https://www.suomenuutiset.fi/ruotsidemokraatit-hakevat-uusia-aanestajia-tyolaisnaisten-kunnollisten-ulkomaalaistaustaisten-parista/
Ruotsidemokraatit hakevat uusia äänestäjiä työläisnaisista ja suomalaistaustaisista maahanmuuttajista. Tällä tavoin he aikovat voittaa Ruotsin vaalit.
RUOTSIDEMOKRAATIT AIKOVAT VOITTAA RUOTSIN VAALIT!
34
276
Vastaukset
- Klapikone
Onko ruotsidemokraatit samanlaisia kuin persut?
Ainoa asia, mikä heitä kiinnostaa on maahanmuutto. Kaikissa muissa asioissa he jättävät päätöksenteon Kokoomukselle.
Eikä se maahanmuuttokaan ole niin tärkeä asia, etteikö siinäkin voisi myötäillä Kokoomusta.- Tietoa.tarjolla
Maahanmuutto on erittäin tärkeä asia.Vaikuttaa voimakkaasti laajoihin asioihin yhteiskunnassa.Koko maailmassa.Mutta kyllä ruotsidemokraatteja kiinnostavat lukuisat muutkin asiat.Lue Wikipediasta, sieltä saat tärkeää tietoa jos oikeasti haluat sitä.
- 243324324
Mokutus on kuuma peruna kaikissa EU-maissa, ei vähiten saksassa, italiassa tai ranskassakaan. Saati tanskassa tai ruotsissa. Eikä lainkaan mikään ihmekään.
Jakummasti se "äärioikeisto" vain nousee ja saa kannatusta kaikkialla, vaikka valtiokoneistot tekevät kaikkensa mollatakseen ja lytätäkseen sitä.
Ihmisiä voi uunottaa ja pitää tyhminä vain tiettyyn pisteeseen. SD ei ole samanlainen puin persut.
SD oli persujen kaltainen noin 10-15 vuotta sitten.
SD on tehnyt pyykinpesua jo monen vuoden ajan ja saaneet pois eräitä avoimia rasisteja ja nasistikannattajia ja muukalaisvihamielisiä huutelijoita, etenkin Islamia vihaavat on hiljentyneet aika paljon SDssä, siis SDn jäsenissä.
Halla-aho ja kumppanit toimii ja puhuu niin kuin SD toimi ja 10-15 vuotta sitten.
Joten eroja on aika paljon.
Persut kehittyy myös kunhan vuosia vierii eteenpäin :)- Anonyymi
seijaah kirjoitti:
SD ei ole samanlainen puin persut.
SD oli persujen kaltainen noin 10-15 vuotta sitten.
SD on tehnyt pyykinpesua jo monen vuoden ajan ja saaneet pois eräitä avoimia rasisteja ja nasistikannattajia ja muukalaisvihamielisiä huutelijoita, etenkin Islamia vihaavat on hiljentyneet aika paljon SDssä, siis SDn jäsenissä.
Halla-aho ja kumppanit toimii ja puhuu niin kuin SD toimi ja 10-15 vuotta sitten.
Joten eroja on aika paljon.
Persut kehittyy myös kunhan vuosia vierii eteenpäin :)unkarista ja virosta malli maahanmuuttoon
tulee rauha Luullaan, että SD ei halua hallitukseen M ja KD kanssa.
He ehkä tyytyisi olemaan tukena taustalla ja yrittää saada jotain omasta politiikastaan menemään läpi.
Kukaan ei usko, että SD haluaisi ottaa vastuun hallituksen työstä ja saada kannattajansa kiukustumaan heihin. Noinhan kävi Suomessa, persut ei saaneet mitään aikaiseksi ja kannattajat alkoi kiukkuilla.
Luullaan täällä, että SD tietää mitä tapahtuisi jonkin ajan kuluttua jos he olisi mukana hallituksessa. He tietä, että he ei pysty hoitamaan valtion asioita sen paremmin kuin muutkaan puolueet. Hallituksessa ei SD saisi tahtoaan läpi, ei heillä olisi yksinään valtaa päättää asioista, sen he tietää kuten kaikki muutkin puolueet tietää, että yhdelläkään puolueella ei ole valtaa yksinään päättää valtion asioista.
Joten on oletettavaa, että SD ei halua ottaa vastuuta politiikasta, määkivät vain siellä ulkopuolella :)
https://omni.se/statsvetare-en-trio-som-inte-kommer-bilda-regering/a/jdx79b
- antimatu1
Ruotsalaisilla alkaa olla kiire, että saavat maansa pelastettua. Suomessakin poliitikot voisivat työntää SOTEn vaikka hevonp*rseeseen ja käydä tämän todellisen ongelman kimppuun. Eipä tunnu kiinnostavan kuin yhtä puoluetta, joten ääni sille oli se muista asioista mitä mieltä tahansa.
- antimatufantti
Juu, ihan sama miten sairaalat ja terveyskeskukset toimivat. Vai toimivatko ollenkaan.
Tärkeintä on, että kalifaatti poistetaan aamupuurostani. - antimatu1
Onkos sinulla ollut ongelma ettet pääse hoitoon. Kyllä sinne pääsee soitat vain ja varaat ajan tai menet paikan päälle.
- qåaäzm
Tämä mokutusasia tukee olemaan, ja on ylivoimaisesti merkittävin asia Suomessakin. Nämä muut politiikan kysymykset ovat pientä siihen verrattuna. Se asia on jo nyt Euroopassa merkittävin kysymys vaaliteemoista puhuttaessa. Persut ovat aikaansa edellä tässä asiassa, kun painottavat politiikassaan sitä ehkä eniten.
- sveduja-rassaa
Eivätkä ainoastaan aio, vaan todennäköisesti voittavat. Ruotsi on nykyään täysin ulkomaisen jengirikollisuuden väkivallan alusmaa. Matut juhlivat aivan 110% svedujen sosiaalituilla joissakin Ruotsin kaupungeissa ja kiitokseksi, laskevat ruotsalaisia surutta kylmäksi. Ruotsin poliisista irtisanoutuu jatkuvasti kokeneita poliisimiehiä (ja naisia), eikä uusia koulutettavia saada rekrytoitua. Tuo kaikki summattuna on = Päin vit*ua menee Ruotsi. Ei ihme, jos kansa haluaa raakaa muutosta nykymenoon.
- LOISTAVAA
https://www.suomenuutiset.fi/voitonvarma-jimmie-akesson-ruotsidemokraatit-muutoksen-takuu/
Tuossa voitonvarma puoluejohtaja Jimmie Åkesson sanoo muun muassa ruotsidemokraattien olevan suuren muutoksen takuun etenkin nykyiseen haittamaahanmuuttoon Ruotsissa. - HURRAA
Erinomaista. Ruotsidemokraattien ykköspaikka Ruosissa tietää myös kovaa kannatusnostetta perussuomalaisille Suomessa ensi kevään eduskuntavaaleissa, kun kansa näyttää järkeistyvän pohjoismaissakin tämän haittamaahanmuuuttopolitiikan jyrkässä vastustamisessa.
- qåaäzm
Hienoa että ihmisten silmät alkaa aueta.
- IslamKylässä
Toivotaan ettei ole liian myöhäistä ruotsin kannalta koska kehitysmaamuslimeiden maaginen 10% osuus väestöstä on ylitetty, se riittää näille holtittomasti lisääntyville kehitysmaamuslmeille valtaamaan kokomaa. Vielä kun saadaan taakanjako pyörimään ei niitä pysäytä mikään.....
IslamKylässä kirjoitti:
Toivotaan ettei ole liian myöhäistä ruotsin kannalta koska kehitysmaamuslimeiden maaginen 10% osuus väestöstä on ylitetty, se riittää näille holtittomasti lisääntyville kehitysmaamuslmeille valtaamaan kokomaa. Vielä kun saadaan taakanjako pyörimään ei niitä pysäytä mikään.....
Ruotsi tulee edelleenkin ottamaan vastaan pakolaisia, ette te suomalaiset pojat sitä voi kieltää. Ei edes SD pysty sitä kieltämään, sillä SDn kannatus on juuri nyt vain noin 20%, se on kaukana sadasta prosentista.
80% kansasta ja riksdagens politiikoista ei ole SDn maahanmuutton linjoilla ollenkaan.
Kristersson ja Ebba puhuu vain saadakseen ääni' SDtä itselleen.
Ruotsi on humaaninen valtio ja tulee ottamaan vastaan pakolaisia, sanoi SD mitä tahansa.HURRAA kirjoitti:
Erinomaista. Ruotsidemokraattien ykköspaikka Ruosissa tietää myös kovaa kannatusnostetta perussuomalaisille Suomessa ensi kevään eduskuntavaaleissa, kun kansa näyttää järkeistyvän pohjoismaissakin tämän haittamaahanmuuuttopolitiikan jyrkässä vastustamisessa.
Etkö ymmärrä, että yksi puolue, kannatus noin 20%, ei pysty määräämään yksin yhtään mitään hallituksessa.
Hallituksessa äänestetään asioista demokraattisesti, jolloin käy kuten Suomessa kävi aikaisemmin, että persut eivät saaneet tahtoaan läpi ja kannattajat alkoi murista ja ärtyä.
- Fanaatikko
Mikäli SD:n kannatuskäyrä jatkaa nousuaan tätä vauhtia tai edes pysyttelee näissäkin korkeissa lukemissa , on lopputulos kertakaikkiaan herrrkullinen ; nimittäin Ruotsia EI pysty hallitsemaan ilman että joko SD on hallituksessa mukana tai sitten myötävaikuttaa hallituksen päätöksiin tukemalla hallituksen tiettyjä esityksiä parlamentissa.
Tämän luulisi heijastelevan myös tänne kaukaiseen Suomeenkin...perussuomalaisten kannatuksen nousuna.Toisaalta se olisi hyvä opetus SDlle olla hallituksessa mukana, silloinpa näkisivät, että ei he voi ajaa SDn linjaa yksikseen. Riksdagen äänestää aina kaikista asioista, ei riksdagen laske läpi SDn juttuja.
Siinä SD-äänestäj'y sitten nä'kisi, että eivät pysty saamaan tahtoaan läpi demokraattisessa hallituksessa.
Niinhän siellä Suomessa kävi persuille aikaisemmin, muukalaisvihamieliset nuoret huuteli vihaansa foorumeilla ja ilahtuivat kun persut pääsi hallitukseen, mutta ei kestänyt kauaakaan aikaa kun muukalaisvihamieliset muutti huutonsa ja alkoivat moittia persuja kun eivät saabneet mitään aikaiseksi.
Jos Halla-aho pääsisi hallitukseen, ei hänkään mitään saisi aikaan, sillä ei hänellä ole selölaista voimaa, että hän saisi muut puolueet toimimaan tahtonsa mukaisesti.
- Anonyymi
Hirveää eivät hyväksy huntuja, eivätkä törsää "taiteeseen".
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006299928.html?ref=rssEi pidä paikkaansa. Hunnuista ei ollut kyse. Kyse oli huiveista.
Ei siellä sellaista lakia ole. Halusivat, mutta se ei onnistunut. Syynä kai se, että se katsotaan syrjinnäksi, koska akaikki on vaan musleja vastaan mitä havittelee tehdä :)
On siis siellä kova syrjintä meneillään, se on Jimmien kotikunta se ja Jimmien akka siellä politiikkona keksii kaikenlaista syrjiäkseen muslimeja.
Ei tuollainen peli vetele misään, ei edes Jimmien kotikunnassa vaikka kovasti yrittivät.
Suomalaiset lehdet näköjään joskus jäljessä Ruotsin asioista. Se,m että SD halusi huivikiellon, ei ole sama kuin, että he sai sinne huivikiellon.
- Anonyymi
Toki SD voi hieman saada ääniä kunnollisilta mamuilta kuten etenkin ruotsinsuomalaisilta, joita tosin ei enää lasketa mamuiksi.
MUTTA kyllä punavihreät mamuttajapuolueet keräävät lähes kaikki mamujen äänet ja juuri siksi ne mamuja maahan niin paljon haalivatkin!Ei kannata valehdella.
Totta kai suomalaiset Ruotsissa on edelleenkin maahanmuuttajia, emme ole ruotsalaisia. Emmekä koskaan muutu ruotsalaisiksi täydellisesti.
Mitä tulee SDn juttuihin, niin SD hyväksyy kaikki ne maahanmuuttajat jotka kääntää selkänsä esimerkiks Sosiaalidemareille ja jotka tietenkin haluaa kiristää pakolaisten vastaanottoa melkein nollaan, sellaiset maahanmuuttajat on SDlle eduksi, ei mitään muuta, eduksi jos saavat ne äänestämään SDtä.
Politiikoiksikin SD voi ottaa pakolaisia ja tavallisia maahanmuuttajia jos heillä on SDn ideologia, joka on, että lopettaa ottamasta vastaan pakolaisia ja vähentää myös muitten maahanmuuttajien tuloa ja hyväksyy uusia lakeja jotka syrjii pakolaisia ja maahanmuuttajia ja etenkin lakeja jotka syrjii muslimeja ja etenkin musliminaisia on SDn suuri hanke.
Toisin sanoen kysymyksessä islamofobia joka on johtanut valtavaan muslimivihaan ja pelkoon.- Anonyymi
seijaah kirjoitti:
Ei kannata valehdella.
Totta kai suomalaiset Ruotsissa on edelleenkin maahanmuuttajia, emme ole ruotsalaisia. Emmekä koskaan muutu ruotsalaisiksi täydellisesti.
Mitä tulee SDn juttuihin, niin SD hyväksyy kaikki ne maahanmuuttajat jotka kääntää selkänsä esimerkiks Sosiaalidemareille ja jotka tietenkin haluaa kiristää pakolaisten vastaanottoa melkein nollaan, sellaiset maahanmuuttajat on SDlle eduksi, ei mitään muuta, eduksi jos saavat ne äänestämään SDtä.
Politiikoiksikin SD voi ottaa pakolaisia ja tavallisia maahanmuuttajia jos heillä on SDn ideologia, joka on, että lopettaa ottamasta vastaan pakolaisia ja vähentää myös muitten maahanmuuttajien tuloa ja hyväksyy uusia lakeja jotka syrjii pakolaisia ja maahanmuuttajia ja etenkin lakeja jotka syrjii muslimeja ja etenkin musliminaisia on SDn suuri hanke.
Toisin sanoen kysymyksessä islamofobia joka on johtanut valtavaan muslimivihaan ja pelkoon.Muslimit ovat itse aiheuttaneet sen, että heitä pelätään maailman laajuisesti.
Seijaaa haluaa Suomen muuttuvan samanlaiseksi kuten Englanti on saastutettu.
https://www.youtube.com/watch?v=6zXHpmylnw4
tai
https://www.youtube.com/watch?v=lnMtkwt8HsY Anonyymi kirjoitti:
Muslimit ovat itse aiheuttaneet sen, että heitä pelätään maailman laajuisesti.
Seijaaa haluaa Suomen muuttuvan samanlaiseksi kuten Englanti on saastutettu.
https://www.youtube.com/watch?v=6zXHpmylnw4
tai
https://www.youtube.com/watch?v=lnMtkwt8HsYIslamofobinen pelkää kaikkia muslimitaustaisia.
Islamofobinen haluaa rangaista kaikkia muslimitaustaisia eräitten äärimuslimien pahojen tekojen takia.
Sellainen on syrjintää kun aletaan syrjimään kaikkia muslimitaustaisia ja vaaditaa, että muslimeja ei saisi päästää esimerkiks Suomeen.
Suomi ei sellaiseen mene mukaan ja ei mene Ruotsikaan.
Se se vasta tyhmää rasismia olisikin jo Suomi kieltäytyisi ottamasta vastaan pakolaisia ja syyllistäisi viattomia ihmisiä.
Ei se politiikka Suomessakaan noin mene eikä tule menmäänkään.
Muukalaisvihamieliset pojat foorumilla ei määrää politiikassa :) ei edes Suomessa vaikka kuinka arehvastelette.
- Anonyymi
Persujen pitää pelastaa naisten oikeudet elää turvallisessa maassa. Ruotsissa salliva feminismi on aihettanut naiset vaaraan omassa maassa. Raiskaustilastot on Ruotsissa järkyttävää luettavaa ja muslimien on osuus tekijöinä on kiistaton. Googlettaa, ken epäilee.
- Anonyymi
On nuo Ruotsin konsensuspoliitikotkin alkaneet hiljalleen olla sitä mieltä, että maahanmuuttoa pitäisi vähentää ja teeskentelevät että he eivät ole koskaan mitään muuta mieltä olleetkaan. Hulluja nuo ruotsalaiset.
Raappahoupersut ovat kovasti innoissaan Ruotsin poliittisesta tilanteesta. Ihan naurattaa lukea, kuinka kuinka pakkoruotsivastaiset hurraaheisuomalaiset äärinationalistit puhuvat mukana parhaina asiantuntijoina Ruotsista.
Pari viikkoa sitten nämä samat pässinpäät eivät edes tieneet, mikä Lidingö on.
Nauretaan yhdessä.;)- Anonyymi
Pitäköön ruotsissa monikulttuuriset ongelmansa, ei niitä haluta Suomeen. Sokeus ja todellisuuden kieltäminen eivät tosissaan ole mitään hyveitä.
Anonyymi kirjoitti:
Pitäköön ruotsissa monikulttuuriset ongelmansa, ei niitä haluta Suomeen. Sokeus ja todellisuuden kieltäminen eivät tosissaan ole mitään hyveitä.
Olen samaa mieltä.
Myös asioiden suhtellisuus on hyvä nähdä ja ymmärtää. Ruotsilla menee Suomeen verrattuna erinomaisen hyvin. Ei siellä mitää sotatilaa ole, vaikka raappahousupersut parhaansa mukaan asiasta öyhöttävät. ;)- Anonyymi
Sinä valehtelit asuneesi
" maahanmuuttajalähiössä Lidingössä"
kunnes poistit tuon kommenttisi ja nillitit ettei Lidingö ole mamulähiö. Mitä oikein sekoilet? Anonyymi kirjoitti:
Sinä valehtelit asuneesi
" maahanmuuttajalähiössä Lidingössä"
kunnes poistit tuon kommenttisi ja nillitit ettei Lidingö ole mamulähiö. Mitä oikein sekoilet?Mikä sinulle nyt tuli? Pari viikkoa sitten et edes tiennyt, mikä tai missä Lidingö on.
Minun piti nenästä taluttaa hömelöä. ;)
- Anonyymi
Kyllä on Moktar tosiaankin sekaisin kuin seinäkello.
Vai menee ruotsilla erinomaisen hyvin.
Jotenkin nämä viimeaikaiset uutiset vaan kertovat ihan jotain muuta.
"Kriminologi Ruotsin räjähdyksistä: Täysin poikkeuksellista, ei tällaista tapahdu kuin sota-alueilla".
https://yle.fi/uutiset/3-11049393
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393