Työttömyyslukuja vääristellään

Jo armoitettu propagandan mestari Joseph Göbbels sanoi aikoinaan mitä isompi vale sen helpompi se on ajaa läpi

Työttömyys on ministeriön selvityksen mukaan vähentynyt- Aktivointipalvelut vääristävät lukuja

"Työ- ja elinkeinotoimistoissa oli toukokuun lopussa yhteensä 241 600 työtöntä työnhakijaa. Se on 49 900 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömien työnhakijoiden määrä väheni edellisestä kuusta 13 000:lla. Tiedot ilmenevät tuoreesta työ- ja elinkeinoministeriön Työllisyyskatsauksesta.
Katsauksesta selviää, että aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli toukokuun lopussa 130 600 henkilöä, mikä on 6 300 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Näitä palveluita ovat esimerkiksi palkkatuki, työvoimakoulutus, työkokeilu ja omaehtoinen opiskelu.

Työ- ja elinkeinoministeriön neuvotteleva virkamies Johanna Alatalo kertoo Nykysuomelle, että kyseiset palvelut pääsääntöisesti katkaisevat työttömyyden, eli poistavat henkilön työttömien tilastoista. Näin ollen ”puhtaan” palkkatyön ulkopuolella on tosiasiassa yli 130 000 henkilöä enemmän, kuin mitä ministeriö ilmoitti."

https://www.nykysuomi.com/2018/06/26/tyottomyys-on-ministerion-selvityksen-mukaan-vahentynyt-aktivointipalvelut-vaaristavat-lukuja/
191004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Jo Sorsan hallitusten aikaan virkamiehet kikkaili työttömyystilastoilla jopa jos olit kuukauden aikana vaikka päivän jollain kurssilla tai työpaikkaan tutustumassa, niin siltä kuukaudelta laskettiin työllistetyksi. Ei yhteiskunta saa lanttiakaan verotuloja. Silloin voidaan laskea aidoksi työllistetyksi jos henkilö saa toimeentuloa ja verot tästä. Jos näin tilastoitaisiin, niin todellisia työttömiä olisi satojatuhansia enemmän.

Äänestä
  • pitää seurata työllisten tilastoja ja niiden määrä ei ole noussut kun sitä verrataan työttömien tilastoihin.
    Hallitus ei ole nostanut työllisten määrää. tollot vain huutaa pöntöstä ja koittavat olla hyviäluopioita.

    Äänestä

Tilasto emävale ja Lindström!

Äänestä

Lindström todennäköisesti jo miettii vaihtoehtoa palauttaa kuntouttavassa työtoiminnassa aktiivimallia pakoilevat työttömät takaisin aktiivimallin mukaiseen työnhaunpiiriin. Eli kuntouttava joutuu noudattamaan aktiimallin mukaista työhakusuunitelmaa edelleen tai prosentit päivärahasta.

Äänestä
  • Seuraava malli kulkee jo työnimellä Arbeit Macht Frei - iloa työstä

    Äänestä

  • On se Benito Mussolini näköinen. "Mussolinista tuli ensin Italian pääministeri ja vuodesta 1925 diktaattori. (HUOM) Elintason nousu, teollistaminen ja työttömyystyöt takasivat kansansuosion." Tuota tovottavasti ei pääse tapahtumaan :D sillä Lindströmin tämän pohdinoista päätellen nämä kuntouttavien sopimukset revitään sytykkeiksi :D

    Äänestä

Kun ei osata..

Äänestä

Määrätään työttömyyskorvausta vastaavasti töihin, Ei ilmaista rahaan, Ei tarvita aktiivi mallia tekemätöntä työtä on

Äänestä
  • Töitähän työtön hakee,ääliö?

    Äänestä

Lindström tollo haukkuu väärää puuta.. Pitää keskityä työpaikkojen luomisen. Ei tyhjän hakuun!

Äänestä

Tilastoja putsatakseenko nuo on nyt sitten nuo aktiivimallity tehneetkin.Työtön on työtön pannaan se rustailemaan lappuja tai istumaan millaisen puuhastelun ääreen tahansa . Työttömyys loppuu sihen kun henkilö solmii vapailla markkinoilla työsuhteen ja saa palkkatyötä. Mitä tuollainen puuhastelu mahtaa veronmaksajille maksaa ,jotta voivat kertoilla satuja kuinka työllisyys on kohentunut?

Äänestä
  • Lindström on luvannut kertoa, kuinka paljon enemmän on työllisten määrä lukuna hänen aikanaan kasvanut, meniköhän taas lupaamaan likaa, mutta puheiden perumisesta on tullut herralle jo käytäntö ja ottaa sen osaamisenaan näin aktiivi aikana.

    Äänestä

  • oppositio kirjoitti:

    Lindström on luvannut kertoa, kuinka paljon enemmän on työllisten määrä lukuna hänen aikanaan kasvanut, meniköhän taas lupaamaan likaa, mutta puheiden perumisesta on tullut herralle jo käytäntö ja ottaa sen osaamisenaan näin aktiivi aikana.

    Aktiiviaikana on yhdyssana.

    Äänestä

Pelkästään 30th. lempattiin pois haastatteluissa. Lisäksi eläkkeelle siirtyneet ja hanskat tiskiin lyöneet.

Äänestä
  • Piilotyöttömät hakee myös noita vapaana olevia töitä siksi hakijoita on kymmeniä ellei satoja per paikka

    Äänestä

Keskeisten+reformien+jälkeen+aletaan+suunnitella+aktiivimalli+kolmosta.+Malli+tulee+joka+tapauksessa+olemaan+huikea+ja+ennenkuulumaton.+Se+lyö+Tanskan+mallin+100-0.+Malli+on+tasa-arvoinen+ja+yhdenvertainen+eri+puolilla+maata+ammattiin,+sukupuoleen+tai+ikään+katsomatta.+Uudesta+mallista+tulee+hyvin+positiivinen.+Mallissa+kaikki+porsaanreiät+tukitaan,+eikä+mitään+kannustinloukkuja+enää+ole+ja+verokiila+tarkistetaan.+Lausunnot+pyydetään+professorien+yhdistykseltä,+poliittisilta+toimittajilta+ja+EU:sta,+ettei+malli+ole+missään+tapauksessa+komission+vastainen.+Henkilökohtainen+lausunto+pyydetään+muun+muassa+pääoppositiopuolueen+puheenjohtajalta.Aktiivisuusmalli+tulee+kuulumaan+siihen+kategoriaan,+että+on+lottovoitto+syntyä+Suomeen,+Suomi+on+maailman+turvallisin+maa+ja+onnellisin+maa,+Suomessa+on+maailman+puhtaimmat+elintarvikkeet,+Suomessa+on+maailman+paras+koulu.+Uutta+hanketta+lähdetään+viemään+eteenpäin+uusi+iskulause+edellä+"Töihin+heti".+Aluksi+nimetään+selvitysmies,+apulaisprofessori+Janhunen,+jolla+pitkä+kokemus+pitkäaikaistyöttömyydesät,+osa-aikatyöstä+ja+pätkätöistä.+Kun+hän+saa+erilaiset+lausunnot,+tehdään+hankkeesta+tiekartta+siitä,+miten+edetään.+Perusvastuu+annetaan+maakunnille.+Tavoitteen+on+kaiken+kaikkiaan+byrokratian+vähentäminen.+Karenssi+poistetaan+kokonaan+käytöstä,+koska+se+on+ruma+sana+ja+herättää+kielteisiä+mielikuvia.+Erilaiset+päivärahat+tullaan+yhdistämään+eli+ansiosidonnainen+päiväraha,+peruspäiväraha,+kansalaispalkka,+perusturva,+sosiaaliturva+ja+työmarkkinatuki+samansuuruiseksi+"OoOoksi"+eli+osallistumisosingoksi.Myöhemmin+ensimmäinen+epäonnistunut+joudutaan+lakkauttamaan+valtavan+kansalaisadressin+takia+ja+tulevien+lakkojen+varalta+ja+suurten+valitusmäärien+takia.+Myös+kansan+kahtiajakautuminen+on+ollut+koko+ajan+näkyvää+ja+merkittävää,+eikä+kannata+kaivaa+verta+nenästä.+Keskeisintä+uudessa+mallissa+on,+että+jos+henkilö+tai+henkilöt+joutuvat+työttömäksi+taloudellisista+tai+tuotannollisista+syistä,+hän+pääsee+"töihin+heti".+Tämä+tarkoittaa+sitä,+että+henkilö+aloittaa+heti+seuraavana+päivänä+yhden+tunnin+palkkatyöt+päivittäin+uuden+maakuntahallituksen+määräämässä+paikassa.+Tunnin+työt+järjestää+aina+65+päivän+ajaksi+nimenomaan+oma+maakunta,+joten+näitä+tunnin+työpaikkoja+ei+tarvitse+työttömäksi+jääneen+itse+hakea.Työttömän+aktiivisuudeksi+lasketaan+myös+päivän+aikana+tehty+tunnin+mittainen+talkoo-+tai+vapaaehtoistyö.+Jos+leipäjonossa+joutuu+odottamaan+yli+tunnin,+aktiivisuudeksi+lasketaan+kaksi+päivää.+Uusilla+menetelmillä+päästään+keveästi+lähelle+100+%:n+työllisyysastetta,+valitettavasti+vain+tulevat+työeläkkeet+jäävät+pieniksi+tulevaisuudessa.Malli+on+tarkoitus+asettaa+voimaan+ennen+juhannusta,+17.6.2048.+Työllisyyden+lisääntymisen++on+arveltu+olevan+puoli+miljoonaa+henkeä.(Leo+Härmä,+Iisalmi)

Äänestä

Sinisten ja muidenkin puolueiden tuella tämä "kuntouttava työtoiminta" toimii. Saa 9 € päivässä korvausta työttömyysturvan päälle. Tämä työttömyysturva on peruspäiväraha. Temputuksella on vuosia saatu työttömyystilastoja siivottua. Oikeisiin töihin sitä kautta ei pääse. Oikeat työt saadaan sillä tavalla,että ottaa itse yhteyttä työnantajiin. Oma akNyt eletään noususuhdanteen aikaa ja sitä kautta työttömyys on vähentynyt. Aktiivimallista ei tietoa,onko sillä saatu tilastoja kaunistettuja,ehkä on. Se tilastojen kaunistaminen on tapahtunut niin,että ihminen on pukattu ulos työnhakija-järjestelmästä toimeentulotuelle.
Tämä homma on tällä tavalla pyörinyt vuosikausia. Nyt kun olen eläkkeellä en ihmettele,että motivaatiokin työelämään on monella hukassa. Työpaikoikka laaja-alaisesti työpaikkakiusaamista,työntekijästä otetaan kaikki mehut pois. Silloin voi olla parempi vaihtoehto yrittää elää niillä pienillä tuloilla. Satsata perhe-elämään ja omaan hyvinvointiin. Tätä puolta esim. Lindström ja muut ministerit eivät ymmärrä. Ihmiset nähdään vain nappuloina,jotka äänestävät ja joista voidaan kaikki hyöty ottaa irti.

Äänestä

Statistiikkojen vääristely ja poliittinen kikkailu on jo arkipäiväistä tietoa. Itseäni kiinnostaa, mitkä motiivit on sen takana.

Äänestä
  • Viimeisten tietojen mukaan työttömiä on oikeasti 380 000 500 000 (jälkimmäiset ovat työttömyyden kaltaisessa tilassa ilmais- ym "töissä" ) eli työttömiä on yhteensä vaatimattomat 880 000

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


göbbels-meininkiä kirjoitti:

Jo armoitettu propagandan mestari Joseph Göbbels sanoi aikoinaan mitä isompi vale sen helpompi se on ajaa läpi

Työttömyys on ministeriön selvityksen mukaan vähentynyt- Aktivointipalvelut vääristävät lukuja

"Työ- ja elinkeinotoimistoissa oli toukokuun lopussa yhteensä 241 600 työtöntä työnhakijaa. Se on 49 900 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömien työnhakijoiden määrä väheni edellisestä kuusta 13 000:lla. Tiedot ilmenevät tuoreesta työ- ja elinkeinoministeriön Työllisyyskatsauksesta.
Katsauksesta selviää, että aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli toukokuun lopussa 130 600 henkilöä, mikä on 6 300 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Näitä palveluita ovat esimerkiksi palkkatuki, työvoimakoulutus, työkokeilu ja omaehtoinen opiskelu.

Työ- ja elinkeinoministeriön neuvotteleva virkamies Johanna Alatalo kertoo Nykysuomelle, että kyseiset palvelut pääsääntöisesti katkaisevat työttömyyden, eli poistavat henkilön työttömien tilastoista. Näin ollen ”puhtaan” palkkatyön ulkopuolella on tosiasiassa yli 130 000 henkilöä enemmän, kuin mitä ministeriö ilmoitti."

https://www.nykysuomi.com/2018/06/26/tyottomyys-on-ministerion-selvityksen-mukaan-vahentynyt-aktivointipalvelut-vaaristavat-lukuja/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu