Kuinka löytää itsensää

Miten voisin löytää oman itseni? Oon vielä lapsi ja aika epätoivoinen sellanen. Oon joka ilta miettinyt elämän tarkoitusta mutta aina saanut saman tylsän vastauksen : elää ja kuolla

T: epätoivoinen lapsi pohjoisesta
1363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kuka kysyy elämän tarkoitusta?

Kuka olit, ennenkuin tulit ja kuka olet, kun olet lähtenyt?

On olemassa vain yksi! Yksi tietoisuus. Siinä me näyttelemme osamme, geeniemme määrätessä sen, kuka olemme.

Minuus on pohjimmiltaan harha, mutta se antaa pohjan tälle näytelmälle, joka elämä on. Jos tajuaisimme totuuden, niin elämä muuttuisi tylsäksi ja merkityksettömäksi.

Kaikki vastaukset ovat oikeita ja vääriä!

Kirjasuosituksena ehdottomasti: Chuangtse; Joutilaan Vaelleksesta (Basam Books)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymii kirjoitti:

Miten voisin löytää oman itseni? Oon vielä lapsi ja aika epätoivoinen sellanen. Oon joka ilta miettinyt elämän tarkoitusta mutta aina saanut saman tylsän vastauksen : elää ja kuolla

T: epätoivoinen lapsi pohjoisesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu