https://svenska.yle.fi/artikel/2018/07/04/helsingfors-hemvard-far-kritik-av-jo-tva-tredjedelar-av-de-svensksprakiga
Ruotsinkieliset eivät hoida omia vanhuksiaan. He kuvittelevat vieläkin, että suomenkieliset opiskelevat ruotsia , jotta voivat vaihtaa vaippoja ruotsiksi. Vastuu on vain RKP:llä ja puolueen äänestäjillä. Vastuuta ei voi siirtää suomenkielisille.
Ruotsinkielisten pitää supistaa opiskelupaikkoja yliopistossa ja korkeakoulussa, jotta piikoja löytyy.
Tietenkin vaihtoehtona on ruotsin opettajien uudelleen kouluttaminen vanhusten hoitoon.
Toki silloin pakkoruotsin opetuksesta pitää luopua.
Helsinki on ulkoistanut ruotsinkielisen kotihoidon yksityiselle. Kustannus on korkeampi, kuin suomenkielisten kotihoidossa. Perustuslaki takaa tasapuolisen palvelun. Helsingin käytäntö on perustuslain vastainen. Hoidettavilta perittävät korkeammat maksut toki kohtelisivat kansalaisia samalla tavalla.
Suomessa ei saa kotihoitoa ruotsiksi.
9
170
Vastaukset
- 32514711
Ruotsissa tuskin saa kotihoitoa suomeksia sen paremmin. Ruotsissa saa kotihoitoa ruotsiksi.
Ole Norbackille tiedoksi Helsingissä asuu 10000 ihmistä, joiden äidinkieli ei ole suomi tai ruotsi.
useimmat heistä opettelevat suomea, mutteivät ruotsia. Ala Ole keksimään mistä niitä ruotsia puhuvia löytyy? Lähetä vanhukset Ahvenanmaalle, tai Tammisaareen äläkä valita. Suomenieliset hoitajat, jotka työskentelette hoitopaikoissa jossa tarvitaan ruotsia, nyt on aika vaihtaa työpaikkaa. Alalla on varaa valita ja jos ei muuta niin Ruotsissa saa parempaa palkkaa.
Suomessa ihmiset jaetaan finlandssvenskar ja muut. Muita kohdellaan aina ylimielisesti, kuten Svenska Yle:n artikkelista käy ilmi. Ole Norback vaatii, että muut ovat piikoja.
Du får vårda dina egna Ole och sluta gråta, vi vill inte lära svenska.- förstårdetinte
Eihän Suomessa saa hoitoa kaikissa paikoissa edes suomeksi, puhumattakaan saameksi, eestiksi, venäjäksi, arabiaksi, somaliksi....
Onneksi yksityiset tulkkifirmat tienaavat hyvin, kun suomalaiset maksavat tulkin lääkäreiden, hammaslääkäreiden ja muiden sosiaalivirastojen vastaanotoille, minne asiakas ei saavukaan.RKP:n kannatus 3,3% ainoastaan Siniset alapuolella. A-M Henrikssonin charmi ei pure miehiin eikä nuoriin. Vihaiset mummot eivät ole dagens melodi.
- RomahtanutYhteiskunta
Suomessa saa hoitoa? Missä?
- MenkääVenäjälle
Vaatikaa vaihteeksi Putinilta hoitoja ruotsiksi saakelin puuterinenät :D
- gdgdgdgdgdgd
Hurreja ei kiinnosta hoitaa omia vanhuksiaan, kun ei tienaa tarpeeksi.
Hurrit tosin tulevat vähitellen katoamaan kokonaan mantereelta. - självbetjäningland
Eikö netistä löydy omahoito-ohjeita ruotsiksi?
Varokaa äänestämästä SDP:tä Antti Rinne saattaa nostaa micropuolueen hallitukseen haittaamaan suomenkielisten elämää. Ruotsinkieliset kuvittelevat vieläkin, että olemme heidän piikojaan ja opettelemme ruotsia. Ruotsinkieliset voivat alkaa hoitamaan vanhuksiaan itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5539163Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656274Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785326Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1042134
- 1141558
- 531096
