ELÄINSUOJELU
"Pohjanmaalla on paljastunut sarja julmia, muun muassa lintuihin ja siileihin kohdistuneita eläinrääkkäystapauksia. Lasten on nähty kiduttavan ja tappavan untuvikkoja lokinpoikasia, potkivan siilejä ja peittävän niitä kuumaan sulaan muoviin.
Aikuisten välinpitämättömyys kertoo pahasta asennevammasta. Raatikaisen mukaan aikuiset tulisi saada ymmärtämään, että vastuu sekä kasvatuksellisesti että juridisesti on heidän.
Eläinsuojeluneuvoja Maija Raatikainen sanoo Suomen eläinsuojeluyhdistyksen puuttuvan vakavasti ja vahvalla otteella myös lasten tekemiin eläinrääkkäystapauksiin. "
Turkistarhaus opettaa jo ruohonjuuritasolla, miten huonosti eläimiä tulee kohdella.
Pohjanmaalla kakarat jo eläinrääkkääjiä !
14
548
Vastaukset
- kiukkuatäynnä
Kankaanpäässä taas ollut eläinrääkkäsystä, lintujen pöntöt teipattu umpeen. Pesueet kuolleet.
- aasdfasdfasdf
turhaan sinä suomalaista turkistarhausta eli tuotantoelinkeinoa vertaat ulkomaalaiskulttuuriin.
- häjyt
Turkistarhaaja-vanhemmat näyttävät kakaroilleen eläinrääkkäyksestä havainoesityksen!
- aasdfasdfasdf
häjyt kirjoitti:
Turkistarhaaja-vanhemmat näyttävät kakaroilleen eläinrääkkäyksestä havainoesityksen!
eikös se ollut joku aktivistiporukka joka näyttävästi poltti linja autoja eläinsuojelun vuoksi
- EiTullutYllätyksenä
"Se koira älähtää, mihin kalikka kolahtaa. Luetun ymmärtäminen nähtävästi vaikeaa turkistarhatyöläisellä, tai alkava dementia
- aasdfasdfasdf
se että sinulla on ongelmia ei tarkoita että muillakin olisi
- JulmaaJAsurullista
Eihän tunneköyhällä turkistarhatyöntekijällä voikaan olla eettisiä ongelmia. Ilmastonmuutos ja hiilidioksidipäästöt ovat myös muiden ongelmia.
- aasdfasdfasdf
rajat auki niin saadaan lisää päästöjä ja rahantarvitsijoita kettutyttöjen lisäksi
- JulmaaJAsurullista
Samaa mieltä !
- SyväPohjanmaa
Koko pohjanmaa on muutenkin banjon soittajien kotiseutua....
- kjgfghijojigftfyg
Kouluttautuisivat ja hankkisivat oikean ammatin. Eläinrääkkäys pitäisi jo Suomessakin lopettaa.
Onneksi turkiksien myynti romahti.- dwqdqwdqdwqwd
Ei myynti romahtanut vaan kiinalainen tuotanto aiheutti valtavan ylituotannon globaalisti, kulutus kasvaa edelleen.
Suomen tarhaus voi kyllä loppua ihan lyhytnäköisyyteen kun rehun hintaa ei saada alas.
Eikö se muka ole jo kaikkien tiedossa keiden lapset niitä rääkkäsi? Ei siihen turkistarhaajia tai niiden lapsia taidettu tarvita ;)
- Lämminolla
Suomalaisilla turkistarhoilla eläimillä on hyvä hoito. Siksi suomalaiset turkikset ovat kysyttyjä maailmalla. Minä myös suosin suomalaisia turkiksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432181Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151430Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141396Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711245Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21958Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist162838Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75742
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57736Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675