Tuollaista saamattomuutta ja vatulointia ei puolueen kannatus enää kauan kestä. Nyt jos ramahdetaan, niin se on sitten keskustan lopullinen meno pienpuolueiden joukkoon. Viime vaaleissa saatiin pelastavan Messiaan odotuksella kannatusta muista puolueista ja jopa kaupunkilaisilta. Se ei enää ole todennäköistä tämän vaalikauden tulosten perusteella ensi vaaleissa..
Keskustan päästävä Sipilästä eroon
puoluejermu
9116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Peto! lauta !
Kun patistavat vielä töihin...sehän se harmittaa, eokös vain.
Työttömyysaste laskee selvästi, tänä vuonna 7,7 prosenttiin ja ensi vuonna jo noin 7 prosenttiin.
Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan viimeisen puolen vuoden aikana työllisyyden kasvu on ollut poikkeuksellisen vahvaa.
Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan työllisyyden voimakas kasvu tasaantuu vähitellen, mutta myös vuositasolla 2018 työllisyyden ennustetaan kasvavan varsin hyvin, noin 43 000 hengellä.
Vuonna 2019 työllisyyden kasvu on noin 30 000 henkeä, ministeriö arvioi lyhyen aikavälin työmarkkinaennusteessaan.
- Työllisyys kasvaa nyt kaikilla päätoimialoilla. Palveluiden työllisyyden kasvu muodostaa noin puolet työllisyyden kasvusta. Rakennusalalla työllisyyden kasvu jatkuu ja teollisuudessa työllisyys kasvaa ensimmäistä kertaa vuosiin. Työllisyysaste nousee 72 prosenttiin ensi vuonna, työttömyysaste laskee reippaasti, ministeriö ennustaa.
TEM:n mukaan työllisyysaste kohoaa ensi vuonna jo 72,1 prosenttiin. Näin ollen hallituksen työllisyystavoitteet näyttävät toteutuvan
Sinä se jaksat tuputtaa päivästä toiseen noita Sipilän näennäispoliittisen politiikan "suuria saavutuksia". Täyttä tuubaa.
Eikö talkoo tuntien teettäminen jo ennestään pitkiä ja kiireisiä työpäiviä tekevillä työläisillä saannutkaan kepuleiden kannatusta nousuun. Teidän kortit on nyt pelattu, jakossa ette enää koskaan tule työtätekevän kansan osan ääniä saamaan. Pelkkien yrittäjien ja herrojen äänet ei valtaan päässyn riitä PISTE.
Sinähän et ollut kskaan työssä.
Että miten edes tiedät työstä mitään.
Kepuloiset oppositioon?Sipilä tyri nousikaudenkin..
Aivan varmasti ovat ensi vuonna oppositiossa. Kukaan ei huoli näitä tyriviä luopioita hallitukseen.
Sipilä voisi hypätä vaikka sillalta. Ei voisi vähempää kiinnostaa.
Parasta, mitä tavallinen kansa voisi toivoa. Kyllä montaa kouluja käymätöntä puolueaktivistia ketuttaa, kun maakuntauudistus jää toteutumatta sekä turhat ja helpot kissanpäivävirat saamatta
Lestakyrpä on pilannut Keskusta-puolueen täydellisesti. Seuraavissa eduskuntavaaleissa on puolue vajonnut kannatuksessa lilliputti luokkaan.