-12 artiklan 11, joka velvoittaa julkaisijoita maksamaan, jos ne linkittävät uutissisältöön.
Euroopan parlamentti äänestää direktiivistä heinäkuussa.
Suomen Uutiset kertoi viime viikolla, että Tim Berners-Lee ja joukko muita internetin pioneereja julkaisi avoimen kirjeen direktiiviä vastaan.
Vastustajat kutsuvat artiklaa 11 linkkiveroksi. Sen ideana on rajoittaa internetjättien, kuten Googlen ja Facebookin valtaa uutisjulkaisijoihin nähden vaatimalla heitä maksamaan linkistä uutissisältöön.
Tämän pitäisi teoriassa auttaa pienempiä uutisjulkaisijoita ja vetää käyttäjiä heidän kotisivuilleen sen sijaan, että hakukoneet ohjaavat käyttäjät suoraan heidän uutissivulleen, BBC kertoo.
Kriitikoiden mukaan direktiivissä ei kuitenkaan ole täsmällistä määritelmää siitä, mikä on linkki. Heidän mukaansa hallitukset voivat hyödyntää säädöstä sananvapautta rajoittavalla tavalla.
Suomen Uutiset
<<EN LAITA LINKKIÄ KOSKA LINKKIVEROA EN MAKSA>>
Eu on TYRANNIA.
Taistelkaa vastaan!
Onko Tämä perustelu erota EU:sta ? ? ?
2
74
Vastaukset
- JärkiKäteenNyt
Olin itse yhteydessä Euroopan parlamentin suomalaisjäseniin tämän asian tiimoilta. Avoimuudesta kertoo se, että suomalaisista europarlamentaarikoista Sirpa Pietikäinen vastasi asiallisesti sähköpostiini. Se kertoo myös siitä, että parlamentaarikot eivät ole liian kaukana äänestäjistä. Artikloista äänestettiin ja direktiivin voimaansaattamisesta äänestetään. Ihminen, joka kuvittelee tätä tyranniaksi, ei ymmärrä politiikan alkeitakaan.
Vastustan artikloita 11 & 13 voimakkaasti. Ne vaikuttavat luultavasti omiin verkkosivuihini tavalla tai toisella. Demokratia ja avoimuus toteutuivat lainsäädännössä, joten, vaikka ole vittuuntunut tilanteesta, en sitä väitä epädemokraattiseksi. Näin nyt haluttiin tehdä. Mielestäni se on virhe, mutta virheet voidaan korjata. Eikä ole sellaista asiaa kuin ehdoton "totuus". Tosiasiat ovat relatiivisia - suhteessa johonkin. Toisia tämä hyödyttää ja toisia ei. Jos haluat muutosta, aktivoidu, äänestä europarlamenttivaaleissa, ole yhteydessä ehdokkaisiin.
Asioilla on tapana järjestyä. Muutokset avaavat uusia tilaisuuksia, uusia tekniikoita jne. Ei tämä mikään maailmanloppu ole. Se edellyttää vain sopoutumista. Jos nämä artiklat osoittautuvat huonoiksi, silloin demokraattinen järjestelmä pyrkii ne korjaamaan. Sitä paitsi on mahdollista, että parlamentin äänestyksessä direktiivit hylätään; sotiihan artikloihin sisältyvä sensuurin mahdollisuus EU:n perussopimuksia vastaan. Ei hätäillä. - Avaus-on-pötyä
EU-parlamentin jonkin valiokunnan joku äänestyspäätös ei muuta EU:ssa mitään oleellista.
Jos joku hölmö haluaa sen perusteella erota EU:sta, niin sen kun haluaa.
Entä sitten? Kyllä maailmaann hölmöjä haluja mahtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016133
- 2123396
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183315Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2652052
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441636- 61398