Suuri kunnioitus ja myös pieni kateus LGBT-väkeä kohtaan, miten ison näkyvyyden ovat saaneet ajamilleen asioille Pride-kuukauden kautta. Olisihan se hienoa jos uskonnottomienkin oikeudet ja katsomusten tasa-arvo saisivat edes murto-osan tuosta näkyvyydestä.
Uskonnottomien oikeuksien ajoon mallia Pridesta
4
151
Vastaukset
Epäilemättä kannattaa katsoa miten sateenkaariväki tuon on tehnyt ja miettiä mistä voi ottaa mallia. Jo kauan sitten mietin että kutsuisi va-toimistolle vaikkapa SETAn, Vegaaniliiton ja Aseistakieltäytyjäliiton aktiiveja keskustelemaan siitä, miten tavoitteita on ajettu ja mitkä tavat toimivat.
Toisaalta onhan tässä olennaisia erojakin. Homosta ei heteroa tule, eikä päinvastoin, mutta katsomus on ainakin periaatteessa valinta.Itseäni kiinnostaa etenkin se samankaltaisuus katsomusten tasa-arvoon, että parisuhdelait olivat ennen erilliset ja epätasa-arvoiset homoille ja heteroille. Ihmiset saatiin ymmärtämään se, tukemaan muutosta ja antamaan asialle näkyvyyttä. Valtion virallisilla uskonnoilla on paljon vastaavia erillisiä ja epätasa-arvoisia lakeja.
Kun tasa-arvo on niin paljon nykyisin pinnalla, luulisi olevan jokin keino saada ihmiset havahtumaan myös tähän asiaan. Laki on vielä niin yksiselitteinen asia verrattuna joihinkin ihmisten arjessa subjektiivisesti kokemiin tasa-arvo-ongelmiin, jotka saavat oikeutetustikin paljon näkyvyyttä mediassa. Arki herättää tietysti eri tavalla tunteita kun laki, mutta toisaalta subjektiiviset kokemukset jakavat ihmisiä helpommin kuin konkretia. Katsomuksista puhutaan kyllä aika vähän ja uskontojen suhteen välinpitämättömiä on passiivisten kirkkoon kuuluvien määrästä päätellen valtavasti, joten kiinnostuksen ja keskustelun herättäminen voi olla toki hankalaa.
- SiitäAihetta
Tositarinaa lasten kohtelusta kouluissa ja päiväkodissa!? Syrjintää, käytävään työntämistä...
- Kysynp
Siis tarinan kautta! Perheitä esiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4761723Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781497Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641338Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H151299- 100905
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19856- 47804
Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65736Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7722Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15701