Retailin asennus ja aktivointi toiselle koneelle

Piru_tietää

Windowsin saa käyttöehtojen mukaan aktivoida samalla retail-lisenssillä toiseen koneeseen, kunhan vain sen poistaa alkuperäisestä koneesta. Mietityttää kuitenkin, miten tuo näkyy Microsoftin aktivointiservereillä. Microsoft voisi helposti tulkita, että samalla lisenssillä aktivoitu käyttöjärjestelmä on yhtäaikaisesti käytössä kahdessa eri koneessa. Onko Microsoftilla jokin suositusaika, joka pitäisi odottaa, ennen kuin aktivoi käyttiksen samalla lisenssillä toiseen koneeseen? Tähän mennessä olen aina formatoinut koneen A (jossa Windows oli aktivoituna) ja heti tämän jälkeen asentanut ja aktivoinut Windowsin samalla lisenssillä koneeseen B, enkä ole odotellut, että lisenssi tulkittaisiin "deaktivoiduksi" Microsoftin servereillä.

Luulen, että mitään lisenssin blacklistausta ei tapahdu, koska Mäsällä on ollut tapana katsella näitä sormien läpi ja varmaan puhelinsoitolla voisi selvittää tilanteen, jos jostain syystä ryppyilevät... Mutta jos ollaan todella tarkkoja, niin käyttöehtojen mukaan Microsoftilla on kai lupa evätä aktivointi, jos havaitsevat saman lisenssin olevan kahdessa koneessa samanaikaisesti käytössä.

...mikä on muuten "retail" suomeksi Windowseista puhuttaessa?

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanakirjasta

      Retail sanakirjojen mukaan tarkoittaa vähittäismyyntiä ja -kauppaa.

    • Ainakin Seiskan aikaan se toinen asennus saattoi lakata toimimasta. Hyvin ikävää, jos esim. kaveri oli "lainannut" alkuperäistä tuoteavainta ja aktivoinut sillä oman asennuksensa, niin se saattoi ollakin se alkuperäinen, joka tilttasi.

      Asiakkaan kannalta riitti, että on vain yksi asennus yht'aikaa verkossa. Kymppi periaatteessa vaatii verkkoyhteyttä, joten ei voi sillä lailla sumplia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9277
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      57
      4826
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4521
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      54
      2845
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1556
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1232
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      43
      1214
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1154
    Aihe