Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäiletkö, että vastaavassa tilanteessa Venäjän ilmavoimat olisi jättänyt palavan koneen putoamaan itsekseen, mahdollisesti asutetulle alueelle?

      Mahdollisesti näin olisi käynytkin. Koska Venäjän doktriineissa on kaiken ikävän kieltäminen, ei onnettomuuden mahdollisten seurausten minimoimiseen oltaisi annettu lupaa saati käskyä ajoissa, vaan aavekone olisi lennellyt aikansa ja pudonnut hallitsemattomasti ennalta arvaamattomaan paikkaan.

    • Ghjklkjk

      Taitaa USA:saa olla jo omatkin kyllästyneet omiinsa?
      Kun pitää jo ampua omatkin alas.... 😂

    • onko.vastuuta

      USA välittää, Venäjä vähät välittää. Ainahan voi käskeä tiltut valehtelemaan että asutukseen pudonnut venäläiskone kone oli ukrainalainen.

      • Fghjkllö

        Totta!
        Välittämistä on monta tapaa?
        Esim: ampumalla omatkin..... 😂


      • NKVD
        Fghjkllö kirjoitti:

        Totta!
        Välittämistä on monta tapaa?
        Esim: ampumalla omatkin..... 😂

        Kysypä omien ampumisesta asian maailmanmestareilta, venäläisiltä. He eivät ampuneet tyhjiä koneita vaan ihan eläviä omia sotilaitaan.


    • navalforces

      Yhdysvaltain Laivasto toimi hienosti ja esimerkillisesti.Taivaalla yksinään lentävä hylätty kone olisi voinut aiheuttaa vaaraa ulkopuolisille joten se ammuttiin alas.Normaali toimenpide.Turvallisuus ennen kaikkea.

      Kovin tuntuu olevan stallareilla halvat huvit.Eivätkä osaa lukea edes suomenkieltä.Mutta kun ovat kasvaneet pienessä hiekkalaatikossa kommari-isänn varjossa niin ei ole mitään käsitystä miten maailmalla toimitaan..

      • Ehkäpä selektiivinen lukeminen kuuluu stallarin laajaan oppimäärään? Jutuistaan voi päätellä, että osaavat kyllä lukea ja ymmärtävätkin lukemansa, mutta referoivat sen aina oman aatemaailmaansa sopivaksi.

        Aivan kuin kristityt hihhulit ja islamistiset radikaalit. ; )


    • Hailputler

      Venäläiset ampuukin alas toisten matkustajakoneita, niihin kun on helpompi heidänkin osua.

    • Usan hävittäjä ampui aikoinaan alas myös matkustajakoneen ja alkuun kielsi vaikka todisteet olivat täysin varmat. Myöhemmin kyllä myönsi, mutta olisi pitänyt heti myöntää. Noloa, noloa!

      • Iranin viranomaisten mukaan teko oli tahallinen ja laiton. Yhdysvallat maksoi uhreille kyllä korvakset, mutta ei pyytänyt tapausta edes anteeksi Iranilta. Hyiiii, hyiiii, miten noloa!


      • Panzerkampf

        Venäjä ampui Ukrainassa matkustajakoneen alas eikä edes myönnä sitä tai maksa uhrien omaisille korvauksia. Mitäpä pahvimikke sanoo tähän


      • JoBäckman

        Tiesitkö että USAn hävittäjä ei ole ampunut matkustajakonetta, vaan kyseessä oli ohjusristeilijä, eli laiva, jonka miehistö tulkitsi sodan aikana lähestyvän koneen hyökkäjäksi, vaikkapa laivaston oma järjestelmä olikin tunnistanut koneen siviilikohteeksi.


        Sensijaan Neuvostoliiton hävittäjät ovat ampuneet peräti kaksi eri siviilikonetta -70ja-80 lukujen vaihteessa lyhyen ajan sisällä.
        Molempien ampumisten huomionarvoinen seikka on, että eksyneet siviilikoneet lensivät todella pitkään vieraassa ilmatilassa, Neuvostoliiton hävittäjien yrittäessä saavuttaa ja tuhota koneet, siinä useasti epäonnistuen.
        Toisen koneen matkustajat pelasti pilvikerros, josta hävittäjälentäjät eivät enää löytäneet kohdettaan osuttuaan siihen vaillinaisesti.

        Neuvostoliiton ohjus-, tutka- ja hävittäjätekniikka olivat (ja ovat yhä) niin alkeellisia että jopa suuri, suoraan lentävä hidas reittikone ovat lähes mahdottomia tuhota.

        Tällaista sinä sitten kutsut ilmaherruustekniikaksi.
        Tokkopa pärjäävät kaalimaan rastaille.


      • JoBäckman
        JoBäckman kirjoitti:

        Tiesitkö että USAn hävittäjä ei ole ampunut matkustajakonetta, vaan kyseessä oli ohjusristeilijä, eli laiva, jonka miehistö tulkitsi sodan aikana lähestyvän koneen hyökkäjäksi, vaikkapa laivaston oma järjestelmä olikin tunnistanut koneen siviilikohteeksi.


        Sensijaan Neuvostoliiton hävittäjät ovat ampuneet peräti kaksi eri siviilikonetta -70ja-80 lukujen vaihteessa lyhyen ajan sisällä.
        Molempien ampumisten huomionarvoinen seikka on, että eksyneet siviilikoneet lensivät todella pitkään vieraassa ilmatilassa, Neuvostoliiton hävittäjien yrittäessä saavuttaa ja tuhota koneet, siinä useasti epäonnistuen.
        Toisen koneen matkustajat pelasti pilvikerros, josta hävittäjälentäjät eivät enää löytäneet kohdettaan osuttuaan siihen vaillinaisesti.

        Neuvostoliiton ohjus-, tutka- ja hävittäjätekniikka olivat (ja ovat yhä) niin alkeellisia että jopa suuri, suoraan lentävä hidas reittikone ovat lähes mahdottomia tuhota.

        Tällaista sinä sitten kutsut ilmaherruustekniikaksi.
        Tokkopa pärjäävät kaalimaan rastaille.

        Tuohon lisättäköön, että ainakin toisen koneen ampuneen hävittäjän pilotti oli toistuvasti ilmoittanut esimiehilleen kyseessä olleen siviilikone.
        Toisessa tapauksessakin ainakin hyökkääjä itse tiesi kyseessä olevan siviilikohde, mutta ilmeisimmin häneltä kukaan ei edes kysynyt tietoa.


      • Möykky

        _
        PUMM!!

        Ja näin ammuttiin ohjuksella alas taas kerran yksi mikkihiiren räpellys.
        Huom. Toimivalla ohjuksella!


    • ssmikeonhuuhaata

      Yhdysvaltain Puolustusvoimat tekevät yhteistyötä n 150 valtion kanssa.Yhdysvaltain Puolustusvoimat ovat palauttaneet demokratian ja rauhan ja itsenäisyyden Japanille,Afganistanille,Kosovolle,Saksalle jne.USA ylläpitää rauhaa Korean niemimaalla.USAn laivasto on yksi maailman merkittävimpiä humanitaarisen avun antajia kierrättämällä useita jättimäisiä sairaalalaivoja kehitysmaissa antamassa ilmaista lääkintäapua köyhille.
      "Yhdysvaltain tärkein tehtävä on maailmanrauhan säilyttäminen",Bill Clinton

      Noloa,noloa stallareille jotka hekumoivat ajatuksella ydinsodasta naton ja venäjän välillä.Mutta minkäs stallarit sille voi.Väkivaltaisen kommari-isän opetuksia ..

    • raamatunKansaa

      USA tuo joka maahan rahaa,hyvinvointia,raamattuja,hyviä tapoja ja ottaa rakkaudellisesti kaikki muut huomioon.Mallikansaa kertakaikkiaan!

      • Gjkkmlö

        No jokainen uskokoon niihin satukirjoihin, joka haluaa?


    • stallaritsolastyear

      Yhdysvaltain ja Vietnamin välit ovat nopeasti normalisoituneet.Yhdysvaltain Laivasto antaa merkittävää humanitaarista apua vietnamilaisille,Tässä Vietnamin television raportti asiasta
      https://www.youtube.com/watch?v=OvHsmH0aMM8
      Tilanne Irakissa on nopeasti normalisoitumassa.Kiitos USAn pelko on häviämässä Irakilaisten sydämistä ja voivat alkaa elää normaalia elämää
      https://www.youtube.com/watch?v=1Og_glF4OfE&t=0s&index=124&list=LLYqAkSdyENUwRsQXbc6pK3g
      Yhdysvaltain ja Japanin välinen puolustusyhteistyö on tällä hetkellä maailman tiukin.

      Stallarit ovat pudonneet kehityksestä täysin.Eikä mikään ihme,tiedonantajaa lukiessa kenen tahansa maailmankuva supistuu olemattomaksi.Siinähän hihitätte,suljetulla,lepositeissä..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      126
      1367
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      248
      1180
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1014
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      59
      976
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      890
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      42
      843
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      785
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      782
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      736
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      720
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      703
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      124
      642
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      85
      601
    15. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      26
      600
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      514
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      514
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      507
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      477
    Aihe