Ministeri Mykkänen on suulas. Toivoo lisää pakolaisia Suomeenkin, ja huomattavan paljon lisäystä. Poistakaa ensin, tai ainakin puolittakaa leipäjonojen tarve, niin aletaan sitten keskustelemaan pakolaiskiintiöiden kasvattamisista. En juuri näe "köyhiä, avuttomia pakolaisia leipäjonossa. En Hurstilla, enkä Myllypurossakaan, toki jonotus aika on 2 tunnista useisiin tunteihin, ketkä aikaisin aamulla ovat ensimmäisiä 7 aikaan aamusta, aukeaa 9. Meitä niin pienituloisia eläkeläisiä on paljon, liian paljon. Kun maksan vuokran, sähkön, lääkkeeni, matkalipun, tämän nettiliittymän, joka lienee jo ylellisyyttä Kela-sossun mielestä, ja kun 75€ ylittää takuueläkkeen, 63,10€ Kela-sossun normit, ei saa mitään sieltäkään, ei harkinnan varaistakaan, kun Kelaan siirrettiin hoito. Ihmisoikeusjärjestöt voivat hyvin. Täytyyhän muut ruokkia, vaatetuttaa, kännyköittää, asuttaa täällä. Auttakaa siellä lähistöllä missä on heidän kotimaa, ja valvokaa siellä, että kohtelu on suht` asiallista. Aion vielä yrittää löytää sosiaalivirkailijan, joka voisi ymmärtää 894,60€kk eläkeläistä, joka ei ole saanut yli vuoteen mitään muuta kuin eläkkeensaajan asumistuen, joka lasketaan tietenkin tuloksi. Edes tarpeelliset lääkekuluni sitoumuksella olisi pieni helpotus, myös monille muille suomalaisille/kansalaisille. Hammaslääkärissä käynneistä puhumattakaan. Jos apua ei ala löytyä, haluan eroon työkyvyttömyys eläkkeestäni, ja palata sairaana työvoimatoimiston asiakkaaksi, jolloin jää enemmän käteen, kun sossu maksaa vuokran, sähköt, lääkkeet, ja saatan saada matkalipunkin, kuten ennen Kelaa, siis lääkkeet ja matkalipun, koska oli perusteltuja syitä... Ehkä jossain vaiheessa iskisi karenssi, tai sitten löytäisin jotain fyysisesti kevyehköä työtä. Tuntuu, että ihan sama, mutta ei tämä joka kuukautinen kitkuttelu enää kauaa kiinnosta!
Miksi Mykkänen haluaa lisää pakolaisia Suomeen
20
844
Vastaukset
- yyyyyyyyyyy
Tuollasen äijän puheet kyllä muistetaan seuraavissa vaaleissa!
- RahamafianBisneskarjaa
"Miksi Mykkänen haluaa lisää pakolaisia Suomeen"
Kokkareilla on vain yksi syy suvakismiinsa ja siihen liittyvät sinunkin verorahasi:
Veronmaksajien rahoilla rahamafian taskuihin pyörivä miljardien eurojen Pakolaisbisnes tuottaa miljoonia pakolaisia EUhun! Näin myös Suomessa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14912884/pakolaisbisnes-tuottaa-miljoonia-pakolaisia-euhun!
Eurooppaan tuotetettu bisneskarja tuottaa rahamafialle 135 kertaa enemmän kuin pakolaosten auttaminen omassa kulttuuripiirissään mm. Pohjois-Afrikan pakolaiskeskuksissa.
Oxfordin yliopiston professori: Pakolaisten auttaminen heidän kotimaissaan on 135 kertaa tehokkaampaa kuin Eurooppaan tuominen
http://beta.oikeamedia.com/o1-51417
"Oxfordin yliopiston professorin mukaan länsimaat voisivat auttaa 135 pakolaista heidän omissa maissaan samalla rahamäärällä minkä yhden pakolaisen ylläpitäminen Euroopassa maksaa".
Miksi siis Mykkänen haluaa lisää pakolaisia Suomeen?
- S.Uvakki
raajat auki
- Minämyös
Niinpä, olen kokenut samanlaista kohtelua Kelassa, mutta löytyy Sosiaalineuvontaa puhelimitse, josta voi varata ajan tilanteen kartoittamiseen. Ehkä löydät näin apua? Numeroa ei nyt minulla ole, mutta se löytyy googlamalla netissä sosiaalipalvelut Helsinki, Espoo, Vantaa, jne. Missä kaupungissa/kunnassa kukin asuu. Asuttomille on myös palvelua. Kirjastoissakin on netti, jos ei omista omaa konetta. Kannattaa yrittää, voi monen mieliala hiukan kohota, jopa?
- dkshggf
Mykkänen pitää etnoista.
- weronmaksaja
Kokoomus tarvitsee lisää raaka-ainetta mamubisneksiin.
- kikkare.kiittää
Se on tuottoisaa bisnestä. Yksi huostaanottokodin "asiakas" maksaa veronmaksajille 100 000 e vuodessa.
- werwerwerwrwewerwe
Onpas täällä voimakasta tämä persujen valepropaganda :)
Mykkänen kylläkin poistattaa parhaillaan matuja maasta, vaikka suvakit vastustavat.
https://yle.fi/uutiset/3-10071088- Totuushan
on se että koska Mykkänen on joko ääliö tai sitten koko palautushomma on pelkkää Kokoomuksen ääntenkalastelua tuleviin eduskuntavaaleihin ei irakkeja ole karkoitettu vaan lennätettiin verovaroilla kotimaahansa ja takaisin. https://areena.yle.fi/1-4468117
- hkndg
Totuushan kirjoitti:
on se että koska Mykkänen on joko ääliö tai sitten koko palautushomma on pelkkää Kokoomuksen ääntenkalastelua tuleviin eduskuntavaaleihin ei irakkeja ole karkoitettu vaan lennätettiin verovaroilla kotimaahansa ja takaisin. https://areena.yle.fi/1-4468117
Hyvä kommentti. Kiitos.
- Sinä_maksat_lystin
Kai Mykkänen nostaisi kiintiöpakolaisten määrän kymmenkertaisiksi
https://www.verkkouutiset.fi/yle-kai-mykkanen-nostaisi-kiintiopakolaisten-maaran-kymm
enkertaiseksi/
Sisäministeri kasvattaisi mieluummin kiintiöpakolaisten määrää kuin perustaisi EU-rajojen ulkopuolelle vastaanottokeskuksia. Sisäministeri Kai Mykkäsen mielestä olisi tehokkaampaa kasvattaa YK:n vakiintuneen kiintiöpakolaisjärjestelmän kokoa erillisten EU-vastaanottokeskusten perustamisen sijaan. Mykkänen sanoo Ylelle, ettei ”päällekkäistä järjestelmää kannata välttämättä rakentaa”.
Ensi viikon torstaina alkavassa Eurooppa-neuvoston huippukokouksessa on tarkoitus löytää ratkaisuja EU:n turvapaikkapolitiikkaan. Kiintiöpakolaisjärjestelmässä meillä on vuosia vakiintunut prosessi, Mykkänen sanoo.
– Riittäisi, että Eurooppa sitoutuisi yhdessä siihen, että otetaan moninkertainen määrä haavoittuvassa asemassa olevia näiltä leireiltä.
Tasapuolisemman jaon varmistamisen lisäksi Mykkänen pitää tärkeimpänä, että painetta saadaan pois jäsenmaiden rajoilta. Mykkänen uskoo myös muiden jäsenmaiden suhtautuvan myönteisemmin ehdotuksiin, jotka siirtävät painetta EU:n rajojen ulkopuolelle.
Nykyisen 750 - 1.050 vuosittaisen kiintiöpakolaisen sijaan Suomeen kokoomuksen tahdosta siis kymmenkertaisia määriä kiintiöpakolaisia eli minimissäään 7.500 - 10.500 kiintiöpakolaista vuodessa näiden perheiden yhdistämiset myöhemmin. "Kymmenkertaisia määriä" voi tarkoittaa myös 15.000, 20.000, 25.000, 30.000... kiintiöpakolaista vuodessa. Ja kiintiöpakolaisista kaikki saavat siis myönteisen luvan kun rajojen yli pyrkivistä osa saa kielteisen päätöksen.
Ruotsin, Norjan, Tanskan, Saksan, Itävallan ja Ranskan pyytämät väliaikaiset rajatarkastusluvat EU:lta ovat kai pudottaneet Suomeen pääsevien rajanylittäjien määrää liikaa pakolaisbisneksen optimaaliseen pyörittämisen kannalta, joten kiintiöpakolaismäärien kasvattaminen kymmenkertaisiksi on kokoomuksen keino pitää tarhausbisnekset käynnissä.
- ansaitseeääneni
Kyllä minäkin äänestän Mykkästä, kun näen ,että Mykkänen on saanut mustalaiset töihin. Koeaika sellainen 3-kuukautta, tänä aikana mustalaiset ovat tehneet normaalin 40-tuntisen työviikon.
- Juu_juu
mitäpä sillä on merkitystä että maahan tulee tuhansittain muslimeja vuodessa jos kerran on saanut töihin muutaman mannen?
- xdkxdhfg
Mykkänen on samoilla linjoilla kuin Katainen että 1.8 miljoonaa mamua Suomeen.
- tavallinen.Tallukka
Suomessa syntyy vuosittain noin 55 000 lasta. Tämä on vertailukohta.
Vuonna 2015 kokoomus otti 35 000 valloittajaa avosylin vastaan. Täysi palvelu ja ylöspito. - tavallinen.Tallukka
tavallinen.Tallukka kirjoitti:
Suomessa syntyy vuosittain noin 55 000 lasta. Tämä on vertailukohta.
Vuonna 2015 kokoomus otti 35 000 valloittajaa avosylin vastaan. Täysi palvelu ja ylöspito.Sodan jälkeisten suurten ikäluokkien aiheuttamasta eläketaakasta on itketty jo vuosikymmeniä. Nämä ovat kuitenkin rakentaneet hyvinvointivaltion, jota nyt rapautetaan kovaa vauhtia.
Nämä uudet ikäluokat tulevat suoraan eläkkeelle. Nuoret miehet istuvat ruokapöytään ja ryhtyvät esittämään vaatimuksiaan - suvakkien avustamina. - sepä.se
tavallinen.Tallukka kirjoitti:
Suomessa syntyy vuosittain noin 55 000 lasta. Tämä on vertailukohta.
Vuonna 2015 kokoomus otti 35 000 valloittajaa avosylin vastaan. Täysi palvelu ja ylöspito.Työvoimaa tarvitaan, suuret ikäluokat ovat osansa tehneet maamme hyväksi.
- AjanKysymys
Kertoo vain suomalaisten munattomuudeesta kun eivät vielä ole vielä hoidelleet näitä tapauksia.
- munat.on
Ja suvikki huutaa, että raajat auki.
- Urpo.T
Turvisten hyvinvoinnista on kaikin puolin pyritty pitämään esimerkillisesti huolta. Mutta yksi asia on tabu, josta vaietaan. Se on näiden nuorten ja parhaassa panoiässä olevien soturien sukupuolihuolto.
Miten hallitus on asian hoitanut. Vai olisiko suvakkien velvollisuus panna tämä asia kuntoon. Muuten ongelma laukeaa iltaisin työvuorosta palaavien yksinhuoltajaäitien ja muiden viattomien päälle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 141761
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271507Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101477Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501167Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7830