Miettikää ja katsokaa tätäkin kirjoitusta ?
ONKO TÄMÄ PERUSTELU EROTA EU:sta ? ? ?
Tämän on Tehnyt pikku pomo Persuista . . . ONKO TÄMÄ PERUSTELU EROTA EU:sta ? ? ?
FIXitNOW
24.6.2018 1:49
Euroopan parlamentin oikeudellisten asioiden valiokunta äänesti tänään suurista muutoksista eurooppalaiseen tekijänoikeuslainsäädäntöön. Muutokset voivat asiantuntijoiden mukaan muuttaa koko internetin luonteen, BBC uutisoi.
Vaaliokunta hyväksyi äänin 15-10 kiistanalaisen artikla 13, joka kriitikoiden mukaan tekisi lopun meemeistä, uudelleenmiksauksista ja monesta muusta käyttäjien osittain luomasta sisällöstä, kuten Suomen Uutiset kertoi aiemmin.
Valiokunta hyväksyi äänin 13-12 artiklan 11, joka velvoittaa julkaisijoita maksamaan, jos ne linkittävät uutissisältöön.
Euroopan parlamentti äänestää direktiivistä heinäkuussa.
Suomen Uutiset kertoi viime viikolla, että Tim Berners-Lee ja joukko muita internetin pioneereja julkaisi avoimen kirjeen direktiiviä vastaan.
Vastustajat kutsuvat artiklaa 11 linkkiveroksi. Sen ideana on rajoittaa internetjättien, kuten Googlen ja Facebookin valtaa uutisjulkaisijoihin nähden vaatimalla heitä maksamaan linkistä uutissisältöön.
Tämän pitäisi teoriassa auttaa pienempiä uutisjulkaisijoita ja vetää käyttäjiä heidän kotisivuilleen sen sijaan, että hakukoneet ohjaavat käyttäjät suoraan heidän uutissivulleen, BBC kertoo.
Kriitikoiden mukaan direktiivissä ei kuitenkaan ole täsmällistä määritelmää siitä, mikä on linkki. Heidän mukaansa hallitukset voivat hyödyntää säädöstä sananvapautta rajoittavalla tavalla.
Suomen Uutiset
<<EN LAITA LINKKIÄ KOSKA LINKKIVEROA EN MAKSA>>
Eu on TYRANNIA.
Taistelkaa vastaan!
Onko Tämä perustelu erota EU:sta ? ? ?
2
81
Vastaukset
- JärkiKäteenNyt
Olin itse yhteydessä Euroopan parlamentin suomalaisjäseniin tämän asian tiimoilta. Avoimuudesta kertoo se, että suomalaisista europarlamentaarikoista Sirpa Pietikäinen vastasi asiallisesti sähköpostiini. Se kertoo myös siitä, että parlamentaarikot eivät ole liian kaukana äänestäjistä. Artikloista äänestettiin ja direktiivin voimaansaattamisesta äänestetään. Ihminen, joka kuvittelee tätä tyranniaksi, ei ymmärrä politiikan alkeitakaan.
Vastustan artikloita 11 & 13 voimakkaasti. Ne vaikuttavat luultavasti omiin verkkosivuihini tavalla tai toisella. Demokratia ja avoimuus toteutuivat lainsäädännössä, joten, vaikka ole vittuuntunut tilanteesta, en sitä väitä epädemokraattiseksi. Näin nyt haluttiin tehdä. Mielestäni se on virhe, mutta virheet voidaan korjata. Eikä ole sellaista asiaa kuin ehdoton "totuus". Tosiasiat ovat relatiivisia - suhteessa johonkin. Toisia tämä hyödyttää ja toisia ei. Jos haluat muutosta, aktivoidu, äänestä europarlamenttivaaleissa, ole yhteydessä ehdokkaisiin.
Asioilla on tapana järjestyä. Muutokset avaavat uusia tilaisuuksia, uusia tekniikoita jne. Ei tämä mikään maailmanloppu ole. Se edellyttää vain sopoutumista. Jos nämä artiklat osoittautuvat huonoiksi, silloin demokraattinen järjestelmä pyrkii ne korjaamaan. Sitä paitsi on mahdollista, että parlamentin äänestyksessä direktiivit hylätään; sotiihan artikloihin sisältyvä sensuurin mahdollisuus EU:n perussopimuksia vastaan. Ei hätäillä. - Avaus-on-pötyä
EU-parlamentin jonkin valiokunnan joku äänestyspäätös ei muuta EU:ssa mitään oleellista.
Jos joku hölmö haluaa sen perusteella erota EU:sta, niin sen kun haluaa.
Entä sitten? Kyllä maailmaann hölmöjä haluja mahtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1725007Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813626SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402278Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992188Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292077Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan722071Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211536Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1131443