Sadat maanviljelijät itsemurhan partaalla

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201710172200465641_u0.shtml

Suomi liittyi EU:hun.

EU asetti pakotteita Venäjälle. Venäjä asetti vastapakotteet EU:lle. Venäjän vastapakotteet koski erityisesti Suomea ja sen maataloutta. Suomen vienti Venäjälle on tyrehtynyt täysin. Sadat suomalaiset maanviljelijät ovat ajautuneet ongelmiin.

Kaupungeissa asuvat kokomus/vihreä taustaisten poliitikojen on helppo moralisoida ja asettaa pakotteita kun itse ei tarvitse miettiä tekojen seurauksia. Palkka juoksee automaattisesti ja sähkö töpselistä. Niinkö?

Maatilojen tyttäret tuoneet kaikki Pyeongchangin suomalaismitalit.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ihmiset-kulttuuri/artikkeli-1.224442
20357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ranskassahan tämä itsemurha-aalto on jo tapahtunut, ei vain ole suomalaislehdissä uutisoitu.

Ja tapahtunut nimenomaan sen jälkeen, kun EU synnytettiin.

Äänestä

No hata kebab on aina varma valinta, kuolkoon jyväjemmarit.

Äänestä
  • Joo ja maitoa saa kaupasta...

    Äänestä

  • NiinLuullaan kirjoitti:

    Joo ja maitoa saa kaupasta...

    Kyllä. Kiinalaista maitojauhetta. Mixattu melamiinilla. Se myrkkyjauhe.

    1Äänestä

  • Niin voin hintahan nousee viikottain silmissä,tänään kävin Lidlessä ja ei sielläkään enää ollut edullisenpaa,mutta tuottajahan ei siitä korotuksesta saa mitään vaan hinta nousee koska tavara menee ulkomaille,esim Ranskaan.Turhaa toivoa että ruoka halpenisi kun viimeinen talonpoika on tapettu.No tämä ei minulle tullut mitenkään yllätyksenä,onhan venäläisen tuottajankin pidettävä puoliaan ja siinä juutalaivaltio USAn boikottisota tuli kreivin aikaan ja kiitollisena he USAlle ovatkin kun saivat hölmön EUn ja Suomen etunenässä mukaan häviäjien leiriin.

    Äänestä

Mainitsemiesi lisäksi EU asetti pakotteet USAn maataloustuotteille ja päinvastoin.

Viime vuosikymmenellä Monsanto (nyk. Bayer) altisti Intian ekopuuvillanviljelijät itsemurhaan, yksi viljelijä puolessa tunnissa keskimäärin (Natural News). Nyt Bayerin tavoitteena on ajaa EU:n viljelijät itsemurhaan natsismilla Hitlerin tapaan.

Maatalouden taloudellinen ahdinko ei ole meikälle yllätys, sillä Ahon hallitus salasi ja valehteli mm. 141-artiklasta. Samoin väitettiin tuotantokustannusten laskevan euroon siirryttäessä, mutta ne ovat yli kuusinkertaistuneet. Eduskunta on siis syyllinen maaseutuyrittäjien taloudellisiin ja henkisiin ongelmiin työhyvinvoinnin osalta.

Äänestä

Hyvä,nuo itsemurhat on kauneinta musiikkia veronmaksajan korville! 1200 viljelijää hakenut apua,toivottavasti eivät saaneet vaan lisäisivät noita tilastoja? Ja mikä ihmeen ahdinko nyt voi olla kun jo toinen vuosi peräjälkeen kun ei tarvitse tehdä mitään vai onko avun haun tarve kun pelkää ettei ensi vuonna sadakkaan tai olekkaan kuivaa saattaa joutua käväisemään pellolla ja sehän tuollaisen työtävieroksuvan pummin nenään haiskahtaa työnteolta,eihän sellainen sovi kun muutenkin elätetään meitä maatalousloisia,manneja ja mamuja!

Äänestä
  • Mitä ihmettä selität? Maanviljelijöiden poismeno vaikuttaa kyllä ihan meidän kaikkien elämään nyt ja varsinki tulevaisuudessa.. Et vain pienillä aivoillasi käsitä että kaikki riippuu kaikkeen.

    Ai oletkin manne tai mamu.. No ei ihme ettei aivotoimintasi ole täysipainoista.

    Äänestä

  • Tappaisivatkin kaikki itsensä niin päästäisiin tukiasista. Tilat voi jakaa työttömille, pystyvät varmasti elättämään itsensä ja myymäänkin tuotteita kannattavasti ilman tukiaisia. Yli 4mrd EU-tukiasia ja vielä ilkeävät kinuta lisää kotimaista. Ei kiinnosta maajusseja tai poliitikkoja kuinka moni työtön tai muuten köyhä tappaa itsensä.

    Äänestä

Nämä maanviljelijöitä haukkuvat aivottomat vajakit pitäisi laittaa pakkotöihin maatiloille maanviljelijöitä auttamaan ja ilmaiseksi.

Äänestä
  • Miksi? Totuushan on että Suomessa viljely on liian kallista ja sinä haluat ratkaista ongelman vain alistamalla muita lisää mutta yrittämällä itse kuitenkin kääriä kaikki maksimivoitot,ei kuulosta oikein perustuslaissa olevalta tasavaltalais ajattelulta jonka kuuluis olla kaikkien ihmisten ohjenuora tässä maassa.
    Osa viljelijelijöistä ja muista yritysjohtajista on alkanut pitää itseään jumalina joita ilman heidän mukaansa muut ei voi elää,aika suuri virhe ajattelu ja hyvin loukkaavaa ollut jo yli sata vuotta.

    Ei hyvä ,sen on muututtava ja nuo itsemurhat on merkki siitä,muuta asennettasi sallivammaksi tai hyppää jojoon ja he hyppäs,joten oma vika.

    Muuttukaa enemmän empatia kykyisemmiks muita kansalaisia kohtaan,te jäljelle jääneet oikeistonkannattajat niin tulemme paremmin toimeen keskenämme tässäkin maassa.

    Äänestä

10+000+maatilaa+tekee+maatalouden+tuotannosta+68%:tia,20+000+maatilaa+riittää+Suomeen+eli+meillä+on+30+000+tarpeetonta+maatilaa+loisimassa!+Kaikkia+myös+noita+tarpeettomia+maatiloja+tuetaan+190%:tia+niiden+tuottamasta+arvosta+kun+Eu:n+keksiarvo+on+30%:tia,eli+Suomessa+tuet+on+kuusinkertaiset+verrattuna+Eu:n+kekskiarvoon+eli+suomalainen+kuluttaja+maksaa+kuusinkertaiset+elintarvikkeiden+hinnat+verrattuna+muun+Eu:n+kansalaisten+maksamaan+hintaan.+Onkohan+jotain+ihan+pikkuisen+pielessä?+Noiden+30+000+tarpeettoman+tilan+tuotteet+viedään+ulkomaille+pilkkahintaan+kun+suomalaiset+on+sen+jo+kuusikertaa+maksaneet,mikään+muu+Eu+maa+ei+lapioi+noin+surutta+verovaroja+ulkomaille+,kaikki+nämä+miljardit+on+pois+suomalaisten++hyvinvoinnista,+koulutukseta,tutkimuksesta,terveydenhuollosta+jne.+nooden+yhteiskunnalle+tarpeettomien+loisivien+30+000+maatilan+syytä,ei+ole+sitten+ihme+kun+kaikkia+viljelijöitä+halveksitaan+ja+ovat+alinta+kastia+ihmisinä+Suomessa!+Suomeen+riittävät+20+000+maatilaa+joissa+on+myös+tuetta+pärjääviä+tiloja+kärsii+ansaitsemaansa+arvostuksen+puutetta+noiden+käenpoika+tilojen+takia.+Noita+Suomelle+riittäviä+20+000+maatilaa+on+tuettava+tarpeen+mukaan+ja+arvostettava+sekä+käytettävä+heidän+tuotteitaan!+Nuo+tarpeettomat+tilat+tuettomiksi+siten+häviää+itsestään+ja+ohjaa+nyt+käytetyt+miljardit+hyötykäyttöön+ja+jos+haluavat+viljellä+siitä+vaan+ja+myykää+tuotteenne+hinnalla+millä+hyvänsä+mutta+tuetta.+Oikeat+viljelijät+kunniaan!

Äänestä
  • Mitähän sinäkin punikinjätös ymmärrät maataloudesta, sen enempää kuin sika hevosenpieremisestä.

    Äänestä

Nato-kiimainen hallituksemme lähti jenkkien masinoiman Venäjä-vihan mukaan, vaikka on oikeistokonservatiivinen kepulainen pääministerinä. Käsittämätöntä että maajussit siunasivat Sipilän vielä uudelleen puheenjohtajaksi. Miehen kontolla alkaa olla jo sadoittain maanvilejlijöiden itsemurhia ja pakkohuutokauppoja.

Olemme valmiita suostumaan mihin vaan kunhan vaan saamme olla Nato-kumppaneita, ja näemme märkiä unia ihan oikeasta jäsenyydestä.

Äänestä
  • Käsittämätöntä, että maajussit myy maata ryssille, vaikka venäjältä ei suomalainen saa ostaa edes itselle kuuluvia maita takaisin. Seuraavalla kerralla ryssät tulee vatimaan lisää maata, saatte itse puolustaa niitä tilojanne, minä en tämän köyhiä kyykyttävän maan takia tapattaisi itseäni.

    Äänestä

  • 365847905 kirjoitti:

    Käsittämätöntä, että maajussit myy maata ryssille, vaikka venäjältä ei suomalainen saa ostaa edes itselle kuuluvia maita takaisin. Seuraavalla kerralla ryssät tulee vatimaan lisää maata, saatte itse puolustaa niitä tilojanne, minä en tämän köyhiä kyykyttävän maan takia tapattaisi itseäni.

    Voivoi sentään. Voivoi!

    Äänestä

Loisia mitä loisia.

Vain pääomatuloja saava golfaajapurjehtija on tuottava ja kelpo yhteiskunnan jäsen.

Äänestä

Hävettää olla suomalainen!
Tuottajille pitää löytyä sellainen kate ammatinharjoittamiseen, ettei tällaisia uutisia tarvitsisi lukea.

Äänestä
  • Aloituksen juttu on kepulaista liioittelua. Jos 500 on hakenut keskusteluapua se on pientä kun tiloja on yli 50 000.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Navettaryssä kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201710172200465641_u0.shtml

Suomi liittyi EU:hun.

EU asetti pakotteita Venäjälle. Venäjä asetti vastapakotteet EU:lle. Venäjän vastapakotteet koski erityisesti Suomea ja sen maataloutta. Suomen vienti Venäjälle on tyrehtynyt täysin. Sadat suomalaiset maanviljelijät ovat ajautuneet ongelmiin.

Kaupungeissa asuvat kokomus/vihreä taustaisten poliitikojen on helppo moralisoida ja asettaa pakotteita kun itse ei tarvitse miettiä tekojen seurauksia. Palkka juoksee automaattisesti ja sähkö töpselistä. Niinkö?

Maatilojen tyttäret tuoneet kaikki Pyeongchangin suomalaismitalit.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ihmiset-kulttuuri/artikkeli-1.224442

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu