Julma ja rakas, on maapallo. Mars, Venus, kenties Jupiter ja tikarinne pikareidenne kera, ja toki Lieksa!
Siitä on jonkun verran aikaa kun olen aloittanut mitään. Nyt tuli hetken tarve, ikään kuin jonkun muusan inspiroiva lähipakote antautua sanailuun kerallanne, kanssanne.
Vapaudellani käännän näin:
Katson sinua, lieksalainen, nukkuvaa, joka on kuin
kielen, rakkauden soinnun tavoin läsnä. Varovasti itkien.
Lattiaani katson, lakaisua tarvitsevaa,
silti vain kitarani soi, ja itkee.
En tiedä miksi ei kerrottu, miten rakastaen välittää.
En tiedä miksi sinua poistetaan.
Ovatko luojan sielutkin valvoen myytävänä?
Maapalloa katson, ja huomaan että se liikkuu,
kuin kierto tunteen ympärillä.
Vaikka kitarani soinnut, itkevät.
Erhe ei ole itku, erhe on totisuus.
Kitarana kitarani soi silti.
Minä en itke. Hymyilen kuin Liisa.
Tarkat Teistä jo aavistavat, mitä on mielessäni soiva edellinen vapaan käännökseni musiikkiteoksen lähdepohja. Sen ilmaisu oli kuitenkin väärin, ja sääntöjen vastaista! Siksi, ei nyt edes kevennyksen kevennystä. Päätelkää onneni rikkaus ja sen rakas, olematon olemus;)
Katuvankan ihmeellistä näkemystä
5
262
Vastaukset
- ei.soi.soinnu
Ei ihme, että Liisa itki.
- jos.myöhästyt
Uuninpankko kirjoitti:
Liisa ei itke vaan hymyilee
Et sitten mennyt vielä organisoimaan mielenosoitusta?
- unikuvani
jos.myöhästyt kirjoitti:
Et sitten mennyt vielä organisoimaan mielenosoitusta?
Mielenosoitukset eivät ole minun juttujani, täydellinen muu taito on vahvuusalueellani kutakuinkin siedettävää. Voitte edelleenkin, olla levossanne letkeässä.
Aloittajalla on minun käsittääkseni sielun asiat hyvin kunnossa.
Minä toivon kaikkea hyvää sinulle, vakavan tavoin. jos.myöhästyt kirjoitti:
Et sitten mennyt vielä organisoimaan mielenosoitusta?
Tarkoitatko mielenosoitusta Trumpin ja Putinin kunniaksi? Ihan hyvinhän tuo näyttää järjestyvän. Olisikin ollut pettymys jos ei jotain mielenosoitusta olisi aikaan saatu kun nämä kaksi miestä tulevat Suomeen. Mutta nyt mennään ihan sivuraiteilla, koska tämän ketjun aiheena ovat Katuvankan runolliset näkemykset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658