Oikea öljy

Focukseen

Focus 1.8 bensa, öljynvaihto edessä. Onko kellään tietoa Fordin oman Motorcraft 5W-30 öljyn vaihtoehdoksi. Tuohan on puolisynteettinen, mutta Ford itsepintaisesti suosittelee ainoastaan tuota öljyä.

8

4849

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tigre

      Hei !

      Motorcraft valmistaa omat öljynsä vetykrakkaamalla, joka nykyaikainen menetelmätuottaa halpoja moottoriöljyn synteettisiä perusöljyjä.

      Motorcraft 5W-30 Super Premium Motor Oil on todennäkoisesti osasynteettinen ja valmistajan mukaan sillä pärjää mukasvasti -23 pakkasasteeseen asti.

      Motorcraft 5W-30 Full Synthetic Motor Oil on täysin synteettinen moottoriöljy, joka on valmistettu vetykrakatuista perusöljyistä. Sen kylmä ominaisuudet ovat paremmat kuin Super Premium öljyn.

      Jos haluat täyssynteettisen 5W-30 öljyn niin esimerkiksi SHELL Helix Ultra 5W-30 käy, se on valmistettu PAO- ja vetykrakatuista synteettisistä perusöljyistä. PAO eli polyalfaolefiinit ovat perinteisempi ja kalliimpi menetelmä valmistaa synteettisiä perusöljyjä. Etuna saat paremmat kylmäominaisuudet, jos mennään alle -20 asteen.

      Kannattaa katsoa myös muiden merkkien 5W-30 oljyt, kuten Mobil, Castrol jne.

      • Jamppa1

        en usko että Motorcraft/ford tekee itse öljyjä. Motorcraftihan on vaan tuotemerkki joka ostaa tavaran muualta. Esim. öljynputsarit Mannilta, jne.

        Niin ja tarkennuksena vetykrakkaamiseen, sillä jalostetaan nimenomaan mineraalipohjaisia, ei synteettisiä öljyjä.

        Ainakin osa Motorcraftin/fordin öljyistä tulee Mobililta/Essolta. Mobil myy sellaista FE-öljyä, olisko samaa kun tuo mitä motonetistäkin saa fordin leimalla? 5w-30 synteettinen. Kyllähän noita 5w-30 -öljyjä tekee melkein kaikki valmistajat, Castrolia en ole nähnyt kuin hanassa ja litran purkissa.

        Itse iskin joskus 0w-40 zeteciin kuten myös jotkut merkkiliikkeet tekevät ja hyvin toimii.


    • muutama

      Luulisin että viskositeetti luokat 5w 30 ja 0w 30 sopii jos on
      ACEA A1 luokan öljy (= pienikitkainen ohut öljy)
      tässä muutama jotkä löysin netistä

      A1 ja B1 öljyjä:
      Teboil gold 5w30 (5w40 on A3)
      Neste city standard 5w 30
      Valvoline synpover xl 0w30
      Mobil super FE special 5w30 (FE= ilmeisesti Ford engine)
      Castrol formula xls 0w 30
      Castrol performance 5w 30
      Havoline 5w30
      esso ultron 0w30

      synteettisiä on ilmeisesti havoline, synpower ja castrol xls muista en tiedä

      Kiinnostu acea a1/b1 luokan öljyihin tuli kun huomasin että niitä suositellaan uusiin corolliin ensisiaisesti
      pienemmän polttoaineen kulutuksen vuoksi, corollaan ei kuitenkaan kielletä laittamasta paksumpia -40 ja -50 A3/B3 öljyjä

      • reijo

        FE = Fuel Economy


      • oil

        durablend fe 5w30


    • pelle

      Löytyy, huippuöljy Total quarz 9000 5w30 mutta ei ole mailman halvin.

    • Anonyymi

      mistähän löytys ford sierraan motografin vaihteisto öljy? Muilla nesteillä ei pelaa laatikko pakkasella.

    • Anonyymi

      Kyllä manuaalilaatikkoon normi sae 70-90
      vaihteistoöljy toimii . Ainakin taunuksessa toimi.
      sierran laatikko lienee sama ainakin vanhemmissa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1798
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      125
      811
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      603
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      531
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      515
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      59
      485
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      460
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      443
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      8
      436
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      30
      412
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      412
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      50
      405
    17. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      389
    18. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      386
    19. Pystyttäiskö me vakaaseen

      Suhteeseen? Ettei se käy molemmille liian kuormittavaksi ja plussia on vähemmän kuin miinuksia.
      Ikävä
      36
      375
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      38
      375
    Aihe