Samaan aikaan japanissa kuolee satoja ihmisiä, mutta medissa suolletaan thaipasskaa tuutin täydeltä.
EVVK kyseinen pelastusoperaatio !!!
EVVK kyseinen pelastusoperaatio !!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Veden osittain täyttämästä luolasta ei voi omin avuin tulla pois ilman sukellusvarusteita ja taitoa niitä käyttää.
Eli tiedetään että pojat kuolisivat luolaan ilman apua. Ei Thaimaan lakikaan salli että heidät jätettäisiin kuolemaan luolaan.
Tulvan uhrit voi auttaa itse itseään. Luolaan loukkuun jääneet ei voi.
Luolassa ei ole hengenhätää kubnhan ruokaa saavat, sen sijaan kahdessa uponneessa alukseessa Thaimaassa kuoli paljon enemmän ja osa ehkä hengissä ilmataskussa, mutta heidän auttamisekseen ei tehty ilmeiesti mitään, ei ainakaan Muskia ole kiinnostanut. Nuorten auttaminen on mediaseksikästä, aikuisten ei, luolasta pelastaminen myös helpompaa kuin uponneesta aluksesta. Siellä noita sukeltajia olisi tarvittu, mutta kaikki luolassa kuluttamassa happea.
Pelastusoperaation vaikeus tekee siitä kiinnostavan.
Mikä tai kuka on keksinyt tuollaisen perättömän "uutisen", iltapaskatkin hehkuttaa siitä enempi kuin mistään tositapahtumasta.
Ja tyhmät ihmiset ostaa kieli pitkällä noita valheuutisia levittäviä lehtiä.
Ja vielä tyhmemmät uskoo niihin valheellisiin uutisiin.
Media valitsee uutisekseen jutun jonka se tietää myyvän, eli rahasta on kyse. Aikoinaan eniten iltapäivälehtien myyntiä lisäsi nimi, Matti Nykänen, kunhan se vaan jollain konstilla saatii lööppeihin lehden myynti pomppasi ylöspäin jopa 30 prosenttia. Nyt myydyin nimi on Katri Helena.
Ylellä on sama periaate, vaikka se ei uutisesta voikaan rahastaa. Yle tietää, ettei ihmisiä kiinnosta se, että Japanissa kuoli yli sata ihmistä tulviin, mutta ihmisiä kiinnostaa seurata thaipoikien selviytymistä ulos luolasta.
Siis keitä kiinnostaa seurata jotain täysin valheellista olematonta tapahtumaa.
Näin on, hyvä aprillipila kylläkin vaikka ei olekaan aprillipäivä.
Kuolleita Japanissa ei voida auttaa, mutta luolaan jääneitä lapsia voidaan auttaa. Se on tapahtuman uutisarvo.
Ei tarvitse katsoa ja kuunnella uutisia, mitä ei halua. En minäkään kuuntele uutisia Välimerellä hukkuneista pummeista vaan vaihdan heti kanavaa tai suljen laitteen, kun siitä uutisoidaan.
On ollut todella mielenkiintoista seurata poikien pelastusoperaatiota. Aivan ihanaa, mieltä lämmittävää kun heidät saadaan pelastettua.
Kyse on lapsista jotka eivät itse selviä. Ihmisiä pitää auttaa jos on mahdollisuus, näillä on mahdollisuus. Jos ei kiinnosta, mikään ei pakota sinua seuraamaan yhtään mitään.
Ja toiseksi, pelastusoperaatiossa tapahtuu koko ajan hyviä uutisia, japanin tulvassa kukaan ei varmasti ole yhtä innokkaasti seuraamassa tulvavirtaa ..
Uutiset uutisoivat sitä mitä haluavat, ei sitä mikä sinua kiinnostaa.
"Saving private Ryan" tarina.
Koitetaan saada itkupilli lapsiuutinen unohduksiin.
Nosti muuten Trumpin kannatusta.
https://www.youtube.com/watch?v=My5TGYvJHbA
Naurettavaa uutisointia, IL ja IS seuraa tilannetta hetki hetkeltä, mitä tilannetta kun ei ole mitään tilannetta.
IL ja IS saavatkin seurata tilannetta kun maksavat itse oman toimintansa pyörittämisen, mutta räikeintä on Ylen ylimitoitettu satsaus kyseisen jutun seuraamiseen.
Miksi muuten yleensä mennään luolaan jonka tiedetään tulvivan juuri niihin aikoihin ja noin syvälle vielä? Tässähän melkein herää epäilys ettå koko homma on järjestetty jostain syystä.
Se on jo niin moneen kertaan kerrottu että jos et tiedä niin ei ole tarkoituskaan.
Sekin on kerrottu ettei tuollaisia sateita vielä silloin odotettu kun pojat menivät luolaan. Rankat monsuunisateet alkoivat viikkoja aikaisemmin kuin normaalisti.
HS:'Kolumni: Miksi juuri luolasta pelastettavien thaimaalaislasten kohtalo koskettaa niin syvästi?'
Iltalehdessä jopa pääkirjoituksessa seliteltiin tällaista uutisointia. Selitys oli aivan onneton.
-media ja toimittajat voivat katsoa peiliin, hehän valitsevat, mitä (ja miten ) haluavat mitäkin kertoa.
Ilahduttavaa on, että tämän jotkut ovat huomanneet.
Siis maailmassa on paljon ihmisiä eri puolilla suurissa vaikeuksissa: Syyriassa sadat tuhannet pakenevat, Etiopia...
Japanissa toista sataa kuollut tulvan takia; monia voitaisiin auttaa, mutta vähemmän uutisoidaan, kuin tuosta muutan ihmisen luolaan menosta.
Ihmiset tarvitsevat positiivisia uutisia, ei aina niin kaikista surullisempia.
Luolapojissa uutiset ovat tosi hyviä, ja se on hienoa että niin on. On hienoa että heille käy hyvin, niitä on kiva lukea. Joskus niinkin että kaikki menee loistavasti. Toivottavasti myös näinen 5 osalta jotka tänään yritetään pelastaa.
Liian paljon kerrotaan aina huonoja uutisia, on hyvä että joukkoon mahtuu niitä joilla on kaikilla onnellinen loppu ja suruilta vältytään.
Olkaamme siitä onnellisia että näin on.
On kiva lukea onnellisista lopuista.
Miksi ihmisiä enemmän kiinnostaa surulliset tarinat? Eikö enää osata olla onnellisia iloisista uutisista?
Onko paljon surullisia satuja, oli tai ei niin tämä kyseinen tapaus on täyttä satua.
Luolasukellus on erittäin vaarallista. Kuolemantapauksissa ykkönen suhteessa harrastajien määrään.
Thaimaan operaatiossakin kuoli jo yksi kokenut sukeltaja.
Hollywoodin elokuvamafia on suunnitellut tekevänsä aiheesta elokuvan.
Elokuvan tuotostahan ei luonnollisesti hyödy luolassa loukussa olleet thaipojat, heidän perheensä, pelastustöihin osallistuneet, eikä köyhä thaikansa, vaan elokuvaohjaaja, näyttelijät ja elokuvatiimi, jotka elokuvasta käärivät useamman kymmenen miljoonaa dollaria.
Rahan ahneus yrittää hyötyä toisten hengenhädällä.
Aavistin jo silloin, kun ensimmäisen kerran luolaturmasta uutisoitiin, että varmasti tästäkin elokuva tehdään.