Idealistinen työtön edustaa ääriajattelua

Mitä muuta kuin ääriajattelua on ideologisten työttömien edustama linja jossa halutaan oma eläminen maksattaa työssäkäyvillä? Tällainen työttömien edustama linja johtaisi Suomen valtion loppumiseen. Miksi ideologiset työttömät ovat tällaisen ääriajattelun laiskottamia?
466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ideologinen työtön on marginaalinen ryhmä niiden kanssa joiden ei kannata ottaa töitä vastaan muka liian suurten tukien takia. Tätä marginaalia kokoomuksen ja kepun ohjauksessa oleva valtamedia kuitenkin tuo vähän väliä esiin mediassa. Itse asiassa tasaisin väliajoin esiin tietoisesti nostaen, ajaakseen propagandaansa ja vastakkainasettelua hajoita- ja hallitse-strategialla, joka on marginaaliryhmien oikeiston rahavallan hyvävelieliitin ase massoja vastaan. Kun persut tai muut isänmaalliset tuovat maahanmuutto- ja pakolaisasioita julki, media huutaa heti että kyse on yksittäistapauksista, vaikka työttömiin kohdistuvassa leimaamisessa, syrjimisessä ja sosiaalirasistisessa vihapuheess itse nostaa juuri näitä marginaalisia yksittäistapauksia vihaan yllyttääkseen. Häpeä valtamedia, sinä rahavallan renki ja äänitorvi!

Äänestä

Minua ärsyttää iTyöttömien harrastama alkutuotannossa toimivien ihmisten dissaus. Kaikki se ylenmääräinen materia josta iTyöttömätkin nauttivat ovat lähtöisin jostain. Joku on tehnyt sen eteen töitä. Noussut aamulla raatamaan.

Mutta vainko siksi että iTyötön saisi haukkua työn tehnyttä?

Suomessa on liian antelias sosiaaliapu. Tuet pitäisi lakkauttaa näköjään kokonaan, jos ei arvostusta ala muuten työnsankareille löytymään. Syökööt iTyöttömät vaikka käpyjä, kun kuvittelevat olevan niin viisaita.

Äänestä
  • Maataloussossupummituet pois. Maanviljelijäperheiden keskimääräiset vuositulot ovat suuremmat kuin työläisten, vaikka toimitaan massiivisen sossutuen avulla. Jokaista maatalouden tuottamaa euroa tuetaan Suomessa 1,80 eurolla. Luku on ylivoimaisesti Euroopan suurin koska kakkoseksi eniten tuettua Euroopan maata maataloustuetaan PUOLET VÄHEMMÄN vain 0,90 eurolla maatalouden tuottamaa euroa kohden ja EU-maat tukevat keskimäärin maatalouden tuottamaa euroa 0,28 eurolla, eli 6 KERTAA SUOMEA VÄHEMMÄN!

    Työtön taas saa työttömyyspäivärahaa/työmarkkinatukea 518 euroa 4-viikon välein nettona käteen työnhakijana tai karenssilla käteen elämiseen toimeentulotukena 491 euroa kuukaudessa eli noin 16 euroa päivässä. Päälle vain hyväksytyt joidenkin satojen eurojen asumiskulut asumistukena.

    Äänestä

  • KahdetPummistandardit kirjoitti:

    Maataloussossupummituet pois. Maanviljelijäperheiden keskimääräiset vuositulot ovat suuremmat kuin työläisten, vaikka toimitaan massiivisen sossutuen avulla. Jokaista maatalouden tuottamaa euroa tuetaan Suomessa 1,80 eurolla. Luku on ylivoimaisesti Euroopan suurin koska kakkoseksi eniten tuettua Euroopan maata maataloustuetaan PUOLET VÄHEMMÄN vain 0,90 eurolla maatalouden tuottamaa euroa kohden ja EU-maat tukevat keskimäärin maatalouden tuottamaa euroa 0,28 eurolla, eli 6 KERTAA SUOMEA VÄHEMMÄN!

    Työtön taas saa työttömyyspäivärahaa/työmarkkinatukea 518 euroa 4-viikon välein nettona käteen työnhakijana tai karenssilla käteen elämiseen toimeentulotukena 491 euroa kuukaudessa eli noin 16 euroa päivässä. Päälle vain hyväksytyt joidenkin satojen eurojen asumiskulut asumistukena.

    Suurin osa työttömistä työnhakijoista on sentään tehnyt tuottavaa työtä ja lisäarvoa AITONA duunarina ilman pummitukeja ennen työttömyyttään ja maksanut veroja sekä työttömyysvakuutusmaksuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äärityöt kirjoitti:

Mitä muuta kuin ääriajattelua on ideologisten työttömien edustama linja jossa halutaan oma eläminen maksattaa työssäkäyvillä? Tällainen työttömien edustama linja johtaisi Suomen valtion loppumiseen. Miksi ideologiset työttömät ovat tällaisen ääriajattelun laiskottamia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu