Näin sanoo Hailuodossa 30 vuotta puusepänyritystä pyörittänyt Saara Isola.
"Puuseppä päätyi yrittäjäksi, kun ei
voinut muutakaan –
"En suosittele kenellekään"
yle.fi
Talvella töitä on vähän, ja kesällä olisi tarjolla niin paljon ettei ehdi tehdä, kertoo Isola.
"Puuseppä päätyi yrittäjäksi, kun ei
voinut muutakaan –
"En suosittele kenellekään"
yle.fi
Talvella töitä on vähän, ja kesällä olisi tarjolla niin paljon ettei ehdi tehdä, kertoo Isola.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja tuo on taivahan tosi. Ei puuseppäyrittäjyys, eikä niin moni muunkaan alan yrittäjyys.
Itse olin kyllä yrittäjänä yli kolmekymmentä vuotta, mutta eipä niitä ilonpäiviä juuri näkynyt. Joskus kiireimpinä aikoina joutui palkkaamaan työntekijöitä ja sehän tietysti söi tulosta. Ainoa hyvä puoli siinä oli se, että sait urakan ja samalla myös itsellesi työtä.
Jos saisin aloittaa alusta niin kouluttautuisin vaikka lähihoitajaksi tai sairaanhoitajaksi, enkä edes haaveilisi yrittäjyydestä.
Älkää hyvät ihmiset pilatko elämäänne yrittäjyydellä, ainakaan jollakin käsityövaltaisella alalla. Siinä ei ole mitäään järkeä. Yrittäjyys voi kuulostaa hienolta, ehkä siinä on jopa joku romanttinen hohdokkuuden leimakin, mutta totuus on toinen. Se on todella kivinen tie.
Ylipäätään+nainen+puuseppänä,+eikö+pelkkänä+puusepän+apurina,+tai+kahvinkeittäjänä,+tuo+on+jo+aikamoinen+harvinaisuus+
https://yle.fi/uutiset/3-10294789
Jostain+syystä+naisten+motoriikka+kaikenlaisten+työkalujen+käyttämisessä+on+aika+kömpelöä,+eikä+sellaiset+pölyävät+puuhommat+muutenkaan+kiinnosta.+
Puusepäntöissä+luulisi+kolmiulotteisen,+3D-hahmotuskyvyn+olevan+tärkeätä.+Noin+95%+naisista+ei+sellaisessa+ole+kovin+hääppöisiä.+
Siksi+tuo+Hailuodon+mimmi+on+harvinaisuus,+ja+toivottelen+lykkyä+tykö+hommallensa+vaan.
"Jostain syystä naisten motoriikka kaikenlaisten työkalujen käyttämisessä on aika kömpelöä, "
Mitenköhän nämä stereotypiat jaksavat vain elää?
No mikään käsityöyrittäjyys ei Suomessa kannata.
Ongelma+on+siinä+että+käsityöyrittäjän+pitäisi+saada+samanlainen+tulotaso+ja+elintaso+kuin+teollisuudessa+toimivankin.+Tällainen+asia,+oma+harraste+++hyvä+tulotaso,+se+onnistuu+vain+Valtion+tukirahoilla.+Lähinnä+maataloudessa,+hevostaloudessa+ja+porotaloudessa.
Suomen+pinta-alasta+40%+on+poronhoitoaluetta,+poronhoidosta+saa+elantonsa+alle+1000+taloutta.+Porotalouden+tukirahat+ovat+noin+20+miljoonaa+euroa+vuodessa,+ja+poronnlihan+myynnistä+paliskunnat+saavat+noin+10+miljoonaa+euroa.
Tuesta+huolimatta+poronliha+on+silti+yllättävän+kallista+kaupassa.+Saksanhirvi+on+pitkälle+sama+poroeläin+kuin+suomalinen+porokin+on.+Edes+ammattimainen+poromies+ei+kykene+erottamaan+saksanhirven+ja+poronlihan+makua+kattilassa.
Uudesta+Seelannista+tuotava+tarhatun+saksanhirven+liha+maksaa+kaupassa+alle+puolet+poronlihasta.
Yhdestä+"pedon+raatelemaksi"+ilmoitetusta+porosta+voi+saada+jopa+3.000+€+korvauksen.+Korvauksien+saamiseksi+ei+tarvitse+edes+esittää+raadeltua+poron+ruhoakaan.
https://tinyurl.com/y9ccn6yk
Poronhoitelu+jos+mikä+on+käsityöläisammattia,+ja+20+milj.+€+vuosittaisella+tuella+täysin+järjetöntä+harrastuistoimintaa,+näin+laajassa+mittakaavassa.+Alkakoot+tuottaa+Uuden+Seelannin+malliin+saksanhirvellä+tuotettua+poronlihaa,+jos+aikovat+poronhoidossa+jatkossakin+olla+mukana.