Ajoin tänään Kuopiosta Iisalmeen ja jossain lähellä Siilinjärveä oli keltaisilla vilkuilla varustettu työkone pysäköitynä ohituskaistalla. Mitään ennakkovaroitusmerkejä moottoritiellä en havainnut. Laite oli oikealle kaartavassa tienosassa ja hitaammin ajavaa autonkuljetusrekkaa ohittaessani työkone suorastaan hyppäsi silmilleni. Sain hidastettua vauhtia lähes lukkojarrutuksella ennen kuin autoni olisi rysähtänyt sinivalkoisella suuntanuolella varustetun tientukon perään. Onneksi oikella kaistalla oli tilaa suorittaa väestöliike. Ihmetyttää miksi moottoritiellä tehdään töitä ilman minkäänlaisia ennakkovaroitusmerkkejä.
Entäpä jos tuollaiseen tilanteeseen joutuu bussi?
Moottoritiellä töissä
moottoritiellätöissä
2
178
Vastaukset
- Rockybilly
Melkoisen mutkainen baana on tietysti ELY keskuksen pallinaamojen aikaansaannosta.
- Unissakulkija_ko
"...Mitään ennakkovaroitusmerkejä moottoritiellä en havainnut..."
Tässä se avain.
Ihan varmasti siellä oli varoitukset. Silmät auki ajaessa! Jos olet _ihan_ varma, ettei ennakkomerkkejä ollut, soitto 112:een on oikea toimenpide.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1265422Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1513066- 282557
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4492335- 2012275
- 1811762
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1201391Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.361202Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha721006Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?83975