Miksi Mykkänen haluaa lisää pakolaisia Suomeen

Köyhäsuomalainen

Ministeri Mykkänen on suulas. Toivoo lisää pakolaisia Suomeenkin, ja huomattavan paljon lisäystä. Poistakaa ensin, tai ainakin puolittakaa leipäjonojen tarve, niin aletaan sitten keskustelemaan pakolaiskiintiöiden kasvattamisista. En juuri näe "köyhiä, avuttomia pakolaisia leipäjonossa. En Hurstilla, enkä Myllypurossakaan, toki jonotus aika on 2 tunnista useisiin tunteihin, ketkä aikaisin aamulla ovat ensimmäisiä 7 aikaan aamusta, aukeaa 9. Meitä niin pienituloisia eläkeläisiä on paljon, liian paljon. Kun maksan vuokran, sähkön, lääkkeeni, matkalipun, tämän nettiliittymän, joka lienee jo ylellisyyttä Kela-sossun mielestä, ja kun 75€ ylittää takuueläkkeen, 63,10€ Kela-sossun normit, ei saa mitään sieltäkään, ei harkinnan varaistakaan, kun Kelaan siirrettiin hoito. Ihmisoikeusjärjestöt voivat hyvin. Täytyyhän muut ruokkia, vaatetuttaa, kännyköittää, asuttaa täällä. Auttakaa siellä lähistöllä missä on heidän kotimaa, ja valvokaa siellä, että kohtelu on suht` asiallista. Aion vielä yrittää löytää sosiaalivirkailijan, joka voisi ymmärtää 894,60€kk eläkeläistä, joka ei ole saanut yli vuoteen mitään muuta kuin eläkkeensaajan asumistuen, joka lasketaan tietenkin tuloksi. Edes tarpeelliset lääkekuluni sitoumuksella olisi pieni helpotus, myös monille muille suomalaisille/kansalaisille. Hammaslääkärissä käynneistä puhumattakaan. Jos apua ei ala löytyä, haluan eroon työkyvyttömyys eläkkeestäni, ja palata sairaana työvoimatoimiston asiakkaaksi, jolloin jää enemmän käteen, kun sossu maksaa vuokran, sähköt, lääkkeet, ja saatan saada matkalipunkin, kuten ennen Kelaa, siis lääkkeet ja matkalipun, koska oli perusteltuja syitä... Ehkä jossain vaiheessa iskisi karenssi, tai sitten löytäisin jotain fyysisesti kevyehköä työtä. Tuntuu, että ihan sama, mutta ei tämä joka kuukautinen kitkuttelu enää kauaa kiinnosta!

20

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yyyyyyyyyyy

      Tuollasen äijän puheet kyllä muistetaan seuraavissa vaaleissa!

      • RahamafianBisneskarjaa

        "Miksi Mykkänen haluaa lisää pakolaisia Suomeen"

        Kokkareilla on vain yksi syy suvakismiinsa ja siihen liittyvät sinunkin verorahasi:

        Veronmaksajien rahoilla rahamafian taskuihin pyörivä miljardien eurojen Pakolaisbisnes tuottaa miljoonia pakolaisia EUhun! Näin myös Suomessa
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/14912884/pakolaisbisnes-tuottaa-miljoonia-pakolaisia-euhun!
        Eurooppaan tuotetettu bisneskarja tuottaa rahamafialle 135 kertaa enemmän kuin pakolaosten auttaminen omassa kulttuuripiirissään mm. Pohjois-Afrikan pakolaiskeskuksissa.

        Oxfordin yliopiston professori: Pakolaisten auttaminen heidän kotimaissaan on 135 kertaa tehokkaampaa kuin Eurooppaan tuominen
        http://beta.oikeamedia.com/o1-51417
        "Oxfordin yliopiston professorin mukaan länsimaat voisivat auttaa 135 pakolaista heidän omissa maissaan samalla rahamäärällä minkä yhden pakolaisen ylläpitäminen Euroopassa maksaa".

        Miksi siis Mykkänen haluaa lisää pakolaisia Suomeen?


    • S.Uvakki

      raajat auki

    • Minämyös

      Niinpä, olen kokenut samanlaista kohtelua Kelassa, mutta löytyy Sosiaalineuvontaa puhelimitse, josta voi varata ajan tilanteen kartoittamiseen. Ehkä löydät näin apua? Numeroa ei nyt minulla ole, mutta se löytyy googlamalla netissä sosiaalipalvelut Helsinki, Espoo, Vantaa, jne. Missä kaupungissa/kunnassa kukin asuu. Asuttomille on myös palvelua. Kirjastoissakin on netti, jos ei omista omaa konetta. Kannattaa yrittää, voi monen mieliala hiukan kohota, jopa?

    • dkshggf

      Mykkänen pitää etnoista.

    • weronmaksaja

      Kokoomus tarvitsee lisää raaka-ainetta mamubisneksiin.

      • kikkare.kiittää

        Se on tuottoisaa bisnestä. Yksi huostaanottokodin "asiakas" maksaa veronmaksajille 100 000 e vuodessa.


    • werwerwerwrwewerwe

      Onpas täällä voimakasta tämä persujen valepropaganda :)

      Mykkänen kylläkin poistattaa parhaillaan matuja maasta, vaikka suvakit vastustavat.

      https://yle.fi/uutiset/3-10071088

      • Totuushan

        on se että koska Mykkänen on joko ääliö tai sitten koko palautushomma on pelkkää Kokoomuksen ääntenkalastelua tuleviin eduskuntavaaleihin ei irakkeja ole karkoitettu vaan lennätettiin verovaroilla kotimaahansa ja takaisin. https://areena.yle.fi/1-4468117


      • hkndg
        Totuushan kirjoitti:

        on se että koska Mykkänen on joko ääliö tai sitten koko palautushomma on pelkkää Kokoomuksen ääntenkalastelua tuleviin eduskuntavaaleihin ei irakkeja ole karkoitettu vaan lennätettiin verovaroilla kotimaahansa ja takaisin. https://areena.yle.fi/1-4468117

        Hyvä kommentti. Kiitos.


      • Sinä_maksat_lystin

        Kai Mykkänen nostaisi kiintiöpakolaisten määrän kymmenkertaisiksi

        https://www.verkkouutiset.fi/yle-kai-mykkanen-nostaisi-kiintiopakolaisten-maaran-kymm
        enkertaiseksi/

        Sisäministeri kasvattaisi mieluummin kiintiöpakolaisten määrää kuin perustaisi EU-rajojen ulkopuolelle vastaanottokeskuksia. Sisäministeri Kai Mykkäsen mielestä olisi tehokkaampaa kasvattaa YK:n vakiintuneen kiintiöpakolaisjärjestelmän kokoa erillisten EU-vastaanottokeskusten perustamisen sijaan. Mykkänen sanoo Ylelle, ettei ”päällekkäistä järjestelmää kannata välttämättä rakentaa”.

        Ensi viikon torstaina alkavassa Eurooppa-neuvoston huippukokouksessa on tarkoitus löytää ratkaisuja EU:n turvapaikkapolitiikkaan. Kiintiöpakolaisjärjestelmässä meillä on vuosia vakiintunut prosessi, Mykkänen sanoo.
        – Riittäisi, että Eurooppa sitoutuisi yhdessä siihen, että otetaan moninkertainen määrä haavoittuvassa asemassa olevia näiltä leireiltä.

        Tasapuolisemman jaon varmistamisen lisäksi Mykkänen pitää tärkeimpänä, että painetta saadaan pois jäsenmaiden rajoilta. Mykkänen uskoo myös muiden jäsenmaiden suhtautuvan myönteisemmin ehdotuksiin, jotka siirtävät painetta EU:n rajojen ulkopuolelle.

        Nykyisen 750 - 1.050 vuosittaisen kiintiöpakolaisen sijaan Suomeen kokoomuksen tahdosta siis kymmenkertaisia määriä kiintiöpakolaisia eli minimissäään 7.500 - 10.500 kiintiöpakolaista vuodessa näiden perheiden yhdistämiset myöhemmin. "Kymmenkertaisia määriä" voi tarkoittaa myös 15.000, 20.000, 25.000, 30.000... kiintiöpakolaista vuodessa. Ja kiintiöpakolaisista kaikki saavat siis myönteisen luvan kun rajojen yli pyrkivistä osa saa kielteisen päätöksen.

        Ruotsin, Norjan, Tanskan, Saksan, Itävallan ja Ranskan pyytämät väliaikaiset rajatarkastusluvat EU:lta ovat kai pudottaneet Suomeen pääsevien rajanylittäjien määrää liikaa pakolaisbisneksen optimaaliseen pyörittämisen kannalta, joten kiintiöpakolaismäärien kasvattaminen kymmenkertaisiksi on kokoomuksen keino pitää tarhausbisnekset käynnissä.


    • ansaitseeääneni

      Kyllä minäkin äänestän Mykkästä, kun näen ,että Mykkänen on saanut mustalaiset töihin. Koeaika sellainen 3-kuukautta, tänä aikana mustalaiset ovat tehneet normaalin 40-tuntisen työviikon.

      • Juu_juu

        mitäpä sillä on merkitystä että maahan tulee tuhansittain muslimeja vuodessa jos kerran on saanut töihin muutaman mannen?


    • xdkxdhfg

      Mykkänen on samoilla linjoilla kuin Katainen että 1.8 miljoonaa mamua Suomeen.

      • tavallinen.Tallukka

        Suomessa syntyy vuosittain noin 55 000 lasta. Tämä on vertailukohta.

        Vuonna 2015 kokoomus otti 35 000 valloittajaa avosylin vastaan. Täysi palvelu ja ylöspito.


      • tavallinen.Tallukka
        tavallinen.Tallukka kirjoitti:

        Suomessa syntyy vuosittain noin 55 000 lasta. Tämä on vertailukohta.

        Vuonna 2015 kokoomus otti 35 000 valloittajaa avosylin vastaan. Täysi palvelu ja ylöspito.

        Sodan jälkeisten suurten ikäluokkien aiheuttamasta eläketaakasta on itketty jo vuosikymmeniä. Nämä ovat kuitenkin rakentaneet hyvinvointivaltion, jota nyt rapautetaan kovaa vauhtia.

        Nämä uudet ikäluokat tulevat suoraan eläkkeelle. Nuoret miehet istuvat ruokapöytään ja ryhtyvät esittämään vaatimuksiaan - suvakkien avustamina.


      • sepä.se
        tavallinen.Tallukka kirjoitti:

        Suomessa syntyy vuosittain noin 55 000 lasta. Tämä on vertailukohta.

        Vuonna 2015 kokoomus otti 35 000 valloittajaa avosylin vastaan. Täysi palvelu ja ylöspito.

        Työvoimaa tarvitaan, suuret ikäluokat ovat osansa tehneet maamme hyväksi.


    • AjanKysymys

      Kertoo vain suomalaisten munattomuudeesta kun eivät vielä ole vielä hoidelleet näitä tapauksia.

      • munat.on

        Ja suvikki huutaa, että raajat auki.


    • Urpo.T

      Turvisten hyvinvoinnista on kaikin puolin pyritty pitämään esimerkillisesti huolta. Mutta yksi asia on tabu, josta vaietaan. Se on näiden nuorten ja parhaassa panoiässä olevien soturien sukupuolihuolto.

      Miten hallitus on asian hoitanut. Vai olisiko suvakkien velvollisuus panna tämä asia kuntoon. Muuten ongelma laukeaa iltaisin työvuorosta palaavien yksinhuoltajaäitien ja muiden viattomien päälle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe