Suuri pride-bluffaus

mitenkässenytolikaan

Media uutisoi isoilla otsikoilla miten erityisoikeuksia homoille ajavaan pride-kulkueeseen osallistui "100 000 ihmistä"...

Kun katsoo uutiskuvia aiheesta, kaikista kuvista käy normaalijärkiselle ilmi etteivät kuvat tue lainkaan tuota väitettyä väkimäärää.

Nimittäin jos tuo olisi totta, niin 10 metriä leveän kulkueen pituus pitäisi 100 000 ihmisellä olla 10 km (!) pitkä kun ottaa huomioon että yksi marssija tarvitsee vähintään 1 neliömetrin tilan. Kuvia katsellessa voi helposti arvioida että homokulkueeseen- ja tapahtumaan osallistuvien todellinen määrä oli korkeintaan n. 2000-4000 ihmistä.
jos taas jokainen kulkija mahtuisi 0,5 m2 tilaan (mikä ei ole mahdollista) niin silloinkin homokulkueen tulisi olla 5 kilometrin pituinen jotta väitetty 100 000 ihmistä toteutuisi.

Vaikka laskettaisiin että jokainen homokulkueen osallistuja mahtuisi 0,25 m2 tilaan (mikä on vielä vähemmän mahdollista) niin silloinkin homokulkueen olisi täytynyt olla vähintään 2,5 km pitkä että 100 000 ihmistä täyttyisi.

Kuka valehtelee: Seta vai media?

vaiko molemmat?

5

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsot

      Mielenkiintoinen aloitus, kiitos siitä! Itsestänikin tuntui aivan käsittämättömän suurelta tuo luku. Ilmeisesti tosiaan kyseessä on tarkoituksellinen propagandistinen huijaus. Media juoksee mukana. Miksi tätä lukua ei laajemmin epäillä?

      • helsinginvihreä

        "Mielenkiintoinen aloitus, kiitos siitä! Itsestänikin tuntui aivan käsittämättömän suurelta tuo luku. Ilmeisesti tosiaan kyseessä on tarkoituksellinen propagandistinen huijaus. Media juoksee mukana. Miksi tätä lukua ei laajemmin epäillä?"

        Ehkä siksi, että se on tapahtuman järjestystä valvoneen Helsingin Poliisin ilmoitus. Poliisi pystyy droneista saamiensa ilmakuvien perusteella laskemaan osallistujamäärän hyvinkin yksityiskohtaisesti. Kyseessä ei siis ole mikään "arvio".

        Miksi teille kolmelle huutelijalle on niin kova paikka, että osallistujia oli enemmän kuin koskaan?


    • Eienääkiitos

      SOK näkyy olleen P-paraatin sponsorina.
      Eikö touhu pärjää ilman tukea?
      Törkeää taloudellisen hyödyn tavoittelua tällainen SOKn toiminta.

    • rautakangella

      Ruåtsalaistuntuma, ruåtsalaistuntuma sanottiin armeijassa, kun piti ukot saada ihan kiinni toisiinsa.

      Niin, ja mitenkä saunassa erotti toisistaan ruotsalaisen everstin sotamiehestä?

    • eihaittaa

      Jos kaikki suhtautuisi täysin neutraalisti toisten seksuaalisiin suuntautumisiin niin tuolla ei olisi yhtään marssijaa. Sensijaan jos halveksitaan tai lyödään vaikka raamatulla päähän näitä ihmisiä kuten nyt, niin tuo tapahtuma kerää vuosi vuodelta enemmän väkeä.
      Itselleni on ainakin ihan yksi lysti että mitä omista asijoistaan päättävät aikuiset keskenään tekee, ei ole minulta mitään pois.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      79
      7665
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7484
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6059
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4966
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4159
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3890
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3582
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3517
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      98
      2913
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2562
    Aihe