Kokoomuksen puoluejohto tekee nuorista underdogeja

Suomenkielinen ei pärjää missään tapauksessa ruotsin osaamisessa ruotsinkielisessä koulussa opiskelleelle. Kokoomuslaisia ei niihin kouluihin hyväksytä. Kokoomusnuoret eivät myöskään pääse Hankenille tai Åbo Akademiin.
Entinen reitti lähteä Ruotsiin opiskelemaan on myös tukittu.
Kokoomukselainen häviää aina työnhaussa, jos viran hoidon vaatimuksena on erinomainen ruotsinkielen taito.

Kokoomukselainen vanhus joutuu Helsingissä tyytymään kaupungin järjestämään kodinhoitoon. RKP:n äänestäjälle on verovaroin hoidettu yksityinen hoito, jossa ei ole vastaavaa kiirettaä hoitajilla. Uudistuksen takana on kokoomukselainen pormestari Jan Vapaavuori.

Nuoren opiskelijan kannattakin hylätä Kokoomus, koska puolue ei pysty edes suurimpana puolueena hoitamaan omiensa etuja. Mikäli haluat päästä EU:n töihin kannattaa lähteä Viroon yliopistoon. Siellä ei tarvitse käydä turhaa ruotsin kurssia, vaan voit opiskella englanniksi ja ohessa suorittaa saksan kurssi.
Eläminen Virossa on opiskelijalle halvempaa. Mikäli palaat Suomeen on englantisi täkälaisia parempaa ja hallussa vielä esim saksa tai venäjä.

Toki tilanne ei parane, jos valitset demarit.

14

284

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isänmaanveli

      RKP:n fickassa syvimmällä olleista Kataisesta ja Stubbista päästiin eroon.
      Valitettavasti vielä johtoon valittii Sanni Grahn-Laasonen, joka ei edes saanut kielikokeilua aikaiseksi. Opetusministeri on myös vastuussa, että kouluissa ei opita kunnolla edes ruotsia. Yo-kirjoitusten osanottaja määrä on kovin alhinen.
      Orpolla ei riitä rahkeet pitää suomenkielisten eduista kiinni.

    • Stubb ja kaverinsa Calle Haglund järjestivät Suomen liriin pakolaisten kanssa. Molemmat häipyivät pois politiikasta, koska julkisuuteen nostettaessa olisi ikävä juttu.
      Ruotsi tietenkin painosti jakamaan vastuuta, kun kansankodissa on vallassa tyhmät demarit.
      Nyt ryhdytään jo muuttamaan käytäntöjä, mutta liian myöhään, kun on jo housuissa.
      Ruotsilta pitäisi vaatia korvauksia matujen ylläpidosta aiheutuvista kustannuksista.
      Pakkoruotsista luopuminen säästäisi merkittävästi.

    • Kokoomuksella olisi nyt erinomainen tilaisuus tehdä pesäero RKP:n kanssa, jonka puoluejohto on väsähtäneiden mummojen miehittämä. Kannatusluku on huono, joten nuoret menestyvät ruotsinkieliset voivat äänestää vain Kokoomusta. Heille ei pakkoruotsi ole tärkeä asia, koska ymmärtävät businessta tehtävän englanniksi.

    • Håkanin lapset käyvät ruotsinkielistä koulua ja pärjäävät ruotsissa paremmin. Kannattaisikin satsata englantiin, jota Håkanin lapset eivät osaa sen paremmin. Mikäli ottaa vielä jonkun muun kielen, kuin ruotsi niin on Håkanin lapsia paremmassa asemassa.

      Suomessa kaikki opiskelee ruotsia, joten siinäkin mielessä ruotsi on turha kieli.
      Ihme, että kokoomusnuoret saatiin Kataisen ja nyt Grahn-laasosen avulla hiljaisiksi.
      Olette ihan demareita.

    • Kokoomusnuoren kannattaa vaihtaa Persuihin. Persut eivät saa vaalitukea ruotsinkielisiltä säätiöiltä eivätkä myös toimi heidän hyväkseen.

    • Hallaahon.äänestäjä44

      Kokoomus on rämettynyt puolue Kalkku Mutainen on esimerkki täydellisestä epäonnistujasta, ei osaa ei uskalla mitään, halusi kokiksi ja opiskeli sitä varten Siilinjärvellä nurkkasuomessa ranskaa, pääsi rämettyneen kokoomuksen johtajaksi ja edelleen pitää kuulokkeita korvillaan kun Juncker puhuu (ranskaa) ei siis oppinut sitä ja lyhyt laskento kutonen lukiossa ja tällainen idiootti johti hallitusta nyt komissiossa, suomen kieltä pilkatiin yleisesti kun ei sitä osannut blogeissaan Iltalehdessä

      Tulee vielä kova aika kun maassa on matua mahan täydeltä ja talous lähtee alas

      Finnairin tuloskasvu on vaarassa hyytyä tuoreen liikennedatan, polttoaineenhintaennusteiden nousun ja valuuttakurssiliikkeiden takia

    • Katainen sai hiljennettyä kokoomusnuoret, jotka vaativat pakkoruotsista luopumista. Jyrki boy tais saada säätiörahaa?

    • Sasi kehu, että Grahn-Laasonen vesitti kielikokeilun. Persut ovat iloisia, kun heillä on yhteistyöpuolue Ruotsissa. Kokoomslainen ei pakkoruotsin avulla pääse edes Hankeniin.

      • Lukiolaislikka

        Nuoren rovaniemeläisen futisfanin unelma opiskella espanjaa romutettiin samalla. Suomi menettää pakkoruotsin avulla tulevat urheilun maailmantähdet.
        Kaikille nuorille urheilijoille on ulkomailla aluksi vaikeaa puuttuvan kielitaidon takia. Pitäisi urheilulukioista poistaa pakkoruotsi, jotta voisivat senkin ajan treenata. Islanti on noussut futiksessa ja koriksessa, koska siellä ei ole pakkoruotsia. Islanti on pieni kansa. Haluaako Kokoomus menestystä?


    • Kokoomusta äänestävien elämää haittaa ruotsinkieli eniten. Ruotsinkieliset vievät heidän työpaikat. Mikäli vaihdettaisiin ruotsi englantiin niin kokoomuslaiset voittaisivat.

    • Oiu6777

      Persut täälläkin!

    • Finlandssvenskar vinner så länge det finns tvångsvenska, och därför kämpar man för det.

    • Suomalaiset, jotka ovat muuttaneet Ruotsiin eivät puhu ruotsia. Ruotsinkieliset pysyvät Suomessa, kuin se kuuluisa aine Junttilan tuvan seinäsä. He vaativat, että suomenkieliset ovat heille piikoina, mutta joutuvat kuitenkin elämään elämänsä suomeksi.
      Olisi hyvä, jos ihminen muuttaisi asumaan sinne missä saa puhua omaa kieltään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe