Tämä vuoden pridemarssiin osallistui tietojen mukaan reilut 100.000 osanottajaa. Vertailun vuoksi pitää todeta että määrä on suurin piirtein sama kuin KD sai viime vaaleissa kannatusta. Puolue sai relut 105.000 ääntä. Siis koko maassa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Eduskuntavaalit_2015
Ja nyt siten yksi ainoa marssi vetää saman määrän populaa yhdessä ainoassa kaupungissa. Olkoot että osa oli saapunut paikan päälle jostain muualta. Enpä muista näin suurta "mielenosoitusta" koskaan aikaisemmin Suomessa.
Pride-marssijoiden määrä vrt KD kannatus
32
305
Vastaukset
Yhdenvertaisuus ja tasa-arvo ovat Suomalaisten mielestä varsin kannatettavia asioita siis. Ja moni pitää iloisista ja hauskoista bileistäkin.
- Pudis55
Pride ihmiset ovat hyvätuulisia ja onnellisia toisin kuin naama norsunvitulla laahustavat uskovaiset. Ja sehän niitä hihhuja vtuttaa.
- JäiEpäselväksi
No mikäs nyt noin pännii - - sunhan piti olla iloinen :)
Kuinka paljon porukkaa Pride -marssissa olisikaan ollut, elleivät Suviseurat olisi osuneet samalle viikonlopulle! :D
- KuunteleNeuvoa
RepeRuutikallo kirjoitti:
Rouvan kanssa naurettiin tälle oivalluksellesi hyvinkin taajaan! 😁
Miksi? Mikä tuossa oli huvittavaa, sinun omat mielikuvasiko? Olisi hyvä, että et vetäisi vaimoasi mukaan tuollaiseen sairaaseen mielikuvamaailmaan! Annan tämän neuvon ihan ilmaiseksi.
KuunteleNeuvoa kirjoitti:
Miksi? Mikä tuossa oli huvittavaa, sinun omat mielikuvasiko? Olisi hyvä, että et vetäisi vaimoasi mukaan tuollaiseen sairaaseen mielikuvamaailmaan! Annan tämän neuvon ihan ilmaiseksi.
Voi Korkkiruuvi hyvä, sinun ja Kollimaattorin älynlahjoja ja huumorintajua ei voi edes verrata toisiinsa.
- Tom.Robinson
Annoin vinkin asiasta Iltasanomiin. Siellä vertailua pidettiin sangen osuvana...
- Tom.Robinson
Kuusenjuuret kirjoitti:
Millä tavalla osuvana?
Jos sä et itse ymmärrä niin sille minä en todellakaan voi mitään.....
Tom.Robinson kirjoitti:
Jos sä et itse ymmärrä niin sille minä en todellakaan voi mitään.....
Voithan sinä yrittää selittää sitä.
- Tom.Robinson
Kuusenjuuret kirjoitti:
Voithan sinä yrittää selittää sitä.
No kuule lue sitten IS:stä juttu kun se tulee. Ehkä se sitten aukenee sinullekkin...
- Tom.Robinson
Heh heh heeeh. Siellähän se oli
"Pride-marssijoita oli lähes yhtä paljon kuin viime eduskuntavaaleissa oli äänestäjiä pienimmällä eduskuntapuolueelle Kristillisdemokraateilla (105 134)."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005739402.html Tom.Robinson kirjoitti:
No kuule lue sitten IS:stä juttu kun se tulee. Ehkä se sitten aukenee sinullekkin...
Luin tuon jutun, mutta en vaan ymmärrä, miksi tuon kulkueen vertaaminen Suviseuroihin olisi jotenkin erityisen osuvaa.
Priden vastamielenosoitukset ovat vetäneet väkeä muutamasta henkilöstä muutamaan kymmeneen.
Eräänä vuonna oli mukana KD-poliitikkoja yhdessä uusnatsien kanssa, jotka samana päivänä tekivät natsitervehdyksiä, joista on kuvatkin tallella.
Viime vuonna vastamielenosoitus sai nolon lopun, kun poliisi keskeytti sen, kun eräällä marssijalla oli ulostetta muovikassissa.- viimeinen.tuomio.2
RepeRuutikallo kirjoitti:
Tänä vuonna ei tainnut vastamiekkaria olla lainkaan?
Ei usko.vainenkaan joka paikkaan ehdi.
:D RepeRuutikallo kirjoitti:
Tänä vuonna ei tainnut vastamiekkaria olla lainkaan?
Tosiaan. Tai sitten se oli niin vähäinen. Erääs tuttavani viestissä oli kuva jostain ristilippua heiluttelevasta naisesta.
- päivionrautaa
Onneksi täällä on yksi joka uskaltaa olla hetero ja se on Päivi. Muut on pelkkiä takatuuppareita. Noilla sanoilla KD:n kannatus nousee 10% ensi vaaleissa.
- viimeinen.tuomio.2
Mika Niikko pahoitti nyt mielensä :/
viimeinen.tuomio.2 kirjoitti:
Mika Niikko pahoitti nyt mielensä :/
Milloin ei pahoittaisi?
>Enpä muista näin suurta "mielenosoitusta" koskaan aikaisemmin Suomessa.
Ei kai mitään kulkuetta ole ollut näin suurta. Ei edes "rauhan ja sosialismin puolesta" 1970-luvulla. 😀
Muuten "homoaate" ei mua ehkä enää ihan kauheasti hetkauttaisi kun tilanne on tasa-arvon kannalta jo aika hyvä, mutta kun tietää miten hirmuisesti seksuaalivähemmistöjen hyväksyntä ja heidän saamansa myönteinen julkisuus syö meidän "uskovia", niin kyllähän se piristää kummasti tämmöstä perushetskuakin.- Suomemmemeille
Hävettää olla suomalainen kun omasta mielestään sukupuolettomat hörhöt vievät Suomen maineen juuri ennen tärkeää tapahtumaa ja kärkikulkijana kaikkien rehellisten ihmisten halveksima vajjaavuori
- Tom.Robinson
Sinustako olisi parempi jos homoja vietäisiin pakkoehtytysleireille piikkilankojen taakse ja annettaisiin aina säännöllisesti vähän ruoskaa. Sekö nostaisi Suomen mainetta maailmalla? Firmat suoraan sanoen ryntäisivät Suomeen tekemään investoiteja?
PS.Muuta Venäjälle, josta löytyy sinun kaipaama yhteiskunta. Erinomaista! Häpö sää ny iha Saatana taval.
Suomeamme ei anneta teille ikinä. Parasta totutella. 😎
- Ei-parane
Homous on edelleen sairautta.... mutta voihan sitä yrittää eheytymistä vaikka marssimalla. Suosittelen marssia esimerkiksi Suomen itärajan taakse.
- Tom.Robinson
Sitä mukaan kun suvaitsevasuus on Suomessa lisääntynyt, niin sitä mukaan miesten - nimenomaan nuorten miesten itsemurhat - ovat Suomessa vähentyneet selvästi. Tämä on tilastollinen fakta, jota te fundikset ette voi mitään.
https://findikaattori.fi/fi/10 Sinun hengenheimolaisiasihan siellä itärajan takana on. 😃
Ja jos sinne marssitte, rajan ylittämisestä tulee pienelle ja tyhmänoloiselle porukallenne tuskin mitään vaikeuksia.- viimeinen.tuomio.2
Kyllä se Ahvenanmaalle karkoitus olisi vielä pahempaa, kun täytyisi pakkoruotsikin hallita...
Venäjällä pärjää kielitaidotonkin aina kun on vaan ruplia tai vodkapullo takataskussa. Kummasti eheyttää suhteita.
- Todettu
Olipa junassa runsaasti värikkäästi pukeutuneita LAPSIA menossa Helsingin suuntaan. Keskustelivat mm. horoskooppimerkeistä; että sellaista väkeä.
Onpa poliisi jälleen seonnut laskuissaan. Niin kuin kerrottiin aiempina vuosina, että jääkiekkojoukkueen tilaisuudessa oli Kauppatorilla satatuhatta, oliko myös Lordin tilaisuudessa.
Näille luvuille voi sanoa, että höpöhöpö.
Nyt MTV halusi valehdella uutisissa, että yli satatuhatta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.613736Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873128Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin692336Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141540Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651319- 871179
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291049Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55975- 47962