Ruutuun peruuttaminen, miten?

lost

Olen ajanut jo reilut 30 tuntia eikä minulla ole mitään hajua miten parkkipaikan ruutuun peruutetaan. Voisiko joku selittää minulle yksinkertaisesti miten tämä nyt tapahtuu? Jos haluan peruuttaa kahden auton väliin, milloin ja miltä etäisyydeltä alan käntämään rattia?

5

3457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En.-pyytele.-kyytejä

      Kysymyksestäsi tuli mieleen autokouluajat. Muistaakseni reputin "taskuperuutus" nimisen osuuden autokoulussa. Ei olisi ollut muusta kiinni ajokortin saaminen. Kävin vielä kerran yrittämässä, mutta en muista enää mistä silloin oli kiinni kortin saaminen. Kaksi yritystä autokoulua riitti mulle. Mielenkiinto ajokorttia kohtaan hiipui, en kokenut sitä tärkeäksi.
      Rahaa meni, se harmitti. Ajokorttia en ole kaivannut.

    • itse-oppija

      Ajat ensin sen edellä olevan auton viereen niin että teijän takamukset on samassa kohtaa sit käännät ratin kokonaan oikeelle lähet peruuttaa ja sopivassa kohtaa käännät ratin suoraks tai ehkä vähän vasemmalle ja peruutat vielä vähän kunnes auto on parkissa. Siitä on tosiaan paljon videoita netissä oon ite sieltä oppinu en oo kertaakaan kokeillu ku oli tänään eka ajotunti :)

      • Pakkipäälle

        Tuo on taskuparkkeeraukseen hieman vajavainen ohje. Ruutuun peruutuksen lähtökohta riippuu jonkin verran siitä, kuinka suuri kääntösäde autossasi on.

        Lähtökohtainen periaate 90 asteen kulmaperuutuksessa on, että otat etäisyyttä autoon, jonka vierelle aiot peruuttaa, vähintää puolitoista, pari metriä. Ajat niin pitkälle, että oman autosi takanurkka on sen auton jälkimmäisen kulman tienoilla, jonka viereen haluat peruuttaa.

        Sitten vain käännät kaikki sinne suuntaan, mihin olet peruuttamassa ja havainnoi huolella. Kun olet viereisen auton kanssa saman suuntaisesti, oikaisu ja peruutus perille.

        Olikohan tästä nyt ymmärrettävissä oleelliset asiat?


      • näinkin
        Pakkipäälle kirjoitti:

        Tuo on taskuparkkeeraukseen hieman vajavainen ohje. Ruutuun peruutuksen lähtökohta riippuu jonkin verran siitä, kuinka suuri kääntösäde autossasi on.

        Lähtökohtainen periaate 90 asteen kulmaperuutuksessa on, että otat etäisyyttä autoon, jonka vierelle aiot peruuttaa, vähintää puolitoista, pari metriä. Ajat niin pitkälle, että oman autosi takanurkka on sen auton jälkimmäisen kulman tienoilla, jonka viereen haluat peruuttaa.

        Sitten vain käännät kaikki sinne suuntaan, mihin olet peruuttamassa ja havainnoi huolella. Kun olet viereisen auton kanssa saman suuntaisesti, oikaisu ja peruutus perille.

        Olikohan tästä nyt ymmärrettävissä oleelliset asiat?

        Varmaan juuri noin.
        Itsellä ko. peruutus toimiin niin, että seuraan mittarista missä kohtaa on väli johon auto mahtuu, kun mittaristo ilmoittaa sellaisen löytyneen, painan jarrua, painan nappia, kytken peruutusvaihteen, irroitan kädet ratista vapautan jarrun ja seuraan peileistä kun auto peruuttaa parkkiin. Mielestäni kohtuullisen simppeliä.


    • Greisii

      Eikö hintaan kuulu opetusta lainkaan? Vain pallien hiblausta eteenpäin ajeluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      245
      14311
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      57
      6703
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      78
      5520
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      301
      3995
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      143
      3732
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3702
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      91
      2237
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1587
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1420
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      344
      1375
    Aihe