Jumalan siunausta

siunakkoon

Näinhän nuo uskovaiset toivottavat. Minulle viimeksi pari päivää sitten, vaikka kyseiset henkilöt tietävät aivan taatusti, etten usko mokomaan satuolentoon pätkääkään. Mitä uskovaiset luulevat mokomalla toivotuksellaan saavansa aikaan? Jos ajatellaan, että on olemassa jokin Jumala, voisinko minä määrätä hänet tekemään mieleni mukaisesti jollekin jotakin. Kuten nyt esimerkiksi siunaamaan. Ja mitä se siunaus edes on? Onko se hyvää vai kenties jopa pahaa? Tarkoittaako se lottovoittoa? Vai lisääntyykö elopainoni? Minusta siis tulee nyt läski, koska nuo uskovaiset siunasivat minut. Miten tämän siunauksen saa pois päältä? Uskovaisten Jumala, jätä minut rauhaan!!!

32

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KeinotOnMonet

      Siunaaminen on epäsuora keino saada omatunto kolkuttamaan ja siten saada kohde kääntymään.

      • siunakkoon

        Tuollaiset syntiä tehneet ihmiset eivät ole kelvollisia herättelemään kenenkään omaatuntoa. Se on jämpti.


    • UskoHyvään

      Se on uskoville keskinäinen ja varsin yleinen tervehdystapa

      menee samaan sarjaan kuin "kiitos" toivotetaan uskoa hyvään

      yleistä on myös uhriutuminen ja loukkaantuminen jos siunausta toivotetaan

      ateistille. siunauksen saava voi luokitella teon jopa röyhkeäksi ja ylimieliseksi

      kuitenkin takana on varmasti pelkkää hyvää tarkoittava lausahdus

      aivan kuten "kiitos" palvelee molempia osapuolia

      • siunakkoon

        Edelleenkään en silti ymmärrä, miten sen Jumalan saa tekemään jotakin vain toteamalla: Jumalan siunausta. Eihän se Jumala tee mitään, vaikka rukoilisi ja anoisi kuinka. Jos sanon miehelle, jonka jalka on amputoitu, että Jumala kasvattokoon sinulle uuden jalan, niin eipä tuo kasvata. Turhaan sitä siis menee turhia lupailemaan kenellekään. Uskovaisten pitää muuttaa käytöstään rehelliseksi ja sanoa: Jos olisi Jumala, voisimme toivottaa sinulle Jumalan siunausta.


      • UskoHyvään

        Jumala ei ole riippuvainen ateistien, eikä uskovien mielipiteistä.

        Toteat sen itsekin, kun menet seisomaan peilin eteen ja lausut:

        " Minä Olen "

        Jumala saa tekemään, koska Jumala ei ole tunne, joka velloo mieltä

        aallosta toiseen ja välillä vaahtopäänä. Kukin joka tekee saman tempauksen

        kokee saman. " Minä" ei ole tunne, vaan "Minä Olen" on järkyttävä fakta.

        Voi harjoitella siis peilin edessä: Siunausta sinulle, sinä peilikuvani.


      • "yleistä on myös uhriutuminen ja loukkaantuminen jos siunausta toivotetaan

        ateistille."

        Voinhan toivottaa sinulle 'Rahimakallah" tai 'Yarhamuka Allah' eli Allahin siunausta. Ethän loukkaannu ja uhriudu tästä toivotuksesta?


      • q.v

        Tai olkoon Saatana kanssasi.


      • siunakkoon
        UskoHyvään kirjoitti:

        Jumala ei ole riippuvainen ateistien, eikä uskovien mielipiteistä.

        Toteat sen itsekin, kun menet seisomaan peilin eteen ja lausut:

        " Minä Olen "

        Jumala saa tekemään, koska Jumala ei ole tunne, joka velloo mieltä

        aallosta toiseen ja välillä vaahtopäänä. Kukin joka tekee saman tempauksen

        kokee saman. " Minä" ei ole tunne, vaan "Minä Olen" on järkyttävä fakta.

        Voi harjoitella siis peilin edessä: Siunausta sinulle, sinä peilikuvani.

        "Jumala ei ole riippuvainen ateistien, eikä uskovien mielipiteistä."
        Onkos hän sitten riippuvainen uskovaisten mielipiteistä?

        "Toteat sen itsekin, kun menet seisomaan peilin eteen ja lausut:
        'Minä Olen '"
        Ahaa, sellainen on siunaus, että näkee peilikuvansa :)

        "Voi harjoitella siis peilin edessä: Siunausta sinulle, sinä peilikuvani."
        Nyt ymmärrän, miksi uskovaiset pitävät itseään Jumalana.


      • siunakkoon
        q.v kirjoitti:

        Tai olkoon Saatana kanssasi.

        Ei huono.


      • siunakkoon
        Munuaistutkija kirjoitti:

        "yleistä on myös uhriutuminen ja loukkaantuminen jos siunausta toivotetaan

        ateistille."

        Voinhan toivottaa sinulle 'Rahimakallah" tai 'Yarhamuka Allah' eli Allahin siunausta. Ethän loukkaannu ja uhriudu tästä toivotuksesta?

        Tuokin on kyllä erinomainen vaihtoehto.


    • Heille voi toivottaa hyvää päivänjatkoa.

      • siunakkoon

        Joskus olen sanonut jollekin tapaukselle, joka on toivottanut shalom, että slalomia vaan sullekin. Uskovaisilla menee lujaa alamäessä.


      • siunakkoon kirjoitti:

        Joskus olen sanonut jollekin tapaukselle, joka on toivottanut shalom, että slalomia vaan sullekin. Uskovaisilla menee lujaa alamäessä.

        Antaa uskovaisten ulkoistaa toivotuksensa olemattomille, itse ainakin toivotan omasta puolestani vilpittömästi hyvää päivänjatkoa.


      • siunakkoon
        marathustra kirjoitti:

        Antaa uskovaisten ulkoistaa toivotuksensa olemattomille, itse ainakin toivotan omasta puolestani vilpittömästi hyvää päivänjatkoa.

        Ei sellaisilla voi mennä hyvin, vaikka toivottaisikin.


    • näin.on

      Sopiva vastaus on esim. 'Terveydeksi' tai Järjen valoa'.

      • siunakkoon

        Joo, varsinkin tuo jälkimmäinen vaikuttaa osuvalta.


    • Jumalan.siunausta

      Olettepa te vitsikkäitä omassa satumaailmassanne. Olisitte syntymättömiä ja ruumis kuollut jos Jumala ei olisi teitä ja elämäänne jo siunannut.

      • Sinun satumaailmassasi sinun jumalasi on luonut kaiken.


      • Olisiko siis parempi tapa toivottaa..... ?
        Onko vatsasi toiminut?


      • siunakkoon

        Olet itse todella naurettava väittäessäsi olemattoman pystyvän synnyttämään ja siunaamaan.


      • siunakkoon
        epikuros kirjoitti:

        Olisiko siis parempi tapa toivottaa..... ?
        Onko vatsasi toiminut?

        Niinpä. Pierevä pastorikin on samoilla linjoilla. Ehkä siunauksen toivottelijoille pitää pieraista vastaus.


    • Jos amerikkalainen sanoo noin niin ei se tarkoita yhtään mitään.

      • siunakkoon

        Ei tietenkään, koska amerikkalaiset puhuvat englantia. He ymmärtävät, jos heille sanoo: "God bless bullshit."


    • räyhräyh2

      Kun uskovainen toivottaa Jumalan siunausta uskonveljelleen, tai sisarelleen, kyseessä on hyväntahtoinen "toivon sinulle kaikkea hyvää elämässäsi" tyyppinen toivotus. Kun uskovainen toivottaa Jumalan siunausta ateistiksi tietämälleen henkilölle, kyseessä on piilovittuilun yritys ja yritys saada "se viimeinen sana" keskustelussa. Tekopyhästi hän toki itse sanoo toivottavansa siunausta siinä toivossa, että ateistikin pelastuisi. Ja paskat. Uskis viisveisaa jonkun satunnaisen ateistin pelastuksesta, kunhan itse uskoo olevansa taivastiellä.

      • siunakkoon

        Hyvin analysoitu kyllä, kiitos. Uskovaiset todella pitävät itseään muita parempina, eikä siinä touhussa ainakaan toisen kunnioitus kohoa minkäänmoiseen arvoon. Jumalasta tehdään suojakilpi, jonka takaa kelpaa tuomita ylimielisesti muita.


    • 12____13
      • siunakkoon

    • Anonyymi

      Jos joku toivottaa mulle jumalan siunausta mä vedän sitä turpiin.

    • Anonyymi

      Miksi uskonharhainen ylimalkaan toivottaa "Jumalan siunausta"? Mitä järkeä siinä on?

      Uskooko uskonharhainen, että hän voi jotenkin "kanavoida" Jumalasta säteilevää hyvää karmaa ihmiselle, jolle Jumala ei itse ymmärrä sitä kohdentaa? Jos näin on, niin kyse on magiasta ja siunaus on loitsu jolla pyritään vaikuttamaan yliluonnollisiin voimiin.

      Jos olisi olemassa hyvä ja kaikkitietävä Jumala, niin eikö hän "siunaisi" kaikkia niitä joita siunata kuuluu ilman että joku uskonharhainen ja erehtyväinen ihminen alkaa Jumalaa neuvomaan, kenelle sitä siunausta pitäisi antaa ja kenelle ei?

      Jos taas ukonharhainen kuvittelee, että Jumala tekee aina niin kuin on hyvä ja oikein, niin siunauksen toivottaminenhan on vain toivottajan oman hyväntahtoisuuden mainostamista eli itsekästä omakehua.

      Onko siis siunauksen toivottaja magiaan uskova taikauskoinen vai omahyväinen kehuskelija? Mitä mieltä siunailijat ovat itse?

    • Anonyymi

      Sopivia vastauksia ovat mm.

      Varjelkoon Saatana sinua taivaan kauhuilta

      Kiitos tieteen sinäkin olet vielä elossa

      Jumalharhoista on mahdollista parantua

    • Anonyymi

      Mä lyön naamaan jos joku toivottelee mulle jumalan siunausta.

    • Anonyymi

      Mä ainakin lyön turpiin jos mulle toivotetaan jumalan siunausta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      529
      1713
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      857
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      843
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      786
    5. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      701
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      667
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      656
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      65
      598
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe