Suomi on vähemmistökieli Pohjolassa ja EU:ssa!

Svenska folkpartiet i offside
När Svenska Folkpartiet senast satt i opposition dominerade Björn Borg världstennisen och Pink Floyd gav ut albumet The Wall.

Presidenterna i Finland och USA hette då Urho Kekkonen och Jimmy Carter. Det var i slutet på 1970- talet.

Vi har vant oss vid att SFP sitter med i regeringen och bevakar de finlandssvenska intressena, men i och med regeringen Sipilä tog den här nästan 40-åriga eran slut.

Den nya sitsen för SFP är svår. Regeringens bristfälliga konsekvensbedömningar har förstärkt partiets stämpel som ett språkparti som motsätter sig förändringar.

Balansgången är utmanande när man själv har utnämnt sig till det konstruktiva oppositionspartiet. Men när man hela tiden tvingas vakta det egna målet blir det svårt att bygga upp spelet framåt.

För SFP behöver tänka framåt. Den växande andelen tvåspråkiga innebär en stor möjlighet för partiet. Utmaningen ligger i att hitta praktiska lösningar som gör den gruppen nöjd.

Frågan om samlokaliserade och tvåspråkiga skolor är en tickande bomb för partiet.

Samtidigt glider de olika delarna av Svenskfinland i sär. Vardagen och verkligheten för finlandssvenskar i Österbotten och i huvudstadsregionen är numera som från skilda planeter. Det krävs en stor låda med många olika verktyg.

Vi vet dessutom att rekordmånga finlandssvenskar flyttar till Sverige och att befolkningen i Finland nu ökar så gott som enbart tack vare invandringen. Att integrera de nyanlända på två språk är en ödesfråga för ett levande tvåspråkigt Finland.

Jag kan ha varit ouppmärksam men jag tycker inte att jag har hört hur partiets offensiva framtidsvision ser ut? Den kanske finns men i sådant fall har den fått litet utrymme i offentligheten.

Det mesta som har synts under de tre senaste åren i opposition har handlat om att peka på regeringens okunskap, ointresse och ibland direkta illvilja i språkrelaterade frågor.

Med all sannolikhet får vi en ny regering senast efter riksdagsvalet nästa vår. Varken De blå eller Sannfinländarna lär rymmas med. De blå faller på grund av sitt låga understöd och Sannfinländarna på sin allmänna taggighet.

Med populisterna borta och när man enbart ser på de språkrelaterade frågorna känns samtliga alternativ bättre än den nuvarande regeringen.

Vad tycker du?

Meillä ei ole mitään syytä sitoutua ruotsinkieleen joka on suomen tapaan microkieli. RKP on oikeassa paikassa oppositiossa. Ruotsinkieli on Suomelle pelkästään haitta ja tulee kalliiksi.
Samalla vaivalla opiskelee jonkun maailman sivistyskielen, kuin naapurin microkielen

0

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        384
        5749
      2. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        15
        1722
      3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

        eli himmeä pääkoppa? 🪚
        Ikävä
        106
        991
      4. Moraaliköyhä S-ryhmä

        S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
        Tampere
        95
        904
      5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        132
        862
      6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

        Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
        Ikävä
        51
        860
      7. Miltä se tuntui

        Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
        Ikävä
        78
        851
      8. Asentajako putosi radiomastosta

        https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
        Tampere
        45
        850
      9. Haikeaa miten kaikki meni

        Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
        Ikävä
        56
        827
      10. Onko kaivattusi

        seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
        Ikävä
        41
        823
      Aihe