Reviirien merkitys ihmiskunnalle ja EU:lle

Reviirien merkitys ihmiskunnan ja EU:n kehitykselle

Saksa on EU:n kiistaton talousveturi ja sotilaskyvyltään kääpiö verrattuna ydinasevaltioihin Ranskaan ja Englantiin. Saksa rypee vieläkin osin historiansa vankina. Saksalaiset eivät ole itselleen avoimesti muiden nähden rehellisiä, he pidättäytyvät omasta todellisuudestaan [1, jossa pinnan alla kiehuu tarve olla sitä mitä he merkittävyydessään ovat – [tässä en puutu sen enempää mystifioituun kansallissosialismiin *]

Saksa kipristelee maahantulohallitsemattomuudessa – joiden kansallistuntoisesti (perinnemedia kutsuu heitä nationalistipopulisteiksi) ajattelevien osalta.
Nykyinen iltaansa asteleva liittokansleri Angela Merkel entisenä itä-saksalaisena kamppailee omatuntonsa kanssa. Saksa haluaa rajat kiinni sellaiselta, mitä he eivät riittävästi hallitse – tätä ovat muun muassa pakolaisaallot, joilla on hyötynsä – halpana työvoimana ja haittansa? [2.

[2 ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005742482.html – HS/ toimittaja Anna-Liina Kauhanen.


Suurin haitta reviiripuolustukselle on hallitsematon vieraan aineksen tulo sisään –
[ … tosin evoluutio hoitaa tämänkin, eikä sillä tiettävästi ole tunteita … ]

Saksa ei ollut käytännössä merkittävä kolonialisti [3. Saksalla oli muutama siirtomaa [4 – Lounais-Afrikka ja esimerkiksi Uusi-Guinea. Muun (tänään EU-)Euroopan jättisiirtomaaisännät olivat Englanti, Espanja, Ranska, Hollanti, Portugali, Belgia ja hännän huippuna Italia.
Saksa saattaa pinnan alta kokea, että nämä kolonialistit ovat velvollisia ja vastuullisia hoitamaan pakolaisaallot **, jotka paljolti tulevat näiden isäntämaiden aiemmista alusmaista – kolonioista.

[** ” … Maailman pakolaisista kuitenkin vain pieni osa on päätynyt Eurooppaan. YK:n pakolaisjärjestön UNHCR:n mukaan pakolaisena on peräti 68,5 miljoonaa ihmistä. Heistä noin 25 miljoonaa on paennut johonkin toiseen maahan. Pakolaisista 85 prosenttia on kehitysmaissa … ” -HS … allekirjoittaneen kommentti: Onko EU:lla velvollisuus ottaa pakolaisia, varsinkin sellaisista (kehitys)maista, jotka olivat monien EU-jäsenmaiden alusmaita kolonialismin aikana. Näitä siirtomaaisäntiä olivat Englanti, Espanja, Ranska, Hollanti, Belgia, Portugali ja jossain määrin myös Italia. Olisiko näillä mainituilla valtioilla erityinen velvollisuus ottaa pakolaisia siinä suhteessa miten hyötyivät alusmaistaan siirtomaakaudella – ehkä osin edelleenkin?


Siirtomaa-aika on tutkimisen arvoinen - myös levinneen terrorismin osalta

Maailma käy kahta ”sotaa” - uskontojen sotaa [5 ja toimeentulon sotaa. Kolmas sota on jäänyt vähemmälle huomiolle ja se on kulttuurien sota, joka on saanut alkunsa jo satojen vuosien takaa, kun eurooppalaisten siirtomaaisäntien kulttuurit työntyivät neitseellisiin Afrikan, Aasian ja Amerikoiden kulttuureihin ja elintapoihin.

Eurooppalaiset kolonialistit kävivät osin ryöstämässä alusmaitaan [6 – kasvattaakseen omaa elintasoaan ja tyydyttääkseen alkanutta kapitalismin ahneutta – suurenevine tulo- ja ostovoimaeroineen.


Saksa on lopulta valtio itselleen, joka hyödyntää tehokkaasti yhteisvaluutta euroa

Omaan itsekkyyteen kuuluu herännyt tarve padota vieraan aineksen tuloa hallitsemattomasti omaan perinnekulttuuriin, vaikka vieraat ovat osa Saksan talouskoneen kasvuihmettä – tuhkasta nousseena (jo toisen kerran), II-Maailmansodan kansallissosialismin tuhon jäljiltä.


Reviirit

Helsingin Sanomat julkisti kirjoituksen Saksan nykytilasta, jossa pakolaisaaltoja halutaan padota suljetuille leireille … ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005742482.html – HS/ toimittaja Anna-Liina Kauhanen.

Ote HS:sta: ” … Saksan hallitusta ravistelleeseen CDU:n ja CSU:n erokriisiin tarvittiin ratkaisuksi silmänkääntötemppujen sarja, jonka yksi lopputulos on se, että Saksa aikoo perustaa Itävallan-vastaisen rajansa tuntumaan suljettuja keskuksia turvapaikanhakijoille … ”

Allekirjoittaneen kommentti ylläolevaan HS-juttuun: Leijonilla on perhekohtaiset reviirit. Uroksen tehtävä on merkitä reviirin ulkorajat ja puolustaa siittämiään pentuja sekä aika-ajoin astua lauman naaraat. Tulee kuitenkin aika ja ulkoa – reviirin ulkopuolelta - tullut uros vahvemmuuttaan voittaa vanhan uroksen, eikä aina naaraat tule puolustamaan seniiliksi tullutta valtiastaan. Vieras uros saattaa tappaa vanhan uroksen pennut, saadakseen lauman naaraat nopeammin kiimaan.
HUOM! Älkööt kukaan nyt tee liian suoraviivaisia rinnastuksia. Evoluutio loi muutamien kymmenien miljoonien vuosien aikana tällaisen systeemin monille lajeille. Meillä ihmisillä on omamme, josta nyt väkevästi riitelemme.


Reviiripuolustus on evoluution tuotekehityksen tulos [7



Jatkuu

1

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shwimmelphenning

      Herättävä ja ilman nurkasta huutelua juttu. Harvinaista herkkua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      273
      3401
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1703
    3. Vältelläänkö me molemmat toisiamme??

      😘
      Ikävä
      68
      1269
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      200
      1130
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1087
    6. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      58
      1051
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      51
      1010
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      823
    Aihe