Invataksit ei toimi. Tuleeko jo kuolleita..
Taksilaki reisille?
tyrijähallitus
9682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Asialla ei ole mitään tekemistä taksilain kanssa. Pikemminkin tämä on osoitus SOTE-uudistuksen tarpeesta.
KELA maksaa niin vähän ettei taksien kannata ajaa niitä keikkoja ja siksi ei löydy autoja.
Paljonkin tekemistä. Keskujset ruuhkasia. Ei pääse läpi asiakkaat eikä kuljettajat. Miksi kepuloinen puolustat Sipilänsutta?
Kelan kyytien puute ei johdu keskusten ruuhkasta. Keskusket pystyisivät hoitamaan paljon enemmänkin ajoja mutta autot puuttuu.
Mistä moisen valeen keksit? Ihmiset jonottanut luurissa tuntikausia turhaan!
Sama juttu on monen terveyskeskuksen kanssa. Kun ihmiset eivät saa aikaa, he soittavat uudelleen ja uudellen. Keskukset ruuhkautuvat ihmisistä, jotka soittavat useasti ja jäävät jonottamaan.
Mieti itse: taksin varaamiseen menee minutti, mutta jos soitat viisi kertaa ja jonotat viisi minuttia, käytät 25 varaukseen menevän ajan. Jono luo jonoa.
Sinne on jonotettu tunteja tollo!
Ennen oli kela kyydin ajaminen helppoa. Ei tarvittu mitään välistä veto välityskeskuksia. Otti vaan asiakkaan kyytiin ja kuun lopussa laskutti kelaan ns valtakirjoilla kuukauden ajetuista kelakyydeistä.
Joo kyllä maakunnissa on jääny lyhyet paikalliset kelakyydit ajamatta. lähimmästä kaupungista esim 90km päästä ei kelataksi tule siirtämään asiakasta muutamia satoja metrejä tai paria kilometriä.
Ei käynyt Bernerille.. Pite tehdä siitäkin susi!
"Monella voi olla elintärkeä meno esimerkiksi syöpä- tai dialyysihoitoon tai leikkaukseen. Mitä asiakas voi tehdä, jos tilattu taksi ei tulekaan sovittuun aikaan? Uusi leikkausaika saattaa siirtyä sairaaloiden kesäsulkujen takia kuukausilla eteenpäin.
Giss kehottaa tilaamaan taksin normaalista tilauskeskuksesta tai pyytämään läheisiltä kyytiä. Palveluntuottaja on Kelan kanssa tehdyn sopimuksen mukaan velvollinen korvaamaan kustannukset asiakkaalle, hän korostaa."
Voi kuinka helpottavaa kuulla, että ehkä omainen ei oliskaan kuollut, kun olis tajunnu 4 tunnin odottelun jälkeen ITSE pyytää läheisiä kyyditsemään tai tilaamaan uuden taksin.
Sama kuin sotessa, jos et pääsekkään jostain syystä(ei oma) valitsemalles yksityiselle, voit ITSE hakeutua julkiselta apua saamaan.
Ei siis MITÄÄN VARMISTUKSIA, vaan heti asiakkaan "heitteillejättö", jos jokin klikkaa. Tyyliin hoida itte hommas perkele....
Näin tämä hallitus käsittelee kaikkia JÄRJESTESTELMÄN apua tarvitsevia. Huonontamalla niitä, mutta varmistaen, että hyväosaisilla näitä ongelmia EI OLE.