ELÄINSUOJELU
"Pohjanmaalla on paljastunut sarja julmia, muun muassa lintuihin ja siileihin kohdistuneita eläinrääkkäystapauksia. Lasten on nähty kiduttavan ja tappavan untuvikkoja lokinpoikasia, potkivan siilejä ja peittävän niitä kuumaan sulaan muoviin.
Aikuisten välinpitämättömyys kertoo pahasta asennevammasta. Raatikaisen mukaan aikuiset tulisi saada ymmärtämään, että vastuu sekä kasvatuksellisesti että juridisesti on heidän.
Eläinsuojeluneuvoja Maija Raatikainen sanoo Suomen eläinsuojeluyhdistyksen puuttuvan vakavasti ja vahvalla otteella myös lasten tekemiin eläinrääkkäystapauksiin. "
Turkistarhaus opettaa jo ruohonjuuritasolla, miten huonosti eläimiä tulee kohdella.
Pohjanmaalla kakarat jo eläinrääkkääjiä !
14
535
Vastaukset
- kiukkuatäynnä
Kankaanpäässä taas ollut eläinrääkkäsystä, lintujen pöntöt teipattu umpeen. Pesueet kuolleet.
- aasdfasdfasdf
turhaan sinä suomalaista turkistarhausta eli tuotantoelinkeinoa vertaat ulkomaalaiskulttuuriin.
- häjyt
Turkistarhaaja-vanhemmat näyttävät kakaroilleen eläinrääkkäyksestä havainoesityksen!
- aasdfasdfasdf
häjyt kirjoitti:
Turkistarhaaja-vanhemmat näyttävät kakaroilleen eläinrääkkäyksestä havainoesityksen!
eikös se ollut joku aktivistiporukka joka näyttävästi poltti linja autoja eläinsuojelun vuoksi
- EiTullutYllätyksenä
"Se koira älähtää, mihin kalikka kolahtaa. Luetun ymmärtäminen nähtävästi vaikeaa turkistarhatyöläisellä, tai alkava dementia
- aasdfasdfasdf
se että sinulla on ongelmia ei tarkoita että muillakin olisi
- JulmaaJAsurullista
Eihän tunneköyhällä turkistarhatyöntekijällä voikaan olla eettisiä ongelmia. Ilmastonmuutos ja hiilidioksidipäästöt ovat myös muiden ongelmia.
- aasdfasdfasdf
rajat auki niin saadaan lisää päästöjä ja rahantarvitsijoita kettutyttöjen lisäksi
- JulmaaJAsurullista
Samaa mieltä !
- SyväPohjanmaa
Koko pohjanmaa on muutenkin banjon soittajien kotiseutua....
- kjgfghijojigftfyg
Kouluttautuisivat ja hankkisivat oikean ammatin. Eläinrääkkäys pitäisi jo Suomessakin lopettaa.
Onneksi turkiksien myynti romahti.- dwqdqwdqdwqwd
Ei myynti romahtanut vaan kiinalainen tuotanto aiheutti valtavan ylituotannon globaalisti, kulutus kasvaa edelleen.
Suomen tarhaus voi kyllä loppua ihan lyhytnäköisyyteen kun rehun hintaa ei saada alas.
Eikö se muka ole jo kaikkien tiedossa keiden lapset niitä rääkkäsi? Ei siihen turkistarhaajia tai niiden lapsia taidettu tarvita ;)
- Lämminolla
Suomalaisilla turkistarhoilla eläimillä on hyvä hoito. Siksi suomalaiset turkikset ovat kysyttyjä maailmalla. Minä myös suosin suomalaisia turkiksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612805Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152645Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2691582Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841184Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56889
- 79875