MPLM kaapeli?

Eli pohdiskelin tuossa että mihin tarkoitukseen käytetään mplm kaapelia? Eikös se käy pelkästään kuiviin tiloihin niin eikös mmj korvaa saman asian?

8

7319

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvä_jako

      MPLM kaapeli on tarkoitettu asuinhuoneiden pinta-asennuksiin. MMJ puolestaan on tarkoitettu toisarvoisiin tiloihin. Navettakaapeliksi sitä ennen maaseudulla sanottiinkin.

      • Ajattelin kuin sähkömies sähköisti meidän mökin tässä justiinsa ja kaikki kun on pinta-asennuksena niin kaikki on kyllä mmj tä


      • Nykyaikaa
        Nikoo kirjoitti:

        Ajattelin kuin sähkömies sähköisti meidän mökin tässä justiinsa ja kaikki kun on pinta-asennuksena niin kaikki on kyllä mmj tä

        Niin ne onkin vuonna 2018, niinkuin n. vuodesta 1975 asti ovat jo olleet. Nimimerkin "selvä_jako" kokemukset ovatkin maaseudulta "ennen", kuten hän kertoikin.


      • since76

        Pinta-asennuksessa kuivissa tiloissa saadaan asennuksesta paljon siistimpi tekemällä se mplm.llä ja jos vielä käyttää tkk lyöntikiinnikkeitä eikä tc-kiinnikkeitä.
        Meiltä vanhanliiton sähkäreiltä se vielä onnistuu mutta tämä nykyinen sähkärikaarti ei tiedä mitään siitä kuinka asennukset tehdään siististi, eli johdot suorassa, kiinnikeväli tasainen ja turhia risteilyitä välttäen


      • selvä_jako
        Nykyaikaa kirjoitti:

        Niin ne onkin vuonna 2018, niinkuin n. vuodesta 1975 asti ovat jo olleet. Nimimerkin "selvä_jako" kokemukset ovatkin maaseudulta "ennen", kuten hän kertoikin.

        Kyllä asennusmoraali on nykyisin vajonnut niin alas että MMJ:tä naulataan surutta vaikka arvohuoneiston salin seinille.


      • selvä_jako kirjoitti:

        Kyllä asennusmoraali on nykyisin vajonnut niin alas että MMJ:tä naulataan surutta vaikka arvohuoneiston salin seinille.

        Joo näyttää aika mutkikkaalta eikä muutenkaa hirveän siistiltä tuo mmj asennus. Meidän toisellä mökillä kävi viimekesänä "vanhanliiton sähkömies" niin huomaa kuinka nuoremmilla sähköasentajilla on vielä paljon opittavaa ja kaikki pitäisi muka tehdä helpoimman kautta


      • entkipinä
        Nikoo kirjoitti:

        Ajattelin kuin sähkömies sähköisti meidän mökin tässä justiinsa ja kaikki kun on pinta-asennuksena niin kaikki on kyllä mmj tä

        Lista asennuskin on keksitty. tulee ihan siistiä ja listaan mahtuu useampikin kaapeli, mutta hirsipintaa ei sovellu. Jos hirsimökissä ei halua pinnalle niin silloin on porattava hirsien läpi ja johdot esim oven karmilistanvälissä kytkimille. Hirsimökeissä porailua ja näkyviä johtoja voi vähentää siten että kytkin ohjaa pistorasioita ( jalkalamppuja tms) ja johdot kulkee lattian alla.


    • Karvamies

      Sähkösuunnitelmassa pitää ottaa turvallisuudenlisäksi huomioon kohteessa oleva asennustapa ja materiaalit. Näissä vanhoissa hirsirakennuksissa (sisätiloissa) silmäähivelevä ja perinteinen asennus saadaan aikaiseksi käyttämällä juuri tuota "putkilankaa" eikä mitään "emtsikkaa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      367
      1616
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1171
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      139
      1000
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      24
      912
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      42
      535
    8. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      517
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    10. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      488
    Aihe