vuoden 1939 lopulla, kahdestakin syystä.
1. Saksa, jota porvaristo palvoi ja suorastaan jumaloi maamme vapauttajana ja ikuisena suojelijana olikin totaalisesti pettänyt meidät ja myynyt Puolan länsiosia vastaan N-liitolle. Sitä ei moni pieni pää voinut käsittää.
2. Iski pelko, että nytkö tuli maksun aika isien ja omistakin tekemistä murhatöistä vuodelta -18.
Monet housut menivät pyykkiin kun pelko löi mahan kuralle. Työläisten sitkeä tappelu pelasti Suomen porvariston kostolta.
Mahtoi olla surkea olo porvareilla
43
491
Vastaukset
- rintamamiehetliittoSitähän se Akseli Koskelan esikuva Juho Syrjä turisi. Eivät tuntuneet kovin Saksaa myötäilevän, jos pistivät demari Kalle Lehmuksen herjaamaan Erkki Salomaan tapaisia rintamamiehiä. Saksassa ja Venäjällä sekä Lehmus että Salomaa oltaisi vangittu Mannerheimin teloituksen jälkeen. Stalinin ja Kuusisen pettymykseksi jopa moni kommunusti jäi pois SNS:n toiminnasta. Tyhmäähän se tietenkin oli vieraannuttaa ihmisiä, vaikka enemmistö tappeli lopulta Lahtisen tavoin vanhan raja ja 'meittin oikeuksien' loputtua. Lehmuksen demaritaustan huomioiden oli suorastaan ihme, että päästivät tyypin Saksaan. Hitlerille demari oli demari ja kommari oli kommari ilman ääripäitä. 
- WetterhoffMahtoi olla surkea olo myös stalinisteilla kuin Stalin ja Hitler syleilivät ja suukottelivat toisiaan. Molotov kehoitti vuonna 1940 länsivaltoja lopettamaan Natsi-Saksan vastustamisen. - yrjö.poikaTure Nerman oli silti Ruotsissa Arvo Poikaa suositumpi. 
- Brest-LitowskKahden kumppanuksen johtajat, Hitler ja Stalin, eivät sentään rynnänneet Brestiin voitonparaatiin, vaan häpeällinen ystävien keskinen voitonjuhla delegoitiin sotilasportaalle, joka oli likaisen työn tehnyt – ja jatkoi sitä rintarinnan. 
 ”Puola – tuo Versaillesin rauhansopimuksen synnyttämä paskiainen on poistettu maailmankartalta! Kauan eläköön Neuvostoliiton ja Saksan ystävyys!”
 Näin julisti M-R –sopimuksen toinen korkea allekirjoittaja, Neuvostoliiton ulkoministeri Vjatseslav Mihailovits Molotov.
 Katso kuvia veljellisestä vehkeilystä ja juhlinnasta Neuvostoliiton ja Saksan edustajien kesken Brestissä 22.9.1939:
 http://www.rferl.org/media/photogallery/history-world-war-soviet-union/26538932.html
 
- anni_ketale_faniMahtaa olla Anni-Ketaleella surkea olo, kun pitää tauotta suoltaa typerää paskaa palstalle. Pelkkää aivotonta punikin manifestia. Sen vastenmielinen parkuja, että ansaitsee huonon olonsa. Ja aivan varmasti osansa yhteiskunnassa on huono ihan sen takia, että ei ole älyä eikä asennetta. - juopot-hiljaaOlkaapas te juoppohullut hiljaa jotta ihmiset voivat rauhassa keskustella historiasta ! 
- OutoLuuloOnko Tiltu 'ihminen'? 
 
- LillepoKyllä silloin tosipaikassa monen suojeluskuntajehun pussihousut tutisivat kun Saksa tarjosi Suomen Neuvostoliitolle, eiks nii? -Ja sitten se sota taas hävittiin 6-0 Eiks je? - Itäraja_tallellaEi hävitty ihan 6-0, vaikka alussa tilanne ehkä näyttikin sellaiselta. Paljon huonomminkin olisi voinut nimittäin käydä. Kuten tuolla etelänaapureissa. 
- paha.oli.tilanneItäraja_tallella kirjoitti:Ei hävitty ihan 6-0, vaikka alussa tilanne ehkä näyttikin sellaiselta. Paljon huonomminkin olisi voinut nimittäin käydä. Kuten tuolla etelänaapureissa. Suomen armeija oli maaliskuussa jo hajoamassa, varsinkin Kannaksella. Stalin lopetti sodan vaikkei mitään sotilaallista pakkoa olisi ollut eli eipäs uhota turhaan. Pari vko sotaa vielä niin Saimaan rannoilla ja Kymijoella olisi oltu. 
- paha_on_aivotilanteespaha.oli.tilanne kirjoitti:Suomen armeija oli maaliskuussa jo hajoamassa, varsinkin Kannaksella. Stalin lopetti sodan vaikkei mitään sotilaallista pakkoa olisi ollut eli eipäs uhota turhaan. Pari vko sotaa vielä niin Saimaan rannoilla ja Kymijoella olisi oltu. Jättimäinen ylivoima miehissä ja kalustossa. Silti eivät päässeet läpi, vaan kärsivät vielä jättimäiset tappiot. Luojan kiitos, että osasivat ryssiä siinäkin, tapansa mukaan. Sekös palstan ja about koko Suomen molempia stallareita vielä kirvelee :) 
 
- ime-mopoosRessukka kirjoittaa: 
 ----Kommunistilaki kski vain olemattoman pientä osaa kasaa, sillä työväk kannatti demareita. ----
 Työväen sortoon ei porvari tarvinnuut mitään lakeja, kaikki oli sallittua ja se vaan tapahtui. Olen kuullut ihan tarpeeksi ennen sotia eläneiden työläisten muisteloita, että tiedän miten ahtaalle työväki oli ajettu. Ja ihan ilman lakeja se onnistui kun vuoden -18 massamurhatkin.
 Ei ollut lakia jotka olisivat sallineet muilutukset, työväen talojen tuhoamiset, pahoinpitelyt yms. Vai oliko ?- TarkkisTaasPannuKuumana”---Kommunistilaki kski vain olemattoman pientä osaa kasaa, sillä työväk kannatti demareita. ---- 
 Työväen sortoon ei porvari tarvinnuut mitään lakeja, kaikki oli sallittua ja se vaan tapahtui.”
 Demarit toimivat täysin vapaasti je saivat lähes puolet Eduskunnan paikoista!
 ” Olen kuullut ihan tarpeeksi ennen sotia eläneiden työläisten muisteloita, että tiedän miten ahtaalle työväki oli ajettu. Ja ihan ilman lakeja se onnistui kun vuoden -18 massamurhatkin.”
 Ei suinkaan työväestö vaan kommunistit, joita oli vähän ja vainmuutama desantti tihkui Nuortevan tapaan rajan yli. Esim. 30-lukulla kaikki kokivat taloudellisen nousun.
 ”Ei ollut lakia jotka olisivat sallineet muilutukset, työväen talojen tuhoamiset, pahoinpitelyt yms. Vai oliko ?”
 Rikoksiin syyllistyneet otettiin kiinni ja tuomittiin! Myös ns Mäntsälän kapina lopetettiin sotaväen turvin!
- suotta-yritätTarkkisTaasPannuKuumana kirjoitti:”---Kommunistilaki kski vain olemattoman pientä osaa kasaa, sillä työväk kannatti demareita. ---- 
 Työväen sortoon ei porvari tarvinnuut mitään lakeja, kaikki oli sallittua ja se vaan tapahtui.”
 Demarit toimivat täysin vapaasti je saivat lähes puolet Eduskunnan paikoista!
 ” Olen kuullut ihan tarpeeksi ennen sotia eläneiden työläisten muisteloita, että tiedän miten ahtaalle työväki oli ajettu. Ja ihan ilman lakeja se onnistui kun vuoden -18 massamurhatkin.”
 Ei suinkaan työväestö vaan kommunistit, joita oli vähän ja vainmuutama desantti tihkui Nuortevan tapaan rajan yli. Esim. 30-lukulla kaikki kokivat taloudellisen nousun.
 ”Ei ollut lakia jotka olisivat sallineet muilutukset, työväen talojen tuhoamiset, pahoinpitelyt yms. Vai oliko ?”
 Rikoksiin syyllistyneet otettiin kiinni ja tuomittiin! Myös ns Mäntsälän kapina lopetettiin sotaväen turvin!----Demarit toimivat täysin vapaasti je saivat lähes puolet Eduskunnan paikoista!---- 
 Tannerilaisten oli hyvä olla porvarien sylikoirana, haukkua ja heiluttaa häntää. Sossuilla ei paikkamääristään huolimatta ollut pienintäkään valtaa, ei niin yhtään. Kulissia länteen haluttiin pitää joten se siitä.
- suotta-yritätTarkkisTaasPannuKuumana kirjoitti:”---Kommunistilaki kski vain olemattoman pientä osaa kasaa, sillä työväk kannatti demareita. ---- 
 Työväen sortoon ei porvari tarvinnuut mitään lakeja, kaikki oli sallittua ja se vaan tapahtui.”
 Demarit toimivat täysin vapaasti je saivat lähes puolet Eduskunnan paikoista!
 ” Olen kuullut ihan tarpeeksi ennen sotia eläneiden työläisten muisteloita, että tiedän miten ahtaalle työväki oli ajettu. Ja ihan ilman lakeja se onnistui kun vuoden -18 massamurhatkin.”
 Ei suinkaan työväestö vaan kommunistit, joita oli vähän ja vainmuutama desantti tihkui Nuortevan tapaan rajan yli. Esim. 30-lukulla kaikki kokivat taloudellisen nousun.
 ”Ei ollut lakia jotka olisivat sallineet muilutukset, työväen talojen tuhoamiset, pahoinpitelyt yms. Vai oliko ?”
 Rikoksiin syyllistyneet otettiin kiinni ja tuomittiin! Myös ns Mäntsälän kapina lopetettiin sotaväen turvin!-----Ei suinkaan työväestö vaan kommunistit---- 
 Äläpäs yritä puhua pckaa. Sossuja vainottiin ihan yhtälailla jos meinasi potkia aisan yli. Lopputili tuli jotta paukahti jos sanoi poliittisesti väärän sanan, mollasi suojeluskuntia tai haaveili AY-liikkeestä. Ei siinä silloin kyselty mitä puoluetta äänestit vime vaaleissa. Kyllä sen ajan nähteet ihmiset sen tiesivät, ei tässä sinun valeitasi tarvita.
- TarkkisTaasPannuKuumana"Äläpäs yritä puhua pckaa. Sossuja vainottiin ihan yhtälailla jos meinasi potkia aisan yli. " 
 Ei vainottu. Työpaikoilal tehtiin töitä eikä pidetty puheita.
 "Lopputili tuli jotta paukahti jos sanoi poliittisesti väärän sanan, mollasi suojeluskuntia tai haaveili AY-liikkeestä."
 AY-liikkeet olivat toiminnassa ja jos olet Päätalosi lukenut niin työpaikoille mentiin töihin!
 "Ei siinä silloin kyselty mitä puoluetta äänestit vime vaaleissa. Kyllä sen ajan nähteet ihmiset sen tiesivät, ei tässä sinun valeitasi tarvita."
 Olet sitten löytänyt toisen samanlaisen komureliikin kuin itsekin olet. Valtaosa oli tyytyväinen eloonsa ja sjuuri siksi Stalin koki niin tiukan vastarinnan kun yritti maahan tunkeutua!
 Itse asiassa Talvisodan aiheuttivat osaltaan Moskovaan pesiytyneet suomalaiset kommunistit, jotka vakuuttivat Staliniulle, että etenevä Puna-armeija otetaan Suomessa vastaan kukkapuskien kera!
- woldermarsyrjäMikä sorto. Euroopan suurimmissa maissahan oli demarit Englantia ja Ranskaa lukuunottamatta kielletty. 
- 8dsiukolasuotta-yrität kirjoitti:----Demarit toimivat täysin vapaasti je saivat lähes puolet Eduskunnan paikoista!---- 
 Tannerilaisten oli hyvä olla porvarien sylikoirana, haukkua ja heiluttaa häntää. Sossuilla ei paikkamääristään huolimatta ollut pienintäkään valtaa, ei niin yhtään. Kulissia länteen haluttiin pitää joten se siitä.Tanner kannatti tunkion vaatimuksiin suostumista ja oli muutenkin yhtä neukkumyötäilijä kuin Paasikivi. Hella Wuolijoki-elokuvassa jyrkästi tunkiolaisella suomivihaajalle esiintynyt Tanner on mielikuvituksen tuotetta. Idiootti Zdanovhan kiteytti asian sanomalla, että 'Oikeudenkäynti ilman Tanneria on kuin auto ilman kuljettajaa'. 
- Lykkäät-pötyäsuotta-yrität kirjoitti:----Demarit toimivat täysin vapaasti je saivat lähes puolet Eduskunnan paikoista!---- 
 Tannerilaisten oli hyvä olla porvarien sylikoirana, haukkua ja heiluttaa häntää. Sossuilla ei paikkamääristään huolimatta ollut pienintäkään valtaa, ei niin yhtään. Kulissia länteen haluttiin pitää joten se siitä.Stallari: "Tannerilaisten oli hyvä olla porvarien sylikoirana, haukkua ja heiluttaa häntää. Sossuilla ei paikkamääristään huolimatta ollut pienintäkään valtaa, ei niin yhtään. Kulissia länteen haluttiin pitää joten se siitä." 
 Sdp oli suurin eduskuntaryhmä. Sen sana painoi varsinkin valtion budjettia käsiteltäessä ja samoin yleensä lainsäädännössä.
 Puolue muodosti hallituksen 1927-28 ja oli hallituksessa 1937 alkaen.
 
- nyt-lukemaanPalstan porvarienkin kannattaisi lukea Marjaliisa ja Seppo Hentilän kirja Saksalainen Suomi 1918. Siitä saa tietoa, jota teillä yleisesti ottaen ei ole nimeksikään. - nyt-lukemaanPalstan kommunistien kannattaa lukea HS:n kirjastosta ilmainen nettikirja : Arkadi Babtshenko - Sodan värit. Se on melkoinen lukukokemus. 
- lykkäät-pötyääTeemu Keskisarjan Viipuri-kirja on suosittu. Hurjimmat haluavat vielä tehdä saman maatamme pilaaville virolaisille ja venäläisille. Hella Wuolijoki ja Ilja Janitskin ovat hyviä esimerkkejä siitä miksi maahanmuuttoa Viron ja Venäjän suunnalta on ainakin rajoitettava. 
- kun.ei.ne.tiedä"Siitä saa tietoa, jota teillä yleisesti ottaen ei ole nimeksikään" 
 Juuri noin, porvarispuolen historiatietämys perustuu vain erilaisten 1930-luvulta peräisin olevien iskulauseiden ja fraasien toisteluun.
 
- tämän-kerronSaksa petti silloin ja EU/länsi pettää Saksan johdolla halutessaan taas koska tahansa. Länsi antaa meidän typerien tehdä ties mitä "puolustussopimuksia" mutta tiukan paikan tullen niillä saa pyyhkiä sitä ihteensä. Ottavat rauhan aikana Suomesta ilot irti mutta ydinsodan riskiä Suomen takia ne eivät ota. - SotahullutTiltut”Ottavat rauhan aikana Suomesta ilot irti mutta ydinsodan riskiä Suomen takia ne eivät ota.” 
 MUTTA Venäjän Tiltun uskon mukaan Venäjä taas OTTAA ilolla ja halulla ydinsodan riskin hyökkäämällä länteen? Onko Venäjä immuuni ydinsodan pelolle!?
 Sokea usko tuo ihmeellisiä möläytyksiä!
 
- PunikkienPelkoMahtoi olla surkea olo punikeilla vuoden 1939 lopulla, kahdestakin syystä. 
 1. Neuvostoliitto, jota punikit palvoi ja suorastaan jumaloi maamme vapauttajana ja ikuisena suojelijana olikin totaalisesti pettänyt meidät ja myynyt Puolan itäosia vastaan Saksalle. Sitä ei moni pieni pää voinut käsittää.
 2. Iski pelko, että nytkö tuli maksun aika isien ja omistakin tekemistä murhatöistä vuodelta -18.
 Monet housut menivät pyykkiin kun pelko löi mahan kuralle. Porvareiden sitkeä tappelu pelasti Suomen punikit kostolta.
- ilo-kansalleKun olisi kerrottu, että lahtarijuna Siperiaan lähtee kello sillon ja sillon niin olisi ollut laiturit täynnä riemuitsevia väkijoukkoja. Mutta lahtarit olisivat kuitenkin saaneet pitää henkensä toisin kuin työläiset -18, työväki ei ole verenhimoista. - IloaPunikille"Kun olisi kerrottu, että lahtarijuna Siperiaan lähtee kello sillon ja sillon niin olisi ollut laiturit täynnä riemuitsevia väkijoukkoja" 
 Todellisuudessa vain pelkåät palstan molemmat stallarit! Sinne olisi kadonneet virkamiehet, papit, poliisit, opettajat ja ammattisotilaat! Seuraavaksi olisi jahdattu silmälasipäiset ja ulkomaan kieltä osaavat! Punikin verenhimo oli kyltymätön!
 "Mutta lahtarit olisivat kuitenkin saaneet pitää henkensä toisin kuin työläiset -18, työväki ei ole verenhimoista."
 Siperia koitui useimmille kohtalokkaaksi! Suuri joukko aatteen ihmisiä karkasi rajan yli Itä-Karjalaan ja saivat täydennykseksi tuhansia amerikansuomalaisia! Stalin lahtasi heuitä saman verran kuin mitä menehtyi punaisia sisällissodassa, mutta se ei Tiltua hetkuta! Tutun voi ja saa tappaa sanoui politrukki!
- mitäs-tästäIloaPunikille kirjoitti:"Kun olisi kerrottu, että lahtarijuna Siperiaan lähtee kello sillon ja sillon niin olisi ollut laiturit täynnä riemuitsevia väkijoukkoja" 
 Todellisuudessa vain pelkåät palstan molemmat stallarit! Sinne olisi kadonneet virkamiehet, papit, poliisit, opettajat ja ammattisotilaat! Seuraavaksi olisi jahdattu silmälasipäiset ja ulkomaan kieltä osaavat! Punikin verenhimo oli kyltymätön!
 "Mutta lahtarit olisivat kuitenkin saaneet pitää henkensä toisin kuin työläiset -18, työväki ei ole verenhimoista."
 Siperia koitui useimmille kohtalokkaaksi! Suuri joukko aatteen ihmisiä karkasi rajan yli Itä-Karjalaan ja saivat täydennykseksi tuhansia amerikansuomalaisia! Stalin lahtasi heuitä saman verran kuin mitä menehtyi punaisia sisällissodassa, mutta se ei Tiltua hetkuta! Tutun voi ja saa tappaa sanoui politrukki!#Seuraavaksi olisi jahdattu silmälasipäiset ja ulkomaan kieltä osaavat! # 
 Nyt puhut syvien harhojen vallassa, HUOM. Pol Potista ja hänen joukoistaan. Porvarien palvoma USA suojeli Pol Potia tämän kuolemaan asti joutumasta vastuuseen rikoksistaan. Mitäs siihen sanot, osaatko muuta kuin huutaa 10 kertaa stallari, stallari.... Ei tarvita murhaajan kaveriksi Stalinia, hyvin kelpaa se rooli USA:llekin.
- HoidaSinäUSATuskinpa puhun harhoista! Stalin vainosi erityisesti intellegentsijaa ja lääkärivaino jäi kesken kun kusilammikko yllätti 1953! Ei porvarit ole koskaan suojelleet Pol Potia ja länsihän teki heidän rikoksistaan jopa elokuvan nimeltä ”Kuoleman kentät”. 
 Wajda teki puolestaan puolassa elokuvan ”Katyn”. Voit arvata mistä se puolestaan kertoo:-D
- lahtari-tappaa-ainaHoidaSinäUSA kirjoitti:Tuskinpa puhun harhoista! Stalin vainosi erityisesti intellegentsijaa ja lääkärivaino jäi kesken kun kusilammikko yllätti 1953! Ei porvarit ole koskaan suojelleet Pol Potia ja länsihän teki heidän rikoksistaan jopa elokuvan nimeltä ”Kuoleman kentät”. 
 Wajda teki puolestaan puolassa elokuvan ”Katyn”. Voit arvata mistä se puolestaan kertoo:-D"Ei porvarit ole koskaan suojelleet Pol Potia ja länsihän teki heidän rikoksistaan jopa elokuvan nimeltä ”Kuoleman kentät" 
 Nimenomaan Kiina ja länsi PolPotia suojelivat ja estivät hänen joutumisensa Haagiin, kiitoksena siitä kun oli ollut N-liiton tukemaa Vietnamia vastaan. Kyllä se olisi löydetty ja tuotu oikeuden eteen ilman mahtavia suojelijoita. Yksityiset voivat toki tehdä elokuvia ihan mistä vaan, eivät lännen hallitukset elokuvia tee.
 ......Wajda teki puolestaan puolassa elokuvan ”Katyn”. Voit arvata mistä se puolestaan kertoo.....
 Puolassa on tehty sodan jälkeen paljon sota-ajasta kertovia elokuvia ja Katyn on vain yksi niistä. Katynissa kuoli 25 000, Saksa tappoi 6 miljoonaa joista 3 miljoonaa oli etnisiä puolalaisia ja toiset 3 miljoonaa juutalaisia. Revi näistä luvuista ja laske suhdelukuja.
 Suomessakin tapettiin -18 n. 27 000 ihmistä eli siitäkin saisi enemmän kuin yhden Katynin.
- UnohtuikoTaaslahtari-tappaa-aina kirjoitti:"Ei porvarit ole koskaan suojelleet Pol Potia ja länsihän teki heidän rikoksistaan jopa elokuvan nimeltä ”Kuoleman kentät" 
 Nimenomaan Kiina ja länsi PolPotia suojelivat ja estivät hänen joutumisensa Haagiin, kiitoksena siitä kun oli ollut N-liiton tukemaa Vietnamia vastaan. Kyllä se olisi löydetty ja tuotu oikeuden eteen ilman mahtavia suojelijoita. Yksityiset voivat toki tehdä elokuvia ihan mistä vaan, eivät lännen hallitukset elokuvia tee.
 ......Wajda teki puolestaan puolassa elokuvan ”Katyn”. Voit arvata mistä se puolestaan kertoo.....
 Puolassa on tehty sodan jälkeen paljon sota-ajasta kertovia elokuvia ja Katyn on vain yksi niistä. Katynissa kuoli 25 000, Saksa tappoi 6 miljoonaa joista 3 miljoonaa oli etnisiä puolalaisia ja toiset 3 miljoonaa juutalaisia. Revi näistä luvuista ja laske suhdelukuja.
 Suomessakin tapettiin -18 n. 27 000 ihmistä eli siitäkin saisi enemmän kuin yhden Katynin.Taapoi kuka tappoi, mutta vain Katynista syyllinen niskalaukauksiin ei tunnustanut tekojaan 50:een vuoteen vaan väitti niitä muiden tekemäksi! 
 Puolassa kansa tiesi koko ajan tempun tekijän eikä se lisännyt juurikaan 'venäläisten tovereitten' suosiota!
 
- lahtari-ei-nauranut"Monet housut menivät pyykkiin kun pelko löi mahan kuralle" 
 Ei se mitään, piiat ja köyhät mökkien muijat niitä sitten pesi, tosin salassa naureskellen ja irvistellen lahtari-isäntiensä hädälle.- MiesJaHaave”Ei se mitään, piiat ja köyhät mökkien muijat niitä sitten pesi, tosin salassa naureskellen ja irvistellen lahtari-isäntiensä hädälle.” 
 Mutta kosto seurasi! Isäntämiehenä Tarkkispoika käytti heidät kaikki jonossa punkassaan ja haaveilee siitä yhä vielä:-D
 
- MarskinkiltimpihauvaMannerheim ilmeisesti sai tietää totuuden puolalaislta jo pari kuukautta aiemmin. 
 Saksa pyrki torjumaan Suomessa heränneet huolestuneet huhut toimittamalla 27. elokuuta Suomen Tietotoimiston kautta lehdistölle tiedotteen, jossa vakuutettiin, että Molotov–Ribbentrop-sopimusta ei ollut tehty Suomen eikä Baltian maiden kustannuksella.
- NäinSeMeniOikeestiMahtoi olla surkea olo komukoilla vuoden 1939 lopulla, kahdestakin syystä. 
 1. Neuvostoliitto, jota komukat palvoi ja suorastaan jumaloi maamme tulevana vapauttajana ja ikuisena suojelijana olikin totaalisesti pettänyt meidät ja myynyt Puolan itäosia vastaan Saksalle . Sitä ei moni pieni pää voinut käsittää.
 2. Iski pelko, että nytkö tuli maksun aika isien ja omistakin tekemistä murhatöistä vuodelta -18.
 Monet housut menivät pyykkiin kun pelko löi mahan kuralle. Koko kansan sitkeä tappelu pelasti Suomen komukoiden kostolta.- Jdskl6Siis mitä ihmettä? Surkea olo oli kyllä äärioikeistolla kun Saksa olikin myynyt Suomen NL:n etupiiriin M-R -sopimuksen salaisella lisäpöytäkirjalla. Nyt peruskoulun historiankirja äkkiä esille! 
- MemelinpojatHitler kävi kauppaa, Puolan länsiosat pommeri, eräänä vaihtorahana suomi. 
 https://fi.wikipedia.org/wiki/Saksan_uhkavaatimus_Liettualle_1939
- TiltunTyhmyysYllättääJdskl6 kirjoitti:Siis mitä ihmettä? Surkea olo oli kyllä äärioikeistolla kun Saksa olikin myynyt Suomen NL:n etupiiriin M-R -sopimuksen salaisella lisäpöytäkirjalla. Nyt peruskoulun historiankirja äkkiä esille! ”Surkea olo oli kyllä äärioikeistolla kun Saksa olikin myynyt Suomen NL:n etupiiriin M-R -sopimuksen salaisella lisäpöytäkirjalla” 
 MUTTA kuten itsekin sanot oli kyseessä SALAINENSOPIMUS eikä Suomi ja suomalaiset asiaa tienneet eikä siksi olut surkea olo!
 ”Nyt peruskoulun historiankirja äkkiä esille!”
 Sopii nimenomaan itsellesi! Neuvostoliitto kielsi salaisen lisäpöytäkirjan olemassaolon aina vuoteen 1990!
 
- O.W.KusinenValkobandiitit aloittivat fasistisen aggression tulittamalla tykkitulella rauhaarakastavaa Mainilan neuvostokylää. - TiltuValehteleeAINA”Valkobandiitit aloittivat fasistisen aggression tulittamalla tykkitulella rauhaarakastavaa Mainilan neuvostokylää.” 
 Tosin Mainila oli tuolloin Suomen puolella rajaa ja kyseessä oli Stalinin masinoima tekosyy Talvisodan aloittamiseen!
- rajan-takana-oliTiltuValehteleeAINA kirjoitti:”Valkobandiitit aloittivat fasistisen aggression tulittamalla tykkitulella rauhaarakastavaa Mainilan neuvostokylää.” 
 Tosin Mainila oli tuolloin Suomen puolella rajaa ja kyseessä oli Stalinin masinoima tekosyy Talvisodan aloittamiseen!#Tosin Mainila oli tuolloin Suomen puolella rajaa# 
 Heh, pelleiletkö. Kylä oli tukevasti neukun puolella, inkeriläiskylä.
- NäinSeVaanMeniTiltuValehteleeAINA kirjoitti:”Valkobandiitit aloittivat fasistisen aggression tulittamalla tykkitulella rauhaarakastavaa Mainilan neuvostokylää.” 
 Tosin Mainila oli tuolloin Suomen puolella rajaa ja kyseessä oli Stalinin masinoima tekosyy Talvisodan aloittamiseen!Sovitaan niin! Mutta kyse oli neukkuprovokaatiosta ja se on myönnetty myös naapurin puolella! 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset605130
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut283749
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti713500
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012858
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral942752
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302690
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131921
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161716
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021508
- 1551380