Retailin asennus ja aktivointi toiselle koneelle

Piru_tietää

Windowsin saa käyttöehtojen mukaan aktivoida samalla retail-lisenssillä toiseen koneeseen, kunhan vain sen poistaa alkuperäisestä koneesta. Mietityttää kuitenkin, miten tuo näkyy Microsoftin aktivointiservereillä. Microsoft voisi helposti tulkita, että samalla lisenssillä aktivoitu käyttöjärjestelmä on yhtäaikaisesti käytössä kahdessa eri koneessa. Onko Microsoftilla jokin suositusaika, joka pitäisi odottaa, ennen kuin aktivoi käyttiksen samalla lisenssillä toiseen koneeseen? Tähän mennessä olen aina formatoinut koneen A (jossa Windows oli aktivoituna) ja heti tämän jälkeen asentanut ja aktivoinut Windowsin samalla lisenssillä koneeseen B, enkä ole odotellut, että lisenssi tulkittaisiin "deaktivoiduksi" Microsoftin servereillä.

Luulen, että mitään lisenssin blacklistausta ei tapahdu, koska Mäsällä on ollut tapana katsella näitä sormien läpi ja varmaan puhelinsoitolla voisi selvittää tilanteen, jos jostain syystä ryppyilevät... Mutta jos ollaan todella tarkkoja, niin käyttöehtojen mukaan Microsoftilla on kai lupa evätä aktivointi, jos havaitsevat saman lisenssin olevan kahdessa koneessa samanaikaisesti käytössä.

...mikä on muuten "retail" suomeksi Windowseista puhuttaessa?

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanakirjasta

      Retail sanakirjojen mukaan tarkoittaa vähittäismyyntiä ja -kauppaa.

    • Ainakin Seiskan aikaan se toinen asennus saattoi lakata toimimasta. Hyvin ikävää, jos esim. kaveri oli "lainannut" alkuperäistä tuoteavainta ja aktivoinut sillä oman asennuksensa, niin se saattoi ollakin se alkuperäinen, joka tilttasi.

      Asiakkaan kannalta riitti, että on vain yksi asennus yht'aikaa verkossa. Kymppi periaatteessa vaatii verkkoyhteyttä, joten ei voi sillä lailla sumplia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2534
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2007
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      1951
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1948
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1851
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1613
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1508
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      14
      1240
    Aihe