Suuri kunnioitus ja myös pieni kateus LGBT-väkeä kohtaan, miten ison näkyvyyden ovat saaneet ajamilleen asioille Pride-kuukauden kautta. Olisihan se hienoa jos uskonnottomienkin oikeudet ja katsomusten tasa-arvo saisivat edes murto-osan tuosta näkyvyydestä.
Uskonnottomien oikeuksien ajoon mallia Pridesta
4
190
Vastaukset
Epäilemättä kannattaa katsoa miten sateenkaariväki tuon on tehnyt ja miettiä mistä voi ottaa mallia. Jo kauan sitten mietin että kutsuisi va-toimistolle vaikkapa SETAn, Vegaaniliiton ja Aseistakieltäytyjäliiton aktiiveja keskustelemaan siitä, miten tavoitteita on ajettu ja mitkä tavat toimivat.
Toisaalta onhan tässä olennaisia erojakin. Homosta ei heteroa tule, eikä päinvastoin, mutta katsomus on ainakin periaatteessa valinta.Itseäni kiinnostaa etenkin se samankaltaisuus katsomusten tasa-arvoon, että parisuhdelait olivat ennen erilliset ja epätasa-arvoiset homoille ja heteroille. Ihmiset saatiin ymmärtämään se, tukemaan muutosta ja antamaan asialle näkyvyyttä. Valtion virallisilla uskonnoilla on paljon vastaavia erillisiä ja epätasa-arvoisia lakeja.
Kun tasa-arvo on niin paljon nykyisin pinnalla, luulisi olevan jokin keino saada ihmiset havahtumaan myös tähän asiaan. Laki on vielä niin yksiselitteinen asia verrattuna joihinkin ihmisten arjessa subjektiivisesti kokemiin tasa-arvo-ongelmiin, jotka saavat oikeutetustikin paljon näkyvyyttä mediassa. Arki herättää tietysti eri tavalla tunteita kun laki, mutta toisaalta subjektiiviset kokemukset jakavat ihmisiä helpommin kuin konkretia. Katsomuksista puhutaan kyllä aika vähän ja uskontojen suhteen välinpitämättömiä on passiivisten kirkkoon kuuluvien määrästä päätellen valtavasti, joten kiinnostuksen ja keskustelun herättäminen voi olla toki hankalaa.
- SiitäAihetta
Tositarinaa lasten kohtelusta kouluissa ja päiväkodissa!? Syrjintää, käytävään työntämistä...
- Kysynp
Siis tarinan kautta! Perheitä esiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053784Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.892178Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611203- 531095
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä36948
