Uskonnottomien oikeuksien ajoon mallia Pridesta

Suuri kunnioitus ja myös pieni kateus LGBT-väkeä kohtaan, miten ison näkyvyyden ovat saaneet ajamilleen asioille Pride-kuukauden kautta. Olisihan se hienoa jos uskonnottomienkin oikeudet ja katsomusten tasa-arvo saisivat edes murto-osan tuosta näkyvyydestä.

4

213

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäilemättä kannattaa katsoa miten sateenkaariväki tuon on tehnyt ja miettiä mistä voi ottaa mallia. Jo kauan sitten mietin että kutsuisi va-toimistolle vaikkapa SETAn, Vegaaniliiton ja Aseistakieltäytyjäliiton aktiiveja keskustelemaan siitä, miten tavoitteita on ajettu ja mitkä tavat toimivat.

      Toisaalta onhan tässä olennaisia erojakin. Homosta ei heteroa tule, eikä päinvastoin, mutta katsomus on ainakin periaatteessa valinta.

      • Itseäni kiinnostaa etenkin se samankaltaisuus katsomusten tasa-arvoon, että parisuhdelait olivat ennen erilliset ja epätasa-arvoiset homoille ja heteroille. Ihmiset saatiin ymmärtämään se, tukemaan muutosta ja antamaan asialle näkyvyyttä. Valtion virallisilla uskonnoilla on paljon vastaavia erillisiä ja epätasa-arvoisia lakeja.

        Kun tasa-arvo on niin paljon nykyisin pinnalla, luulisi olevan jokin keino saada ihmiset havahtumaan myös tähän asiaan. Laki on vielä niin yksiselitteinen asia verrattuna joihinkin ihmisten arjessa subjektiivisesti kokemiin tasa-arvo-ongelmiin, jotka saavat oikeutetustikin paljon näkyvyyttä mediassa. Arki herättää tietysti eri tavalla tunteita kun laki, mutta toisaalta subjektiiviset kokemukset jakavat ihmisiä helpommin kuin konkretia. Katsomuksista puhutaan kyllä aika vähän ja uskontojen suhteen välinpitämättömiä on passiivisten kirkkoon kuuluvien määrästä päätellen valtavasti, joten kiinnostuksen ja keskustelun herättäminen voi olla toki hankalaa.


    • SiitäAihetta

      Tositarinaa lasten kohtelusta kouluissa ja päiväkodissa!? Syrjintää, käytävään työntämistä...

      • Kysynp

        Siis tarinan kautta! Perheitä esiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      344
      2764
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2194
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1794
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1577
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1105
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      940
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      65
      733
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      585
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      571
    Aihe