Shoko Asahara ja kuusi muuta kulttinsa (tuli kuuluisaksi sariinihyökkäyksestä metroon) jäsentä teloitettiin joku päivä sitten.
Näinpä uskovaisuus väheni maapallolla jonkun nanosekunnin ajan ja uusia marttyyreitä saatiin.
Japani teloitti uskovaisia
24
369
Vastaukset
Parempi olisi yhteiskunnan toimia ajoissa ja ottaa vaikka pakkokeinoilla uskonharhoissaan rypevät todellisuuskoulutukseen.
- pavlovinkoirausko
Vammaisuutta ei koulutuksella paikata.
pavlovinkoirausko kirjoitti:
Vammaisuutta ei koulutuksella paikata.
Jos uskonharhainen pehmustetussa pyöreässä huoneessa rukoilee jumalaltaan viikon verran ravintoa ja juomista, tulee todellisuus väistämättä vastaan, kun ei tuo jumala pysty toimittamaa.
- valitsikuoleman
he-ma kirjoitti:
Jos uskonharhainen pehmustetussa pyöreässä huoneessa rukoilee jumalaltaan viikon verran ravintoa ja juomista, tulee todellisuus väistämättä vastaan, kun ei tuo jumala pysty toimittamaa.
Kerro se jeesukselle.
valitsikuoleman kirjoitti:
Kerro se jeesukselle.
Siis sille olemattomalle, joka ei pysty auttamaan pyöreään pehmustettuun huoneeseen teljettyä uskonharhaista seuraajaansa edes luomalla sinne nurkan ulostamista varten?
Miksi olemattomalle kukaan mitään kertoisi?
Kristityt mestautti keskiajalla viattomia ihmisiä, mutta siitähän ei nämä kristinuskoiset halua muistella tai niistä ei kristinuskoiset edes tiedä mitään, joka on täysin kummallista kunnei kristinuskoisia kiinnosta oman" hirmu-uskontonsa" historia...sitten ollaan noiden muslimien kimpussa ja sanotaan että islami se vasta pahin uskonto onkin! :D Omahyväisyydestä ja itsekeskeisyydestä tunnistaa nämä pahimmat kristinuskoiset hölmöt. Juu, ja krisseleiden mukaan jokainen ateisti on muslimien puolella!? :D Marttyyrin viittaan pukeutuvia heti nämä kristityt!
- qåaäzm
Nämä eivät olleet mitään oikeita Jeesuksen seuraajia, jotka näin tekivät. Pelkkiä kirkonjäseniä vain. Kehottiko Jeesus moiseen? Ei.
Kirkonjäsenyys ei tee kenestäkään oikeaa uskovaa joka pyrkii tekemään toiselle vain hyvää. Sinäkin ateisti olet todennäköisesti kastettu kirkonjäseneksi. Mutta tekikö se sinusta uskovan? qåaäzm kirjoitti:
Nämä eivät olleet mitään oikeita Jeesuksen seuraajia, jotka näin tekivät. Pelkkiä kirkonjäseniä vain. Kehottiko Jeesus moiseen? Ei.
Kirkonjäsenyys ei tee kenestäkään oikeaa uskovaa joka pyrkii tekemään toiselle vain hyvää. Sinäkin ateisti olet todennäköisesti kastettu kirkonjäseneksi. Mutta tekikö se sinusta uskovan?Luultavammin jeesuksenne kehotti kun ne kerran mestasivat niitä viattomia ihmisiä jotka eivät alkaneet uskomaan jumalaanne tai jeesukseenne. Nämä viattomien ihmisten mestaamiset tapahtuivat kristillisessä Euroopassa 1600-luvulla ja aikaisemminkin jo ristiretkien aikana mm. Suomessa kristinuskon nimeen. Nämä "ei ne ollut oikeita kristittyjä" on aina näitä teidän "jeesuksen panokoneena haluavien uskovaisten miesten" uskonne liittyviä puolustuksia, jotka ette ole koskaan muka hyväksyneet VT:tä raamatussa, mutta silti noudatatte sitäkin kun kyse on esimerkiksi homoista.
Luultavammin te ette taida kovinkaan "oikeita kristittyjä" olla kuin omasta mielestänne, kun ette tapa ihmisiä tietyillä ehdoilla kuten VT:ssä kehotetaan tappamaan esimerkiksi "se joka tekee työtä pyhäisin, surmattakoon". Tekopyhyyttä se on että muka noudatetaan UT:ta, mutta sitten mennäänkin VT:n taakse, kun kyse on esimerkiksi silloin homoista, jotka pitäisi kivittää, mutta ei niistä jotka tekevät työtä pyhäisin koskaan surmata vaikka niin raamatussa kehoitetaan tekemään!
Kun raamatun sanaan uskoo niin sitä pitää uskoa kokonaisuutena eikä vain jokainen mielensä mukaan. Vääräuskoinen ja tekopyhä ihminen on sellainen joka ei noudata myöskin VT:tä! Siksi teitä kristittyjä pidetäänkin hyvin ristiriitaisina ihmisinä!qåaäzm kirjoitti:
Nämä eivät olleet mitään oikeita Jeesuksen seuraajia, jotka näin tekivät. Pelkkiä kirkonjäseniä vain. Kehottiko Jeesus moiseen? Ei.
Kirkonjäsenyys ei tee kenestäkään oikeaa uskovaa joka pyrkii tekemään toiselle vain hyvää. Sinäkin ateisti olet todennäköisesti kastettu kirkonjäseneksi. Mutta tekikö se sinusta uskovan?Se oletuksenne, että jokainen suomalainen olisi kastettu kirkon jäseneksi on hyvin pöyristyttävän kuulloista luettavaa. Olen ateisti ollut syntymästäni lähtien. Minut on kastettu, konfirmoitu ja koulussakin käynyt uskonnon tunneilla. Olet oikeassa, ettei se kirkon jäsenyys tehnyt minusta uskovaa, mutta se vahvasti "kirkon jäseneksi kiinnittäminen" onkin ylipäätänsä väärin niitä vastasyntyneitä kohtaan. Esimerkiksi monissa uskonnoissa ei kasteta tai liitetä vauvana kirkon jäseneksi..näin toimii esimerkiksi baptistit jotka kastavat jäseneksi vasta 15-18-vuotiaana. En ymmärrä mikä kiire ev.lut. kirkolla on aina ollut sen puolesta.
Jokatapauksessa se ei ole mikään oikeutus kristityiltä, että kirkon jäseneksi voidaan syynätä ihminen kunnei kaikista välttämättä tule uskovainen.
Lähipiirissäni ei ole ristiäisiä pidetty vaan paljon on nimiäisiä. Viimeksi noin parikymmentä vuotta sitten olin serkkuni ristiäisissä. Onneksi ne on vähentymässä päin ja vanhemmatkin alkavat ajattelemaan sitä ajatusta, että antavat lapselleen vapauden valita asiasta kun täyttävät 18 vuotta liittyvätkö he jonkun kirkon jäseneksi vai ei!? Niin tulen toimimaan myöskin omien lapsien suhteen. Lisäksi olen miettimässä lapsilleni kotiopetusta maksoi mitä maksoi, mikäli peruskouluissa ei luovuta pikapuolin kokonaan uskonnollisista tilaisuuksista. Sitä sanotaan ettei lapsista tule sosiaalisia, jos käyvät kotiopetuksessa. Sellaista peloitetta olen kuullut vain kristityiltä, jotka haluavat että ihmiset muutenkin olisivat yhtenäisiä laumaeläimiä ja mitään muuta tärkeimpää sosiaalisuutta ei tarjoa lapselle kuin koulu tai seurakunnat.
Peruskoulun sijasta kristityt voivat laittaa lapsensa maksulliseen kristilliseen kouluun, eikä vaatia että peruskoulussa vietettäisi aikaa kirkon penkillä jne. ja samalla uhrattaisi moiseen matematiikan tunti tai jokin muun tärkeän oppiaineen tunti. Jos väität että uskonto on täekeämpää kuin matematiikka olet täysin tyhmä!
- BBABABB
terrorismi väheni paikassa, missä annetaan erittäin kovat tuomiot
ja siksi teloituksilla on vaikutus terveeseen järkeen sekä
varsinkin lahkoontumisen ehkäisyyn. teloituksilla on mediallinen
vaikutus kauas ja myös muslimiterroristeihin pysymään kaukana Japanista.- eivätpääsejapaniin
Montako pakolaista Japani otti viime vuonna.
Voi tätä järjen köyhyyttä! Itsemurhapommittaja pelkää kovia rangaistuksia? Kyllä varmaan.
Olen kyllä juonut samariinia eikä se ollut vaarallista vaan rauhoitti vatsaa.🤔
A10097 kirjoitti:
Tuosta tuli mieleen se laupias samariinialainen.
Hän helpotti närästyksestä ja liikahappoisuudesta kärsivien oloa, vaikka häntä halveksittiin.
RepeRuutikallo kirjoitti:
Hän helpotti närästyksestä ja liikahappoisuudesta kärsivien oloa, vaikka häntä halveksittiin.
Muistakaa, että puolestaan sariinin ollessa kyseessä tulee annostuksen kanssa olla tarkkana. Rottakokeista on todettu, että suullisesti nautittuna LD50 on sillä 550 μg/kg.
- wind-
Media kertoo Suomessa: "hauki puraisi sormesta"
Maailmalla uutiset isoissa medioissa keskittyvät
voimakkaasti tunteita ja asenteita liikuttaviin ja
purkaviin uutisiin. Thaimaassa luolan vangeiksi
jäänet lapset herättävät paljon tunteita eri medioissa
myös sisällöntuottajissa.. Tapahtuma on kuin kauhuelokuva..
draamaa... jossa on jatkuva pelko läsnä seuraavasta käänteestä
Usassa tv- ja radiotoimittajat huokaavat yleisesti
"Jumalan kiitos, he ovat kuitenkin hengissä"
Yhdessä, tiiminä lapset kestävät uskomattomia
paineita. Toivotaan heille pikaista palautusta päivänvaloon..- uskontoaiheuttaa
Ari Forssin kanssa se vasta painajaiseksi muodostuisi.
Media elää tarinoista, jotka ovat kyllin konkreettisia ja dramaattisia. Se että maailmassa kuolee joka päivä 800-1000 lasta malariaan on uutisena vain masentava. Kolmentoista malariaan kuolevan pelastaminen ei vaatisi sankaritapoja eikä kymmenien tuhansien panostusta, mutta siitä ei saa hyvää tarinaa.
Yhteistä luolassa olevilla lapsilla ja malariaan sairastuneilla on se, että mikään jumala ei heitä auta, vaan heidät pelastaa toiset ihmiset tai he jäävät pelastamatta. Suojelusenkelit ovat kaunis Satu, mutta meitä kummempia "suojelusenkeleitä" ei ole.
- T..Mirka
Uskonnot tekee ihmisistä aivan hulluja.
- 4yh4tyh45
Lähde Iltasanomat. Voi vain arvailla.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005745559.html- huono_makunen
Pastorilla ollut kehno naismaku.
- ihmettelenvaan
Uskonto on yksi maailman hullutuksista. Ihan vammaista alusta loppuun asti. Miksi ihmiset hurahtavat uskoon? Pelottavaa...
- tässäsyy
Jeesustelu antaa rajut kicksit kaatumaseuroissa. Eskapismia mielikuvien ja toiveiden maailmaan niinkuin shamaaneilla ja huumeiden käyttäjillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645941Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714795Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto474384SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502473Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat442108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41469En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239