Paljon teillä meni toukokuussa rahaa ja mihin (Jos laskuja ei lasketa)?
Itselläni 26€ ruokaan.
Hammastahnaan ~1€.
Kenkiin 25€ (vanhat oli niin hajalla, että pohja lähti irti).
Shampooseen ~3€
Dödökin oli kuivunu (2€)..
Tulos ~57€. (Siksi tällä viikolla syödäänki pelkkää ale ruokaa, meinaan liikaa on kulunu rahaa viime aikoina).
Itselläni 26€ ruokaan.
Hammastahnaan ~1€.
Kenkiin 25€ (vanhat oli niin hajalla, että pohja lähti irti).
Shampooseen ~3€
Dödökin oli kuivunu (2€)..
Tulos ~57€. (Siksi tällä viikolla syödäänki pelkkää ale ruokaa, meinaan liikaa on kulunu rahaa viime aikoina).
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mihin sitä rahaa kylyy, toimeentulotuella ei mitään lainoja maksella ainakaan.
Toukokuusta en tiedä mutta kesäkuu lopuillaan ja seuraavasti meni:
- Kengät korjasin. Hain paikalliselta korjaamolta loput tuulilasiliimasta ja runttasin pohjien väliin ja polkaisin kiinni. yön yli ja toimivat taas pitkään... Kustannut muutama sata kilokaloria kun pyörällä hain. Sain kahvit ja possumunkkeen vielä kaupanpäälle ;-)
- Ruoka. Omat uudet perunat valmistuneet. Kustannus jatkossa jouluun asti 0 euroa niiden osalta. Sitten kaurahiutaletta isossa erissä. En ole laskenut mutta jokusen sentin per lautanen. Omalta maalta porkkanaa ja yrttiä vähän muuta hilpettä kun valmistuvat. mansikkakaakin alkaa tulemaa kohdakkoin. Ilmasta sapuskaa pitkäksi aikaa.
- pesuaineet ja muut vastaavat n. 15 euroa. Mutta riittävät seuraavat 3-4kk.
- Bensat 80e Sille ei voi mitään. Auto ei kulje vedellä ja joka paikkaan ei pyörällä pääse.
- Sähköihin menee rahaa. Ei voi mitään vaikka paljon mitään en käytä näin kesäaikaan mutta jo perusmaksu näkyy olevan reilu... En muista summia nyt. Alle satasen oli kuitenkin kaikkinee kummatkin eli siirto ja sähkö.
- Vakuutusmaksut n. 50e pyöreesti.
- Auton korjaus 135e - pakko kun katsastus tulossa. Katsastus vie sitten tulevana kuussa n. 90e mahdollinen uusinta. korjaukset?
Siinäpä nuo taisi olla. Jotain pientä satunnaista saattoi olla mutta ihan joka senttiä ei tule lasketuksi.
Kaikki meni mitä tuli, eikä riittänytkään.
Näitä on niin hauska lukea :D Kiitos köyhät, tarjoatte viihdettä olemalla niin kurjia
Ruokaan 238 e
Hiusten leikkaus 13 e
Hammaslääkäriin 40 e
Bussikortti 20 e
Vaate 21 e
Velka 50 e
Lamppu 69,95
Muutama kolikko on mennyt jokeripokeri peliin.
Kaikki muu maksetaan luottokortin maksuaikaominaisuudella.
825 euroa näkyy kuluneen toukokuussa. Tuloina oli 2 alennettua neljän viikon työmarkkinatukea eli 988 euroa netto, kun sattuivat maksupäivät pitkän kuukauden alkuun ja loppuun. Lisäksi tuli Nokialta 113 euron osingot.
Hoito rahoitusvastike 315, autohuolto 40, lääkkeet (3 kk) 60, sähkö verkko ym 80, harrastukset 100, päivittäistavarat 230.
Minulta kuluu joka kuukausi melkein 2000euroa, koska haluan laittaa myös joitakin satasia säästöön. Rahastoon menee automaattisesti 300 euroa kuussa. Lisäksi haluan, että pankkitilille säästyy jokunen satanen kuussa, vaikka korot onkin ihan mitättömät nykyään.
2200, vain vähän jäi säästöön.