Osaatko kuvailla miksi juuri se hedelmä?
Huom! Hengen hedelmistä kysymys.
Koen tarvitsevani kärsivällisyyttä sillä hermojani koetellaan piip piip piipeti piip. En halua kertoa tarkemmin mutta näin! Asioihini puututaan tavalla joka on asiatonta tunkeilua ja päätöksenteko osaamiseni aliarviointia.Tarvitsen kärsivällisyyttä jotra osaisin ottaa kuumotuksen rennosti ja eipä faijallakaan ole kivaa kun hermo menee.Onneksi vain kun olen liian väsynyt tai paastonnut.
Mitä hedelmää tarvitset eniten?
8
152
Vastaukset
- HomoKiljuiKaivossa
Appelsiineja talvella.Vesimrloneita kesällä.Mini vesimeloneista tykkään enemmän kuin normi vesimeloneista.
- GammaRay
En osaa sanoa. Rakkaus, ilo, rauha. Noissa kai se rauha vaikka rakkaus sanotaan suurimmaksi. Agape rakkaudessa on iloa ja rauhaa ikään kuin juuri riittävästi.Valitsen rauhan.Siitä olen tykännyt tietääkseni eniten, koska se on jatkuva tuki ja itse tunnen sen eli tunne mulle.Tunnetila.Pysyvästi olen sen saanut ja ihmettelen sitä kun jumalattomana oli rauhaton olo usein.Ilokin oli rauhatonta.Mutta sitä ei jumalattomana tajunnut tai halunnut tajuta.
- viimeinen.tuomio.2
Omena päivässä pitää lääkärin loitolla. Ilmeisesti tarkoittaa, että omena on hyväksi?
Miten sitten tultiin kuolevaisiksi ja alettiin tarvita lääkäriä heti kun maistettiin Paratiisissa omenaa?
Lapsuudestani muistan lukemani Ohukainen ja Paksukainen -sarjakuvan, jossa Stan päätti syödä koko vuoden omenat kerralla eli 365 kappaletta, jotta ei tarvitsisi lääkäriä kokonaiseen vuoteen. No, vatsahan siitä vaan tuli kipeäksi ja lääkärireissu. Sitten sanotaan, ettei sarjakuvat sivistä tai ole opettavaisia :( Tosihedelmistä tärkein olisi ollut tomaatti, koska tomaatiton pizza ei ole pizza.
'Hengen hedelmistä' tärkein on kielletty hedelmä, koska sen ajattelu on saanut monien ihmisten ajattelun solmuun, jota ei avata millään terapialla.- viimeinen.tuomio.2
Tomaatti on vihannes, ei hedelmä!
Ja katso ja peljästy. kadu ja kavahda, kuinka sinut fariseuksena ja kirjanoppineena tuomitsen valehedelmäuutisesta, vaikka yhtälailla pizza maistuu :D viimeinen.tuomio.2 kirjoitti:
Tomaatti on vihannes, ei hedelmä!
Ja katso ja peljästy. kadu ja kavahda, kuinka sinut fariseuksena ja kirjanoppineena tuomitsen valehedelmäuutisesta, vaikka yhtälailla pizza maistuu :D"Tomaatti on vihannes, ei hedelmä!"
Ahaa. '''Nimitystä tomaatti käytetään sekä koko kasvista että sen syötävästä, voimakasvärisestä (useimmiten punaisesta) hedelmästä, joka kasvitieteellisesti on marja..''' ( https://fi.wikipedia.org/wiki/Tomaatti )
Banaani on muuten ruoho.- viimeinen.tuomio.2
A10097 kirjoitti:
"Tomaatti on vihannes, ei hedelmä!"
Ahaa. '''Nimitystä tomaatti käytetään sekä koko kasvista että sen syötävästä, voimakasvärisestä (useimmiten punaisesta) hedelmästä, joka kasvitieteellisesti on marja..''' ( https://fi.wikipedia.org/wiki/Tomaatti )
Banaani on muuten ruoho.Tomatos, tomatoes... :D
Voiko tomaattia pizzassa syödä soseena, viipaleena vai lohkoina vai onko siihenkin yksi oikea wiki-suositus?
Säilyyköhän linkin sisältävät viestit muuten paremmin bottipoistajalta suojassa jos niiden ympärille laittaa sulut? Hmmmm...
No kärsivällisyyttä varmasti tarvitsee suurinosa. Jotenkin nykyisessä elämässä kun kaiken odotetaan tapahtuvan niin nopeasti, että heti alkaa hirveä rutina jos jokin vähän vie aikaa.
Toinen ehkä mikä olisi hyvä muistaa kiitollisuus. Nykymaailman menossa kun tuppaa herkästi käymään niin, että kokoajan vaan valitetaan , eikä koskaan pysähdytä miettimään miten hyvin loppujen lopuksi asiat ovat. Tuntuu jotenkin siltä, että mitä paremmin meillä suomalaisillakin on asiat niin sitä enemmän vaan valitetaan ja ollaan siellä somessa heti selittämässä "että kyllä minä niin mielenipahoitin"
A10097 Totta :d konservatiivi mummoni kääntyisi haudassaa jos tietäisi mitä tämän päivän konservatiivi uskovat suurimmanosan ajasta ajattelevat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827443Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044734Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734688Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584150HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen734147Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333639Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623072Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682786Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401970- 471705