Uskonnottomien oikeuksien ajoon mallia Pridesta

Suuri kunnioitus ja myös pieni kateus LGBT-väkeä kohtaan, miten ison näkyvyyden ovat saaneet ajamilleen asioille Pride-kuukauden kautta. Olisihan se hienoa jos uskonnottomienkin oikeudet ja katsomusten tasa-arvo saisivat edes murto-osan tuosta näkyvyydestä.

4

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäilemättä kannattaa katsoa miten sateenkaariväki tuon on tehnyt ja miettiä mistä voi ottaa mallia. Jo kauan sitten mietin että kutsuisi va-toimistolle vaikkapa SETAn, Vegaaniliiton ja Aseistakieltäytyjäliiton aktiiveja keskustelemaan siitä, miten tavoitteita on ajettu ja mitkä tavat toimivat.

      Toisaalta onhan tässä olennaisia erojakin. Homosta ei heteroa tule, eikä päinvastoin, mutta katsomus on ainakin periaatteessa valinta.

      • Itseäni kiinnostaa etenkin se samankaltaisuus katsomusten tasa-arvoon, että parisuhdelait olivat ennen erilliset ja epätasa-arvoiset homoille ja heteroille. Ihmiset saatiin ymmärtämään se, tukemaan muutosta ja antamaan asialle näkyvyyttä. Valtion virallisilla uskonnoilla on paljon vastaavia erillisiä ja epätasa-arvoisia lakeja.

        Kun tasa-arvo on niin paljon nykyisin pinnalla, luulisi olevan jokin keino saada ihmiset havahtumaan myös tähän asiaan. Laki on vielä niin yksiselitteinen asia verrattuna joihinkin ihmisten arjessa subjektiivisesti kokemiin tasa-arvo-ongelmiin, jotka saavat oikeutetustikin paljon näkyvyyttä mediassa. Arki herättää tietysti eri tavalla tunteita kun laki, mutta toisaalta subjektiiviset kokemukset jakavat ihmisiä helpommin kuin konkretia. Katsomuksista puhutaan kyllä aika vähän ja uskontojen suhteen välinpitämättömiä on passiivisten kirkkoon kuuluvien määrästä päätellen valtavasti, joten kiinnostuksen ja keskustelun herättäminen voi olla toki hankalaa.


    • SiitäAihetta

      Tositarinaa lasten kohtelusta kouluissa ja päiväkodissa!? Syrjintää, käytävään työntämistä...

      • Kysynp

        Siis tarinan kautta! Perheitä esiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      185
      8529
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4638
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4178
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3722
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2950
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2656
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      42
      2446
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2143
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2086
    Aihe