Missä on Sologdin?

Govoryn

Tätä rekattua keskustelijaa ei ole aikoihin nähty. Hän ennusti, että suomalaiset viedään härkävaunuilla vielä Siperiaan. Mutta oli hänellä fiksuja aloituksia myös.

7

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En muista tuollaista suoranaisesti ennustaneeni, pikemminkin pitäneeni sellaista mahdollisena, jos suomalaiset eivät ryhdy katsomaan totuutta silmiin.

      Enkä ole kadonnutkaan. Joku näyttää nostaneen kirjoitukseni "Kiittäkäämme Nikolaita ja bolshevikkeja!" vuodelta 2011 "Historia"-palstalla ja olen sitä kommentoinutkin. 29.5. kyselin "70 plus"-palstalla (vaikka en ihan niin vanha olekaan) tilastotietoja maahanmuutosta (mutta en saanut) ketjussa "Miten tulisimme toimeen ilman maahanmuuttajia?

      Mutta vielä on kesää jäljellä!

      • Govoryn

        Selvä, jännä että aloitus tavoitti Sinut! Se Historia-palstan nostaja en ole tosin.
        Mutta nyt kun ilmestyit, niin ehkä voisit paremmin valaista tuota "totuutta silmiin katsomista"...- siis mitä konkreettisesti?


      • Venäjä, Venäjä, Venäjä, 1300 km maaraja, maamiinojen vapaaehtoinen poisto, maanpuolustusvihamielisyys yleensä, ns. maahanmuuton aiheuttamat valtavat kustannukset ja vahingot, massiivinen tiedonsalailu näistä, suomalaisten yleinen naiivius ja taipumus olla propagandan vietävinä... onhan noita.


      • Govoryn
        Sologdin kirjoitti:

        Venäjä, Venäjä, Venäjä, 1300 km maaraja, maamiinojen vapaaehtoinen poisto, maanpuolustusvihamielisyys yleensä, ns. maahanmuuton aiheuttamat valtavat kustannukset ja vahingot, massiivinen tiedonsalailu näistä, suomalaisten yleinen naiivius ja taipumus olla propagandan vietävinä... onhan noita.

        Eli se NATO löytyy rivien välistä..


    • huuuhkaja

      Maan alla piilossa ei edes mustanaamiokaan tiedä missä hän on

    • Anonyymi

      Sologdin pysyy varmaan kannoissaan.

    • Anonyymi

      Sellaista settiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5237
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3392
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      91
      3224
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      2926
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1847
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1555
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1436
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      130
      1234
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1149
    Aihe