Helsingin vanhustenhoidon alasajo

repkol

Helsingin vanhustenhoito on ollut jo lähes kolmekymmentä vuotta huonolla tolalla. On ihme, että avi puuttui epäkohtaan vasta nyt. Kun oma omaiseni oli 2000 luvulla kaupungin vanhustenhoidon piirissä, tehtailin valituksia jatkuvasti. Mikään ei silloin muuttunut. Olen ollut samasta asiasta yhteydessä myös Valviraan - turhaa sekin. Helsingin kaupunki osaa laskuttaa kotihoidon palvelusta täyden hinnan, mutta palvelun laadusta ei voi puhua. Kun hoitaja käy ovelta huikkasemassa päivää ja näkemiin ja tästä joutuu maksamaan, olisi parempi, että ei puhuta mistään hoidosta.

Olen seurannut tilannetta pitkään myös työni kautta. Olen tavannut opiskelijoita, jotka ovat työharjoittelussa vanhusten palvelulaitoksissa ja kotihoidossa. Heidän kokemuksensa kenttätyöskentelyn jälkeen ovat järkyttäviä. Harva heistä haluaisi töihin vanhustenhoitoon.


Helsingin päättäjissäkin on vikaa. Monet heistä työskentelevät myös kansanedustajina. Viime vuonna kaupunki teki pikaisesti päätöksen paperittomien terveydenhoidosta. Jos päättäjillä olisi halua ja tahtoa, Helsingin vanhustenhoito saataisiin kuntoon, mutta kun sitä ei ole, tilanne on mikä on.

9

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enolepitänyt

      No, ei kyllä ole huonoa ollut, "hoito" on vain muuttunut vuosikymmenien aikana, kuten käsitys vanhenemisesta ja vanhustenhoidosta. Aikaisemmin asumismuoto oli toinen, lääkkeellinenhoito toimi toisin ja vanhuksia hoiti toisenlainen ammattikunta. Nyt keskitytään pääosin lääkkeelliseen"hoitoon", joka todellakin tarkoittaa toista, kuin kotona asuvan kokonaisvaltainenhoito. Muun "hoidon" hoitaa nykyisin omaiset tai eri firmoilta palkattu työntekijäjoukko.
      Ei hoito huonoa ole, on vain erilaista ja pitää järjestää erilailla. On vain jäänyt asiakkaille ja omaisille selvittämättä.

    • Rrff

      Olen katsellut kauhulla helleviikoilla keittiöni ikkunasta, millaista porukkaa on kotona hoidettavana vastapäisessä kovan rahan taloyhtiössä.

      Aamuisin kadulla seisoo viiden tai kuuden hoitofirman autoja tukkimassa pihaa ja parkkipaikkoja. Sen jälkeen alkaa invataksiralli terveyskeskukseen. Kauhulla katson, millaisia pyörätuolissa retkottavia vanhuspoloisia viedään näytille terveyskeskseen ankaran helleyön jälkeen. Kohta sama ralli takaisin, tuodaan kotiin kuumaan pieneen asuntoon. Iltaisin ei olekaan kovaa kuhinaa, vanhukset laitetaan yöpuulle jo alkuillasta.

      Miten ihmeessä tuollaisessa kunnossa olevat ihmiset pärjäävät kotona, jos asunnon lämpö hipoo kolmeakymmentä astetta? Moni heistä ei taatusti osaa enää painaa turvaranneketta. Kuka juottaa heitä, he eivät pysty enää ottamaan lasia käteen? He joutuvat havaintojeni mukaan olemaan yksin yli 12 tuntia putkeen. Jos lapsia kohdeltaisiin näin, seuraus olisi kiireeellinen huostaanotto, ja hyvästä syystä.

      Kyllä pelottaa tulla vanhaksi tässä kaupungissa, jossa Korkeasaaren eläimiäkin hoidetaan paremmin. Heitteillejättöä tämä on, ei hoitoa. Häpeä Helsinki, jolla talous sentään pyyhkii hyvin!

      • kakkavaippa

        Vanhukset haluaa huopatöppöset jalkaansa kesäkuumallakin ja yleensä pyrkivät myös aikaisin nukkumaan. Jutussasi ei epäkohtia ole vaan vaikuttaisi hyvältä vanhuksista huolehtimista yhteiskunnan kustantamilla varoilla.


    • SpainFrankfurt
    • Einaarata

      Tämä kaikki on vasta alkulämmittelyä. Viis-kymmenen vuotta mennään ja Suomessa on sellainen määrä kasikymppisiä, että kukaan oikeasti asioista tajuava, päättävässä elimessä oleva ei uskalla edes ajatella, mitä heidän kanssaan tehdään.
      Tarvittaisiin Meilahden sairaalan kokoinen ja tasoinen kompleksi pelkästään pääkaupunkiseudun 75 vuotiaiden asioita hoitamaan.

      • Enolepitänyt

        Täytyy vain toivoa, että saamme tarpeeksi muualtatulleita, jotka suostuvat pienellä palkalla pyllyjä pesemään ja vaippoja vaihtamaan tylsään yksitoikkoiseen työhön!


      • Eiollenkaan
        Enolepitänyt kirjoitti:

        Täytyy vain toivoa, että saamme tarpeeksi muualtatulleita, jotka suostuvat pienellä palkalla pyllyjä pesemään ja vaippoja vaihtamaan tylsään yksitoikkoiseen työhön!

        Äveriäs pullamössö porukka joutaa maksamaan vaipat ja vaihdot omasta pussistaan. Muualta tulleiden eikä paikanpäällä olevien pidä pienillä korvauksilla ruveta itseään alentamaan ahneen ikäpolven edessä. Ellei käy maksaminen pitäkööt housussaan. Lämmittääkin mukavasti.


      • Anonyymi

        Se aika on nyt! Malmin sairaalassaa lääkärit huutavat potilaille, että emme enää hoida tuon ikäisiä ihmisiä!:Missä on lääkärietiikka? Tähän ei mikään hoitajamitoitus auta!


      • Anonyymi
        Eiollenkaan kirjoitti:

        Äveriäs pullamössö porukka joutaa maksamaan vaipat ja vaihdot omasta pussistaan. Muualta tulleiden eikä paikanpäällä olevien pidä pienillä korvauksilla ruveta itseään alentamaan ahneen ikäpolven edessä. Ellei käy maksaminen pitäkööt housussaan. Lämmittääkin mukavasti.

        Ei kukaan enää tulevaisuudessa hoida ketään! Sossun tuet loppuu kaikilta! Myös maaseudulta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      254
      6937
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4464
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      139
      3258
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2342
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1880
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      171
      1626
    7. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      31
      1508
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1504
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      39
      1405
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      112
      1077
    Aihe