Järkevää kehitystä voidaan jarruttaa, mutta ei estää. Mikä olisikaan järkevämpää kuin hyödyntää luonnon ilmaisia energiavirtoja (aurinko, tuuli, vesi). Tässä esimerkkiä kerrostaloille auringon energian hyödyntämisestä:
"Hirsipadontie 5:n saunojen, kuivaushuoneen ja hiomakoneen käyttämä sähkö tulee oman talon katolta. Katolle on asennettu 54 aurinkopaneelia. Ne ovat tuottaneet sähköä oulunkyläläisessä taloyhtiössä nyt kaksi vuotta.
Paneelit tuottavat talolle kiinteistösähköä. Sitä kuluu esimerkiksi rappu- ja pihavalojen, saunojen sekä pyykkitupien ja kuivaushuoneiden toimintaan.
..."
https://www.hs.fi/koti/art-2000005683618.html
Läheltä liippaava juttu:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15280611/mokkisauna-nollaenergialla
Kerrostalosauna aurinkosähköllä
11
2701
Vastaukset
- Jalat-maassa
Talvikuukausinaei sitten saunota. Hyvä jos muutamalle led-lampulle riittäisi jännitettä.
- lapinpoika_juurtanoitain
Näin sitä pitää: "ihmiset ovat valmiita maksamaan omistusasunnosta tuhansia euroja enemmän, jos talo käyttää aurinkosähköä"
Kuinka pohjosessa tuo on vielä järkevää? - Noinkohan
Taitaa olla eläkeläistalo, kun saunovat vain päiväsaikaan.
- haaleet-löylyt
”1 925 wattia juuri nyt. Luku on näin pieni, koska aurinko ei paista enää suoraan”, Santala lukee."
Eipä tuolla kummottinen kiuas pysy lämpimänä. - toimittaja-sinisilmä
"Helsinkiläisen kerrostalon katolla on 54 aurinkopaneelia – sähköllä lämmitetään saunat, valaistaan raput ja pihat sekä pestään pyykit... saunojen, kuivaushuoneen ja hiomakoneen käyttämä sähkö tulee oman talon katolta. "
Tekstin voi ymmärtää vain siten että saunat tosiaan lämpiäisivät iltaisinkin pelkästään aurinkopaneleilla. Minimissään ison saunan kiuas vie ainakin 9 kilowattia. Helsingin sanomien toimittajan kirjoitus kuvaa niitä ruusuisia mielikuvia mitä toimituskunnalla on aurinkoenergiasta. Pahimmassa tapauksessa se on tahallista pettämistä? Mihin tämä maa on menossa?
Suuri osa noiden laitteiden sähköstä tulee kuitenkin verkosta. Yksinkertaisella kaaviolla olisi verkko ja aurinkosähkön osuudet tuossa kerrostalossa näytettävissä. - neeikylvepilvisellä
Joo, ei saunota lokakuun lopulta helmikuun loppuun ollenkaan, ja myös muina aikoina tulee runsaasti saunattomia päiviä.
- salillemakaamaan
Kehityksen huippua on solariumin käyttö aurinkosähköllä.
Rusketus päästöttömästi ilmaisenergialla. - 9i90jho
Nykyiset aurinkokennot kykenevät tuottamaan sähköä pilviselläkin säällä, mutta tietenkin sitä vähemmän mitä vähemmän valoa.
- pilvipaneeli
Ja parhaat kuutamolla. Ja mitä kovempi pakkanen sen parempi tuotto.
Aloitukseen linkatun Hesarin artikkelin otsikko on "Helsinkiläisen kerrostalon katolla on 54 aurinkopaneelia – sähköllä lämmitetään saunat, valaistaan raput ja pihat sekä pestään pyykit".
Lause pitää täysin paikkansa, talo on varmasti liitetty sähköverkkoon, ja sähköä käytetään tavanomaisiin tarkoituksiin. On talon yhtiökokouksen asia päättää, mistä kaikesta osakkaat maksavat. Mahdollisesti pelkkä enemmistöpäätös riittää siihen, että katolle ostetaan paneeleja. Hankkeen ajajat marssittavat yhtiökokoukseen sopivia "konsultteja" lobbaamaan asiansa puolesta.Helsingin Allas Sea Pool –merikylpylässä oma aurinkovoimala
https://www.hel.fi/uutiset/fi/helsinki/allas-sea-pool-merikylpylan-aurinkovoimala
"Aurinkovoimala on teholtaan 25kWp ja sen vuosituotanto on 20 500 kWh, mikä kattaa Altaan tilaus- ja yhteissaunan kiukaan sähkönkulutuksen kesäaikoina. "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1034280
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.803510Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,763121SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822576Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52376Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2112202Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302101- 41890
- 95878
- 52796