Onko mahdollista keskustella kausaalitasoista?
Kausaalitasot
8
326
Vastaukset
- mielenmaailma
Hei, aihe on tavattoman laaja. Muun keskustelun lomassa tuota voisi käsitellä, kunhan tietäisimme ensin kysymykset ja pohdittavat asiat liittyen kausaaliin. Mieli siirtyy fyysisen kehon kuoleman jälkeen ensin astraalitasoille, sitten mentaalitasoille ja lopulta ainakin kausaaliin. Kausaalissa sijaitsevat perimmäiset muistivaikutelmat. Toki voimme saada vaikutteita fyysisiin aivoihin myös kausaalitasolta. Kausaali mahdollistaa yleisluonteisen abstraktin ajattelun ja on luonteeltaan positiivinen olotila. On luonteeltaan ilman tavallista muotoa, siellä vain ajatellaan. Jonkinlaisia abstrakteja ajatusmuotoja kyllä on. Kausaalia treenaamme kun vaikutelmamme ovat positiivisia ja abstraktia ajattelua. Toki abstraktilla alueellakin on vahvaa elämää ja juuri siellä onkin ykseydentunteen vuoksi, voi olla haastavaa tätä selittää.
Löysin mainion artikkelin mikä käsittelee tätä olemuspuoltamme.
http://www.uusisade.fi/Tekstit/Kausaalitaso ja me.htm- realitycheck
"Mieli siirtyy fyysisen kehon kuoleman jälkeen ensin astraalitasoille, sitten mentaalitasoille ja lopulta ainakin kausaaliin."
Mistä tällainen informaatio on saatu?
- MEläjä
Minulla on kaksi opusta, Viestejä Michaelilta ja Lisää viestejä Michaelilta.
Valtavasti asiaa jo näissä ja Michaelin mukaan viestit tulevat keskikausaalilta.- mielenmaailma
Kausaalitasolla ollaan niinkuin Michael-entiteetti. Ollaan niin syvässä yhteydessä, että me muodostetaan tietoisuusryhmiä, entiteettejä jonka jäsenet ikäänkuin puhuu samalla suulla. Joku puhuu sieluperheistä. Tämä on se ” koti” tai ”taivasten valtakunta”, ”me”.
Kausaalielämää vastaava ihmismäisempi elämä keskittyy ns buddhiselle tasolle. Tällä alueella kehitys etenee samalla tasolla ”valon” määrällä mitattuna, mutta keskittyy selkeämmin keholliseen elämään. Siellä on ykseys samaa tasoa kuin kausaalilla. Kausaalilta jos joku ilmestyisi näkökenttäämme, niin hän olisi kuin kirkas välähtävä tähti (energiakeho, ei muotokehoa). Sanotaan ihmiskunnan saavuttavan suurimman toteutuksen asteen juuri kausaalia vastaavalla buddhisella tasolla (muotokeho säilyy). Kehitys voi jatkua edelleen jompaakumpaa reittiä pitkin.
Tietoisuuden ykseyden oivaltaminen on avain kummallekin polulle. - MEläjä
Niin, otan yhden esimerkin suoraan kirjasta.
'Te luotatte liian paljon merkkeihin ja muotoihin. Nimi, jolla meitä kutsutaan on Michael. Se on käytännön syistä, eikä ole totuus. Vain yhdellä pienellä osalla tätä entiteettiä on tuo nimi. Me olemme suuremman sieluperheen yhdistyneitä jäseniä ja lähestymme teitä kausaaliolentona, emme astraalitasolta. Useimmat teistä ovat tottuneet olemaan tekemisissä astraalitason entiteettien kanssa.
Tosiaan, ja Michaelkin vielä totesi, emme tidä läheskään kaikkia asioita, emmekä tunne tasoja meidän 'yläpuolellamme'. - MEläjä
Mitä mieltä olette 'kanavoinnista', muuta mahdollisuutta ei ole poikkeuksia lukuunottamatta?
- realitycheck
Samat uskonnot, uusia uskomusnimikkeitä. Missä havainnot, näytöt, tallenteet jne.? Vai riittääkö "todisteeksi", jos vaan uskotaan?
- MEläjä
Näitä asioita ei pysty todistamaan, vain ne jotka ovat mukana toiminnassa (kanavointi) tietävät asian paremmin ja osaavat myös sen selittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst18812743Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494679Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58704296Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2163718PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1023514Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1003373Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.732010Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161355Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561070Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2861035