Työ jolla tulla toimeen ja pystyy elättämään perheensä vaarantuu, sillä ilmais- ja vapaaehtoistyöt lisää työttömyyttä.
Ilmaistyöt uhka työllisyydelle
Halpatyövoimaa
462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yhdistyksissä ja säätiöissä tehdään paljon ilmaistyötä.
Opiskelijat tekevät harjoittelussaan ilmaistyötä, mutta sen tarkoitus on parantaa osaamista.
Työttömät eivät tee ilmaistyötä koska saavat siitä rahaa vastineeksi. Myöskään ne, joiden työn arvo on pieni eivät tee ilamstyötä, jos saavat työstä sen arvoa vastaavan korvauksen. Jos se ei riitä elämiseen, kannattaa miettiä alan vaihtoa.
Lopuksi hyvin harvan palkaa riittää missään päin suomen viiden lapsen elättämiseen ilman tukia. Pitäisikö heiltä kieltää osallistuminen omien lasten elättämiseen vai ottaa lapset pois?
Vastikkeellinen työttömyysturva pitäisi ehdottomasti lailla kieltää, se vie Suomen kehityksen sadan vuoden taakse, lisää työttömyyttä ja johtaa kehityksen taantumaan.
Silloin olisi työnantajan markkinat, ja jonkinaikaa sillä saavutettaisiin kilpailuetua maailmalla, mutta oven takana häämöttäisi suurtyöttömyys, palkkojen - ja ostovoiman romahtaminen, joka johtaisi kotimarkkinat lamaan ( vastiikkellisten työttömyysturvan saajien vallatessa työpaikat nykyisiltäkin palkansaajilta.)
Ilmais- ja vapaaehtoinen toiminta ei ole työtä. Työstä maksetaan palkka. Ilmaistyötä harjoittavat verovapaasti toimivat huijarit. Huijaukseen tarvitaan yhdistys tai säätiö, jotta voi toimia yhteiskuntavastuuttomasti ja toisten siivellä.
Vastikkeeton työttömyysturva kannustaa saamattomuuteen. Työttömyysturva on tarkoitettu henkilöille, jotka ovat valmiita tekemään työtä tai edistämään sen saamista. Jos ei siihen ole valmis, niin ei pidä saada rahaa kotisohvalle.
Erityisesti pitkäaikaistyöttömät elävät omassa harhaisessa todellisuudessa eivätkä ymmärrä mikä on heidän parhaaksi. He eivät vapaaehtoisesti muuta käytöstään työhakuiseksi. Siksi asiaa ei voi jättää heidän oman harkinnan varaan.
Kaikki me ollaan sitä mieltä ettei mitää haluttaisi tehdä ja rahaa pitää saada enemmän kuin naapurilla. Harvat kuitenkaan pitävät sitä oikeasti oikeutenaan.