Venäläisten röyhkeyttä melkein pakko ihailla

68i5665

Venäläiset entisöinnin asiantuntijat vetoavat Suomen valtioon viipurilaisen Monrepos’n puiston pelastamiseksi kovakouraisilta kunnostustöiltä.

Kulttuuriperinnön suojeluun erikoistuneen Icomos-järjestön Pietarin-osasto on talvella lähettänyt presidentti Sauli Niinistölle vetoomuksen, jossa järjestö pyytää suomalaisilta apua puiston remontin pysäyttämiseksi.

https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005750225.html

On kuin autovaras pyytäisi auton omistajaa maksamaan auton remontointikulut. Ihme kyllä Suomi näyttää suostuvan pyyntöön.

Vaikka Venäjä on myöntänyt hyökkäyksen Suomeen 1939 olleen vääryys ja Karjalan liittämisen Neuvostoliittoon olleen vääryys.

2

245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 67ui56t

      Tavattuaan presidentti Ahtisaaren Moskovan Kremlissä 1994 Jeltsin sanoi: "Minä katson, että Karjalan liittäminen oli epäilemättä stalinistista politiikkaa, totalitarismin hyökkäyspolitiikkaa, emmekä me presidentti Ahtisaaren kanssa missään tapauksessa hyväksy sellaista."

    • Röyhkeyttä

      Mitä röyhkeyttä tuossa on? Eihän tuossa ole muuta kuin avunpyyntö puiston entisöintityön pysäyttämiseksi. Mistään rahasta ei puhuta halaistua sanaa.
      Kannattaisikohan lukea tuo uutinen vielä kerran?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3033
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2685
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1803
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe