Jumala on rakkaus. Nykyään ei kuitenkaan usein puhuta Jumalan pelosta.
Koin muutama päivä sitten todella voimakkaan läsnäolon. Tuuli alkoi puhaltaa kovaa, iso puu huojui ja tunsin Jumalan läsnäolon voimassa. Niin että painoin pääni alas tuolilla istuessani ja nöyrryin Herran edessä. Pelkäsin Herraa.
Jumalan voima on niin valtava että me heiveröiset ihmiset olemme kovin pieniä siinä edessä.
Kiitos Herra Jumala!
Nämä kohdat tulevat mieleen Sanasta:
Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin. -Hebr. 10
Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää Häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin. -Matt. 10:28
Koin muutama päivä sitten todella voimakkaan läsnäolon. Tuuli alkoi puhaltaa kovaa, iso puu huojui ja tunsin Jumalan läsnäolon voimassa. Niin että painoin pääni alas tuolilla istuessani ja nöyrryin Herran edessä. Pelkäsin Herraa.
Jumalan voima on niin valtava että me heiveröiset ihmiset olemme kovin pieniä siinä edessä.
Kiitos Herra Jumala!
Nämä kohdat tulevat mieleen Sanasta:
Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin. -Hebr. 10
Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää Häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin. -Matt. 10:28
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta; ja joka pelkää, se ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa."
1 Joh. 4:18
Mutta pahantekijöillä on ehkä syytä pelätä, koska pahuus ei saa jatkua ikuisesti.
Joka vaeltaa oikein, se pelkää Herraa, mutta jonka tiet ovat väärät, se hänet katsoo ylen. -Sananlaskut 14:2
Katso, Herran silmä valvoo niitä, jotka häntä pelkäävät ja panevat toivonsa hänen laupeuteensa -Psalmit 33
Siis tuulenpuuska aiheuttaa uskonharhaisessa tunteen jumalan läsnäolosta? Noloa!
Lasten syöpäosasto tai kehitysvammaisten asuntola ovat paikkoja, joissa voi kokea oikeasti jumalan olemassaolottomuuden.
Raamatussa puhutaan usein jumalan äänestä eli ukkosesta. Jos vieressä jysähtää niin kyllä se laukaisee pelkorefleksin vaikka kyse onkin kokolailla sattumavaraisesta luonnonolmiöstä.
Katso ympärillesi: Jumala on raakuus. Rakkautta on luonnostaan. ei
Luulisi sinänsä että uskovaisten kannattaisi kehitellä itselleen vähemmän pelottava mielikuvitusystävä.
18. Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa,
19. sentähden että se, mikä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan; sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
20. Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa -Room. 1
35. Isä rakastaa Poikaa ja on antanut kaikki hänen käteensä.
36. Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä." -Joh. 3
16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
17. Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
18. Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
19. Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
20. Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
21. Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt." -Joh. 3
UT:ssa ja pyhäkoululaulussa Jumalan ja ihmisen suhdetta verrataan viinitarhaan: Ihminen on taimi (biologinen ruumis ja ikuinen sielu), ja elämä on kasvun aikaa - tarhurin armosta, hänen rakkaudella vaalimaansa.
Taimelle tarhuri on - rakkaudessaan - antanut mahdollisuuden käyttää kolmiyhteistä Vapahtajaa ja Pyhää Henkeä oikean kasvu-uran löytämiseksi ja Pahuuden kasvu-uran välttämiseksi. Kun ruumis on kuollut, ovat jäljellä tuotetut siemenet: teot ja ikuinen sielu.
Armon aika päättyy, kun uuden maan ja uuden taivaan alkaessa vanhan tarhan taimien sato (ei-biologisessa ruumiissa) arvioidaan viimeisellä tuomiolla: Osalla on ikuinen elämä uudessa taivaassa, osalla ikuinen 'elämä' taivaan ulkopuolisessa jäte-eliminaattorissa helvetissä (Ikuista oliota - Saatanaa palveloijoineen - ei voi hävittää, mutta se voidaan pitää eliminoituna).
Elämän aikana voi siis saada kaiken armon ja rakkauden. Pääasiassa Jumalan viha on odotettavissa viimeisellä tuomiolla. Toki myös jatkuvasta törttöilystä - johdatuksen torjumisesta - saa palautetta: ovet ei aukene, vatsa ei kestä, jne.
Se viinitarhuri on pappi ja se myy tuotteitaan ylihintaan.
Alat kritisoimaan tarhurin tarkoitusperiä niin tarhuri juovuttaa sinut viinillään.
Pelkäätkö pimeää, hanki hyvä taskulamppu niin ei tarvitse pelätä.
Esimerkiksi ihmispelko ei lähde taskulampulla mutta Jeesus voi vapauttaa ihmispelosta❤